Jakie okno dachowe wybrać? Parametry i rodzaje okien

Jakie okno dachowe wybrać? Parametry i rodzaje okien

Poddasza mają specyficzny klimat i charakter – nie bez powodu często mieszczą się w nich artystyczne atelier, gabinety, przytulne sypialnie czy pokoje dzieci. Jednym z dylematów przy urządzaniu poddasza jest to, jakie okno dachowe wybrać. Ty też się nad tym zastanawiasz? W takim razie koniecznie przeczytaj nasz poradnik!

Przejdź do następnych akapitów:

Jakie okno dachowe wybrać? Rodzaje okien dachowych

Okna dachowe – jakie wybrać, żeby chroniły przed upałem, zimnem, były funkcjonalne i do tego trwałe? Zanim odpowiemy sobie na to pytanie, przeanalizujmy to, jakie są rodzaje okien dachowych.

Pierwsze z nich to tzw. okna pionowe w lukarnie. Są montowane z reguły w dachach o większym stopniu nachylenia. Lukarna jest elementem architektonicznym, który składa się ze ścianki frontowej, w którą wmontowane jest okno, z osłonowych ścianek bocznych i z zadaszenia. Jedną z odmian takiego okna jest wole oko – zadaszenie wolego oka płynnie wchodzi w dachową konstrukcję domu. Jest to bardzo dekoracyjny element, ale jego montaż wiąże się ze sporymi kosztami i wymaga dobrego specjalisty.

Kolejna opcja to okna połaciowe, które są wbudowane w dach i nie zmieniają jego kształtu. Wyróżniamy kilka sposobów ich otwierania. Jeśli planujemy wyjścia na dach, zamontujemy okna połaciowe wyłazowe. Otwierają się na bok, w związku z czym łatwiej jest wydostać się na zewnątrz.

Jakie okno dachowe możesz jeszcze wybrać? Trzecia możliwość to świetliki – najczęściej się ich nie otwiera. Można je zainstalować bezpośrednio w połaci dachowej lub w specjalnej konstrukcji zamontowanej na dachu. Cechą charakterystyczną jest to, że wpuszczają do domu bezpośrednio światło słoneczne, a nie odbite, jak pozostałe okna. Wyróżnia je też duża szczelność, niewielki ciężar, odporność na rozbicie i korozję.

Na wybór rodzaju okien w dużej mierze ma wpływ projekt budynku oraz sposób wykorzystywania poddasza. Ważna jest też oczywiście rola domowego budżetu. Okna mniejsze są z reguły tańsze i prostsze w instalacji. Biorąc pod uwagę, że przez szyby ucieka z domu ok. 30% ciepła, warto zaopatrzyć się w te o wysokim współczynniku termoizolacyjności. Droższy pakiet energooszczędnych szyb zwróci się dzięki niższym rachunkom za prąd w czasie zimy. Warto też zobaczyć, jakie akcesoria do okien dachowych nam się mogą przydać.

Decyzję o tym, jakie okna dachowe wybrać podejmuje się już na etapie projektowania budynku. Warto od razu wiedzieć, co i w którym pokoju chcemy urządzić, bo to pomoże zdecydować o liczbie okien. Inne możliwości musisz wziąć pod uwagę, gdy zastanawiasz się, jakie okno dachowe do łazienki sprawdzi się najlepiej, a jeszcze inny do kuchni czy sypialni.

Musimy też pomyśleć o zachowaniu estetyki budynku z zewnątrz. Na pewno okna dachowe połaciowe mają tę przewagę, że można je instalować już na istniejącym dachu bez konieczności modyfikacji jego całej konstrukcji. Dają też 1,8 razy więcej światła od tradycyjnych okien pionowych.

jakie-okno-dachowe

Jakie okno dachowe sprawdzi się najlepiej? Wymiary, materiał i inne aspekty

Ważne są nie tylko rodzaje okien, ale i to, z jakiego materiału zostały wykonane, jakiej są szerokości i wysokości. Oto aspekty, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupów. 

