Produkty

Czym są świetliki tunelowe?

Czym są świetliki tunelowe?

Dostęp do naturalnego światła w pomieszczeniu jest niezwykle ważny. Dzięki niemu wnętrza stają się jaśniejsze i przestronniejsze, a my oszczędzamy na energii elektrycznej. Co jednak zrobić, gdy nie mamy możliwości zamontowania dodatkowych okien dachowych? W takiej sytuacji warto pomyśleć o świetlikach tunelowych.

Czym są świetliki tunelowe?

Świetliki tunelowe powstają w wyniku zamontowania światłonośnego tunelu na płaskim lub skośnym dachu, dzięki czemu do danych pomieszczeń doprowadzane jest naturalne Świetlikświatło. Tunel może być sztywny lub giętki. Świetliki tunelowe najczęściej mają postać okręgów, które na suficie wyglądają niezwykle elegancko.

Gdzie i kiedy warto zastosować świetliki tunelowe?

Świetliki sprawdzą się m.in. w wąskich korytarzach lub też małych pokojach. Z powodzeniem zdadzą egzamin także w łazienkach, ale nie tylko. To dobre rozwiązanie wszędzie tam, gdzie z różnych powodów nie możemy wbudować okien dachowych.

Warto tu zauważyć, że świetliki najlepiej sprawdzą się na południowej, a tym samym najbardziej nasłonecznionej części dachu. Zauważmy tu, że im więcej światła pada na kopułę świetlika, tym więcej światła przejdzie do wnętrza. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że przepuszczalność ta zależy od warunków pogodowych, kierunku światła Okno dachowesłonecznego, a także orientacji i długości świetlika.

Co zyskujemy?

Główną zaletą wynikającą z użycia świetlików tunelowych jest zyskanie dodatkowego oświetlenia w niedoświetlonych pomieszczeniach. To z kolei przekłada się na bardziej komfortowe przebywanie w mieszkaniu, a także na niższe koszty związane z poborem energii elektrycznej. Co więcej, naturalne, równomiernie rozproszone światło jest dużo zdrowsze dla naszych oczu. I pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Świetliki tunelowe stanowią również doskonały element dekoracyjny sufitów. Wyglądem przypominają klasyczny plafon. Świetliki są także łatwe w utrzymaniu czystości oraz wykazują się odpornością na uszkodzenia oraz zabrudzenia. Tym samym są znakomitym produktem na długie lata.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Lukarna czy okno dachowe – co lepiej doświetli poddasze?

Lukarna czy okno dachowe – co lepiej doświetli poddasze?
Oświetlenie poddasza to jedna z kluczowych spraw podczas jego budowy lub adaptacji. Musimy zadbać o wystarczającą ilość światła, ale także zapewnić so...
Czytaj więcej

Nadstawki do okien dachowych – co to takiego?

Nadstawki do okien dachowych – co to takiego?
To niewielkich rozmiarów nieotwieralne okna, których funkcjonalność i estetyka są nieocenione. Nadstawki – bo o nich mowa – mogą stać się ...
Czytaj więcej

Okna na poddaszu - rodzaje, minusy oraz plusy poszczególnych rozwiązań

Okna na poddaszu - rodzaje, minusy oraz plusy poszczególnych rozwiązań
Kiedy z prostokątnych domów, z płaskimi dachami, zaczęły wyróżniać się bardziej nowoczesne – ze spadzistym dachem, szybko zaczęto zagospodarowyw...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Czym są świetliki tunelowe?