Okna o wymyślnych kształtach wyglądają ciekawie i urozmaicają zabudowę. Są jednak nieco bardziej kłopotliwe w montażu niż tradycyjne okna kwadratowe lub prostokątne. Duże znaczenie w ich mocowaniu ma zastosowanie odpowiedniego nadproża, czyli elementu, który pełni funkcję podtrzymującą konstrukcję budynku bezpośrednio nad otworami okiennymi, a także drzwiowymi.
Nadproża, ze względu na miejsce w jakim się znajdują, zwykle są narażone na duże obciążenie. Materiał, z którego zostaną wykonane, powinien się zatem charakteryzować dużą wytrzymałością. Ale to nie wszystko – aby okno zachowało swoje walory i właściwości energooszczędne, nadproże powinno charakteryzować się wysoką izolacyjnością termiczną, która będzie zbliżona do parametrów ściany budynku.
Przy oknach o nietypowym kształcie nadproża mają niekiedy nie tylko odmienne rozmiary, ale również tworzy się je z innego rodzaju materiałów – mocniejszych, które będą w stanie utrzymać ciężar tego, co znajduje się nad nimi.
Nadproża ze zbrojonego betonu komórkowego
Bardzo często stosowane są do montażu okien o nietypowych kształtach. Ich zaletami są dopasowanie do szerokości ściany oraz prosty i szybki montaż. Beton komórkowy bardzo skutecznie zatrzymuje ciepło i można go stosować przy otworach o maksymalnej rozpiętości nawet 75 cm.
Nadproża tego rodzaju świetnie sprawdzają się w konstrukcjach budynków z betonu komórkowego. W ten sposób bowiem dopasowują się i współpracują materiały tego samego rodzaju, a co za tym idzie – istnieje mniejsze prawdopodobieństwo powstawania spękań, a prace wykończeniowe budynku nie sprawiają większych problemów.
Nadproża z betonu komórkowego nie powodują powstawania mostków termicznych, charakteryzują się bowiem bardzo niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła.
Nadproża tradycyjne
Wykonujemy je z cegieł pełnych, które mają ładny wygląd oraz stosunkowo dobrą nośność. Nadproża do okien z łukiem wykonujemy w ścianach nośnych, które mają grubość około 25 cm. Niekiedy montuje się je także w ścianach osłonowych, ale wówczas muszą być ze sobą połączone łącznikami z nadprożem w ścianie nośnej. Murowanie nadproża tego rodzaju odbywa się przy pomocy zaprawy cementowo-wapiennej lub cementowej, jeśli ma on wytrzymać naprawdę duże obciążenie. Aby nadproże otrzymało odpowiedni kształt, wyposaża się je w krążyny, które wycinamy ze sklejki.
Nadproża a kształt okna:
- trójkątne – wykonujemy takie samo nadproże jak w przypadku okna łukowego, spód deskowania formujemy w trójkąt,
- okrągłe – możemy obmurować okno cegłami oraz ułożyć zbrojenie w jednej-dwóch poziomych spoinach ponad nim,
- narożne – powinny być wykonane z betonu, a do ich sporządzenia może się przydać także słupek do podparcia pod narożniki ścian.