Wybieramy odpowiedni rozmiar okien dachowych

Choć może to dziwić, o wyborze okna dachowego decyduje podłoga. 1 m2 przeszklenia naświetla 8–10 m2 podłogi. Przeszklenie nie jest całkowitym rozmiarem okna tylko światłem, które otrzymujemy po odjęciu ram. Musimy mieć to na uwadze, bo może się okazać, że jedno okno dachowe w pokoju o wymiarach 13 m2 nie wystarczy. Jest to ważne przy pokojach do pracy lub wypoczynkowych. W łazience nie potrzeba nam wielkich okien do prawidłowego funkcjonowania. 

Warto znać jeszcze jeden trik, który zagwarantuje więcej światła przy ograniczonej powierzchni dachowej. Kilka małych okien może nam dać aż o 20% więcej światła niż jedno duże, o tej samej powierzchni. Zależy to bowiem od ich rozmieszczenia. Jeśli jedna część dachu wychodzi na stronę wschodnią, a druga na zachodnią, wówczas możemy sobie zapewnić promienie słoneczne o każdej porze dnia. Najkorzystniej jest zamontować okna dachowe na połaci północnej i południowej. Światło z północy najmniej męczy wzrok, bo nie zmienia barwy przez cały dzień. Okna zamontowane na połaci wschodniej i zachodniej, choć zapewniają ciepło i słońce, mogą prowadzić do przegrzania budynku.

Wybieramy odpowiednią wysokość

Wysokość montażu okien zależy od wzrostu członków rodziny. Zapewnijmy sobie komfort wyglądania na zewnątrz, instalując okna na odpowiednim poziomie. Dolna krawędź powinna się znaleźć na wysokości ok. 110-140 cm, a górna – 180-200 cm. W ten sposób zobaczymy krajobraz. Oglądanie wyłącznie nieba nad nami wpływa na poczucie izolacji.

Okno dachowe drewniane czy plastikowe? Wybieramy typ materiału

Możemy zdecydować się na okna dachowe drewniane lub wykonane z PVC. Jedną z opcji jest zaufanie naszym preferencjom estetycznym i klimatowi pomieszczenia. Materiał, z którego okno zostało wykonane, powinien pasować do charakteru aranżacji. Z tego powodu okna dopasuj do mebli, ale i koloru czy stylistyki karniszy, parapetów wewnętrznych czy zasłon i firan. Takim sposobem stworzysz spójne i stylowe wnętrze.

Drugim wariantem jest wykorzystanie praktycznych aspektów tych dwóch materiałów. Drewniane okna będą wymagać częstszej konserwacji tam, gdzie panuje wyższa wilgotność powietrza, czyli w kuchni lub w łazience. Istnieją okna PVC imitujące drewno, więc jeśli to właśnie drewno wykorzystaliśmy do urządzenia poddasza, możemy połączyć ładne z praktycznym i w newralgicznych częściach strychu zdać się właśnie na to rozwiązanie.

jakie-okno-dachowe

Jakie okno dachowe wybrać? Skorzystaj z naszych rad!

Jeśli urządzasz poddasze i nie wiesz, na jakie okno dachowe się zdecydować, koniecznie weź pod uwagę nasze porady. Pamiętaj też, że w Castoramie znajdziesz nie tylko trwałe okna dachowe, ale i narzędzia potrzebne do ich montażu!

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Lukarna czy okno dachowe – co lepiej doświetli poddasze?

Lukarna czy okno dachowe – co lepiej doświetli poddasze?
Oświetlenie poddasza to jedna z kluczowych spraw podczas jego budowy lub adaptacji. Musimy zadbać o wystarczającą ilość światła, ale także zapewnić so...
Czytaj więcej

Nadstawki do okien dachowych – co to takiego?

Nadstawki do okien dachowych – co to takiego?
To niewielkich rozmiarów nieotwieralne okna, których funkcjonalność i estetyka są nieocenione. Nadstawki – bo o nich mowa – mogą stać się ...
Czytaj więcej

Okna na poddaszu - rodzaje, minusy oraz plusy poszczególnych rozwiązań

Okna na poddaszu - rodzaje, minusy oraz plusy poszczególnych rozwiązań
Kiedy z prostokątnych domów, z płaskimi dachami, zaczęły wyróżniać się bardziej nowoczesne – ze spadzistym dachem, szybko zaczęto zagospodarowyw...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jakie okno dachowe wybrać? Parametry i rodzaje okien