Produkty

Jaki kształt bryły budynku będzie najlepszy?

Jaki kształt bryły budynku będzie najlepszy?

Marzenia o przyszłym domu często odbierają nam zdroworozsądkowe pojmowanie tego, jak powinien on wyglądać w rzeczywistości. Rozbudowujemy zatem w myślach kolejne kondygnacje i rozbudowujemy bryłę domu tak, że staje się dużo większa i szersza niż być powinna. Tymczasem, im bardziej zwarta bryła budynku tym lepiej.

dom na planie prostokątaBudynek na planie kwadratu lub prostokąta

To zdecydowanie najlepszy wybór. Przede wszystkim dlatego, że powierzchnia przegród zewnętrznych będzie niewielka w stosunku do kubatury i powierzchni całego budynku. Jaki ma to wpływ na późniejsze użytkowanie domu? Taki, że po pierwsze zapewnimy sobie mniejsze koszty budowy, po drugie nie będziemy wydawać na ogrzewanie i koszty eksploatacyjne więcej niż powinniśmy.

Zwarta bryła budynku zapewnia też dobry rozkład pomieszczeń. Najczęściej w głównym miejscu domu jest umiejscowiony salon oraz kuchnia, w dalszych (lub na kondygnacjach) sypialnia i łazienka. Do poszczególnych pomieszczeń prowadzi krótki korytarz, który nie jest niepotrzebnie wydłużany.

Jakie elementy bryły budynku nie są wskazane w profesjonalnych projektach? Oto kilka z nich:

Balkony – znacznie lepiej zastąpić je tarasem wychodzącym do ogrodu z najniższej kondygnacji. Dlaczego? Balkon to najlepsza okazja do tego, żeby sprezentować sobie duże straty ciepła. Bo czym właściwie jest balkon? Niczym innym, jak przedłużeniem płyty stropowej.

Dach wielopołaciowy – który bardzo często jest kłopotliwy w montażu. O błędy bardzo łatwo, te natomiast są najczęstszą przyczyną późniejszego przeciekania dachu. Najlepsze dachy to dwu lub czterospadowe.

taras przy ziemiZałamania na bryle budynku – przyczyna niepotrzebnego komplikowania konstrukcji stropów, a także zwiększenie powierzchni przegród zewnętrznych.

Bryła z zaokrągleniami, łukami – wygląda efektownie, ale sprawia trudności podczas późniejszego montażu i doboru okien, które muszą spełniać dodatkowe warunki techniczne (takie okna są też dużo droższe od tradycyjnych).

W dobrze rozplanowanym projekcie domu w jednym pionie powinny się znaleźć pomieszczenia podobne pod względem użytkowym tzn. łazienka pod łazienką itd. Dzięki temu woda będzie płynąć krótkimi odcinkami rur i nie będzie się wychładzać, co w sprzyjających warunkach pozwoli nawet zrezygnować z cyrkulacji c.w.u.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Nakładanie tynków elewacyjnych – ważne informacje

Nakładanie tynków elewacyjnych – ważne informacje
Niezależnie od tego, czy nałożenie tynku elewacyjnego powierzymy ekipie fachowców, czy też sami zabierzemy się za czynności z tym związane, powinniśmy...
Czytaj więcej

Bonie gwarancją efektownej elewacji

Bonie gwarancją efektownej elewacji
W czasach, kiedy estetyka jest coraz istotniejsza, sztukaterię na elewacjach naszych domów widać coraz częściej. Choć tak zwane bonie ozdobne znajdują...
Czytaj więcej

Bonie – estetyczne wykończenie elewacji

Bonie – estetyczne wykończenie elewacji
Boniowanie – to sposób dekoracyjnego wykończenia murów polegający na dzieleniu powierzchni elewacji na mniejsze obszary. Głównym celem tego zabi...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jaki kształt bryły budynku będzie najlepszy?