Produkty

Jak wykorzystać pustaki szklane?

Jak wykorzystać pustaki szklane?

Luksfery i pustaki szklane są bardzo ciekawy materiałem dekoracyjnym, który zastosować możemy w różnych częściach naszego domu. Kojarzą się ze światłem, które przenika także do wnętrz nie wyposażonych w otwory okienne, a także ze świetlistymi przegrodami rozdzielającymi jedną, wspólną przestrzeń. Przez to, że są przyjazne w użyciu, możemy zamocować je samodzielnie, używając odpowiednich materiałów.

Luksfer i pustak szklany nie są tym samym

Chociaż używamy tych nazw wymiennie, czym innym są luksfery, a czym innym pustaki szklane. Te drugie są lżejsze, ponieważ pomiędzy szklanymi ściankami znajduje się niczym nie wypełniona przestrzeń. Z kolei luksfery w niedalekiej przeszłości były używane bardzo często, szczególnie w budynkach użyteczności publicznej i jako element wyposażenia części wspólnych wielorodzinnych budynków mieszkalnych. Budzą negatywne skojarzenia i nie bez przyczyny – z tej racji, że wykonane były z półprzezroczystego, zielonkawego szkła, nawet padające nań bezpośrednio światło słoneczne było rozpraszane i zabarwiane na chłodny odcień. Dekady temu trudno było sobie wyobrazić, by ten materiał używany do przeszkleń na klatkach schodowych był wykorzystywany do dekorowania pomieszczeń.

Jednak w miarę upływu lat i rozwoju technologii budowlanej pojawiły się pustaki szklane – ich różnorodność kształtów i kolorów jest tak duża, że z powodzeniem mogą być stosowane z różnym przeznaczeniem w różnych częściach naszego mieszkania. We współczesnych aranżacjach wnętrz znalazło się też miejsce dla luksferów starego typu, dających zabarwione na chłodną zieleń światło. Pasuje ono szczególnie do pomieszczeń urządzanych w stylu loft, które w całości mają charakter sterylny i zimny. Ponieważ światło naturalne wpadające od strony przestronnych otworów okiennych daje na metalicznych obrzeżach industrialnych mebli i sprzętów AGD nieprzyjemne odbłyski, luksfery sprawdzą się w rozpraszaniu promieni słonecznych.

Czy wiesz, że…

Luksfery używane w przeszłości były bardzo wytrzymałym materiałem, nierzadko wyposażonym w zbrojenie widoczne w każdym z elementów, które uniemożliwiało ich przebicie. Także dzisiaj oferta producentów uwzględnia ich trwałość i niezawodność i z tego względu mogą być one mocowane w ścianach zewnętrznych.

Kształty i kolory pustaków szklanych

Najbardziej rozpowszechniony i powszechnie kojarzony z luksferami kwadratowy kształt (19 x 19 x 8 cm lub większe – 24 x 24 x 8 cm, a nawet o boku 30 cm) nie wyczerpuje wszystkich możliwości, jakie oferują producenci. Coraz większą popularnością cieszą się pustaki szklane prostokątne o wymiarach 19 x 9 x 8 cm, a do wykańczania ścianek działowych stosowane są pustaki narożnikowe (na przykład 19 x 15 x 8 cm). Inne wymiary spotykane są wraz z odpowiadającymi im systemami do montażu tego typu materiałów. Spotykamy również pustaki okrągłe, używane najczęściej do dekorowania posadzek.

Pustak szklany bezbarwny Chmurka 19 x 9 x 8 cm
Pustak szklany bezbarwny Chmurka 19 x 9 x 8 cm

Główną zaletą pustaków szklanych jest zdolność przepuszczania światła. Z tego względu znajdują one zastosowanie w miejscach, które nie mają bezpośredniego kontaktu ze światłem naturalnym i dlatego używane są jako główny lub dodatkowy budulec ścianek działowych wydzielających pomieszczenie wewnątrz dużej przestrzeni, z dala od okien. Tutaj warto przyjrzeć się kolorystyce, ponieważ możliwości zabarwienia pustaków szklanych jest wiele:

