Produkty

Nadproża do okien o nietypowych kształtach

Nadproża do okien o nietypowych kształtach

Wnętrza naszych domów urozmaicają okna o nietypowych kształtach. Świetnie komponują się z wyposażeniem przestronnego salonu lub nowoczesnego gabinetu. Duże i nietypowo przeszklone okna doświetlają także pomieszczenia znajdujące się na poddaszu. Czy do ich montażu należy zaplanować jakieś nietypowe nadproża?

Okna o wymyślnych kształtach wyglądają ciekawie i urozmaicają zabudowę. Są jednak nieco bardziej kłopotliwe w montażu niż tradycyjne okna kwadratowe lub prostokątne. Duże znaczenie w ich mocowaniu ma zastosowanie odpowiedniego nadproża, czyli elementu, który pełni funkcję podtrzymującą konstrukcję budynku Okno okrągłebezpośrednio nad otworami okiennymi, a także drzwiowymi.

Nadproża, ze względu na miejsce w jakim się znajdują, zwykle są narażone na duże obciążenie. Materiał, z którego zostaną wykonane, powinien się zatem charakteryzować dużą wytrzymałością. Ale to nie wszystko – aby okno zachowało swoje walory i właściwości energooszczędne, nadproże powinno charakteryzować się wysoką izolacyjnością termiczną, która będzie zbliżona do parametrów ściany budynku.

Przy oknach o nietypowym kształcie nadproża mają niekiedy nie tylko odmienne rozmiary, ale również tworzy się je z innego rodzaju materiałów – mocniejszych, które będą w stanie utrzymać ciężar tego, co znajduje się nad nimi.

Nadproża ze zbrojonego betonu komórkowego

Bardzo często stosowane są do montażu okien o nietypowych kształtach. Ich zaletami są dopasowanie do szerokości ściany oraz prosty i szybki montaż. Beton komórkowy bardzo skutecznie zatrzymuje ciepło i można go stosować przy otworach o maksymalnej rozpiętości nawet 75 cm.

Nadproża tego rodzaju świetnie sprawdzają się w konstrukcjach budynków z betonu komórkowego. W ten sposób bowiem dopasowują się i współpracują materiały tego samego rodzaju, a co za tym idzie – istnieje mniejsze prawdopodobieństwo powstawania spękań, a prace wykończeniowe budynku nie sprawiają większych problemów.

Drzwi balkonoweNadproża z betonu komórkowego nie powodują powstawania mostków termicznych, charakteryzują się bowiem bardzo niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła.

Nadproża tradycyjne

Wykonujemy je z cegieł pełnych, które mają ładny wygląd oraz stosunkowo dobrą nośność. Nadproża do okien z łukiem wykonujemy w ścianach nośnych, które mają grubość około 25 cm. Niekiedy montuje się je także w ścianach osłonowych, ale wówczas muszą być ze sobą połączone łącznikami z nadprożem w ścianie nośnej. Murowanie nadproża tego rodzaju odbywa się przy pomocy zaprawy cementowo-wapiennej lub cementowej, jeśli ma on wytrzymać naprawdę duże obciążenie. Aby nadproże otrzymało odpowiedni kształt, wyposaża się je w krążyny, które wycinamy ze sklejki.

Nadproża a kształt okna:

- trójkątne – wykonujemy takie samo nadproże jak w przypadku okna łukowego, spód deskowania formujemy w trójkąt,
- okrągłe – możemy obmurować okno cegłami oraz ułożyć zbrojenie w jednej-dwóch poziomych spoinach ponad nim,
- narożne – powinny być wykonane z betonu, a do ich sporządzenia może się przydać także słupek do podparcia pod narożniki ścian.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Rodzaje nadproży

Rodzaje nadproży
Chcąc wyjaśnić w kilku słowach czym są nadproża, konieczne byłoby postawienie ich w roli belki wzmacniającej okna oraz drzwi, którą umieszcza się na g...
Czytaj więcej

Jak murować ściany z betonu komórkowego?

Jak murować ściany z betonu komórkowego?
W każdym domu potrzebne są ścianki działowe. Z czego najlepiej je budować? Jak się okazuje, doskonałym materiałem do tego może być beton komórk...
Czytaj więcej

Jak sprawnie powiększyć okna

Jak sprawnie powiększyć okna
Powiększenie okna lub okien często jest podyktowane chęcią zapewnienia sobie lepszego dostępu do naturalnego światła. Aby praca przebiegła bez komplik...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Nadproża do okien o nietypowych kształtach