- bezbarwne, w tym transparentne i matowe – przypominają grubą taflę szklaną, jednak o wiele bardziej urozmaiconą – w ich wnętrzu znajdujemy na przykład ciekawe kształty nadawane przez bąbelki, fale, kratki, prążki – dodatkowo zniekształcają one kształty widziane przez przegrodę,

- barwione w masie – chociaż i dzisiaj spotkać możemy charakterystyczny dla używanych w przeszłości luksferów zabarwienie zielonkawe, możliwości jest o wiele więcej – pustaki barwione w masie dają poza efektem rozmycia kształtów widzianych po drugiej stronie także pastelowy, delikatny kolor światła przenikającego przez tego typu przegrodę,

- powlekane powierzchniowo – w porównaniu do powyżej wymienionych mają najmniejszy współczynnik przepuszczalności świetlnej, jednak ich barwy są najbardziej wyraziste i mogą stać się głównym elementem dekoracyjnym całej powierzchni, zwłaszcza jeśli użyjemy ich naprzemiennie z bezbarwnymi i pastelowymi barwionymi w masie,

- dekoracyjne – na ich powierzchni naniesione są wzory, na przykład kształty figur geometrycznych, roślin, zwierząt – możemy ich użyć do ozdobienia powierzchni szklanych w różnych pomieszczeniach.

Pustak szklany 1908 F 19 x 19 x 8 cm bezbarwny
Pustak szklany 1908 F

Gdzie zastosować pustaki szklane w mieszkaniu?

1. Ściany i drzwi zewnętrzne

Ponieważ pustaki szklane nie tylko przepuszczają światło, ale są również odporne na uszkodzenia mechaniczne, a dodatkową są doskonałym izolatorem termicznym i akustycznym, znajdują zastosowanie jako przeszklenia i montowane są zarówno w miejsce okien w ścianach, jak i w drzwiach wejściowych. Uniemożliwiają osobom z zewnątrz dokładne wejrzenie do naszych pomieszczeń, dlatego znajdują zastosowanie nie tylko w budynkach mieszkalnych, ale również w pomieszczeniach garażowych.

2. Ścianki działowe

Przegrody z luksferów charakteryzują się niebanalnym wyglądem, a ich oryginalność dotyczy również kształtu, ponieważ mogą one przybierać postać łuku i fali. Luksferów używamy również do sporządzenia przeszkleń we wznoszonych ściankach z innych materiałów budowlanych. Do ich wykonania niezbędne będą specjalistyczne materiały budowlane, takie jak zaprawa murarska do spoinowania pustaków szklanych czy zbrojenia i profile ze stali nierdzewnej.

Uwaga!

- wmurowując pustaki szklane w ścianę pamiętajmy, że nie są one przystosowane do przenoszenia obciążeń, dlatego nad ich górną warstwą trzeba umieścić chroniące przed obciążeniami nadproże,

- ponieważ szkło luksferów i metal zbrojenia i profili mają różną rozszerzalność cieplną, konieczne jest uwzględnienie szczeliny dylatacyjnej, którą pokrywa się elastycznym materiałem.

Krzyżyki montażowe do pustaków szklanych 10 mm
Krzyżyki montażowe do pustaków szklanych

3. Kuchnia

Zastosowanie pustaków szklanych w otworach okiennych sprawi, że nie będziemy zawieszać różnego rodzaju zasłon chroniących naszą prywatność. Ciekawą propozycją jest wyposażenie ściany w specjalnie przygotowane do zamontowania moduły okienne wykonane z połączonych uprzednio pustaków. W celu zapewnienia odpowiedniej ilości wymiany powietrza, użyć można okienek wentylacyjnych.

Ścianka działowa z pustaków szklanych może też być skuteczną barierą oddzielającą strefę mokrą kuchni od jej pozostałej części. Zapobiegnie ona przedostawaniu się pary wodnej w głąb pomieszczenia, ponieważ zatrzyma się ona na chłodnej powierzchni szklanych modułów.

4. Łazienka

Pomieszczenie kąpielowe jest przestrzenią, w której wykorzystać możemy pustaki szklane do wielu zastosowań:

- jeśli nasza łazienka nie jest wyposażona w okno, światło naturalne może wpadać przez przegrody z luksferów wykonane w ścianie dzielącej łazienkę od reszty pomieszczeń,

- przegrodę z pustaków szklanych możemy wykonać w pomieszczeniu łazienkowym, w którym znajduje się również toaleta – odgrodzimy ją od reszty łazienki,

- luksfery możemy zastosować do zbudowania kabiny prysznicowej – tu zastosować możemy zarówno kojarzące się z wodą wzory i kształty na luksferach, jak i wewnątrz nich – fale, bąbelki, krople wody.

Porada specjalisty

Wykonane z pustaków szklanych miejsce, w którym bierzemy prysznic będzie prezentować się szczególnie okazale, jeśli zdecydujemy się na kabinę bezbrodzikową. Tym samym to my ustalamy kształt zajmowany przez prysznic – a nie dostosowujemy go do wymiarów i rodzajów brodzika – i możemy zbudować ściankę o nieregularnym, na przykład pofalowanym kształcie.

Pustak szklany bezbarwny Krople 19 x 19 x 8 cm
Pustak szklany bezbarwny Krople 19 x 19 x 8 cm

5. Przedpokój

Pomieszczenie to często pozbawione jest okien, dlatego posiłkować się musimy światłem sztucznym. Jednak umieszczenie w ścianach okiennej przegrody z luksferów ułatwi nam korzystanie z hallu, a odrobina naturalnego światła pomoże nam ujrzeć się w odpowiednim świetle w lustrze przed opuszczeniem domu.

Pustak szklany 1908 H 19 x 19 x 8 cm bezbarwny
Pustak szklany 1908 H 19 x 19 x 8 cm bezbarwny

6. Salon

Pomieszczenie to daje nam również dużo możliwości aranżacyjnych. Tu szczególnie sprawdzą się dekoracyjne i barwione powierzchniowo luskfery, które połączone z matowymi lub transparentnymi elementami będą stanowić przyciągający spojrzenia akcent kolorystyczny. Dzięki nim możemy:
- odgrodzić od reszty otwartej przestrzeni miejsce przeznaczone do oglądania telewizji, przez co znacznie wygłuszymy dźwięki dochodzące do pozostałych pomieszczeń,
- wydzielić kuchnię lub jadalnię od salonu,
- zastosować je w otworach okiennych,
- użyć ich jako szklanego materiału dekoracyjnego, który nie oziębia optycznie pomieszczenia, ale znakomicie się komponuje z takimi materiałami jak drewno i kamień.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Ścianka prysznicowa z luksferów – wady i zalety

Ścianka prysznicowa z luksferów – wady i zalety
Luksfery, zwane także szklanymi pustakami, jeszcze kilkanaście lat temu można było spotkać w niemalże każdym domu. Teraz, po krótkiej przerwie,...
Czytaj więcej

Z czego zbudować i jak wykończyć barek?

Z czego zbudować i jak wykończyć barek?
Barek w kuchni to modne i funkcjonalne rozwiązanie, szczególnie jeśli pomieszczenie to graniczy z jadalnią bądź salonem. Taką konstrukcję możemy zapro...
Czytaj więcej

Jak w czasie wakacyjnego remontu zmienić wnętrze domu?

Jak w czasie wakacyjnego remontu zmienić wnętrze domu?
Wakacyjny remont nie musi ograniczać się jedynie do malowania ścian i wymiany podłóg. Nasze wnętrza mogą zmienić się nie do poznania za sprawą wyburzo...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
2 komentarze
16.12.2016
u mnie w domu luksfery są od lat, zawsze w modzie i zawsze ciekawie wyglądają. w nowym mieszkaniu też planuję w kilku miejscach je umieścić
25.11.2016
uwielbiam luksfery :) mam kilka rozwiązań takich w domu i bardzo dobrze się sprawdzają, mogę z czystym sumieniem polecić każdemu

Ocena i komentarz dla:

Jak wykorzystać pustaki szklane?