Produkty

Najczęstsze błędy podczas tworzenia ścian działowych

Najczęstsze błędy podczas tworzenia ścian działowych

Ściany działowe czyli te, które dzielą wnętrze naszego domu, możemy bardzo łatwo zepsuć. Błędy popełniane przez nas podczas ich budowy wynikają z różnych rzeczy, najczęściej z braku wiedzy oraz nadmiernych oszczędności. Jakie zdarzają nam się najczęściej?

ściana działowaŚciany typu karton-gips czyli powszechnie znane jako suche tynki, to materiał najczęściej służący nam do tworzenia ścian działowych. A buduje je każdy, nawet ten, kto nie jest fachowcem. Niestety, nawet przy tak prostym montażu można niekiedy popełnić bardzo poważne błędy. Łączenia na sztywno, źle dopasowana grubość ściany, instalowanie jej bezpośrednio na podłodze, bez dodatkowych zabezpieczeń. To tylko niektóre z błędów.

Najczęstsze błędy

Ściany działowe kontra strop – z reguły łączy się je na sztywno, nieważne jakiego rodzaju mamy przegrodę, najpierw wypełniamy szczelinę pianką, a następnie tynkujemy ją – zamiast tego powinniśmy pozostawiać w tym miejscu szczelinę wentylacyjną, która zapewni jej odpowiedni przepływ powietrza.

Ciężkie przegrody murowane kontra jastrych – idealny sposób na to, by nasz jastrych pękał – aby tak się nie działo, konieczne jest najpierw ułożenie dodatkowego zbrojenia tam, gdzie będzie tworzony nacisk.

Przegroda z płyt typu karton-gips kontra podłoga – jeśli chcemy uniknąć błędu, powinniśmy przed każdym postawieniem ściany wyłożyć podłogę podkładkami o grubości nie cieńszej niż 1 cm.

Najpierw tynkowanie ścian stałych i sufitu – dopiero później stawianie ścian działowych – unikniemy w ten sposób tego, że nasze ściany zawilgotnieją, szczególnie na styku sufitów i ścian.

Wkręty kontra ściany – nie potrzeba montować ich głęboko w płycie, w zupełności wystarczy sięgnięcie na taką głębokość, by te były tylko delikatnie osadzone.

Ściany działowe kontra puszki elektryczne – zdecydowanym błędem jest umieszczenie ich po obu stronach ściany w tym samym miejscu – przy płycie karton-gips takie rozlokowanie i podłączenie puszek będzie po prostu niemożliwe.

duża ścianka działowa w salonieŚciana działowa a otwory instalacyjne – jeśli mają być wykonane poprawnie, nie mogą powstawać przy użyciu narzędzi kujących lub młotków i przycinaków – w przeciwnym razie nasza ściana może pękać.

Często nie pamiętamy też o tym, że grubość ścianki w miejscach, w których będą w przyszłości przebiegały przewody, powinna być nieco większa niż normalnie. Zbyt cienka ścianka nie pomieści wszystkich rur oraz kabli.

Krzywizny, które rażą nas po oczach, pękające tynki oraz niedopasowane ościeżnice to tylko niektóre problemy, które mogą pojawiać się w wyniku nieumiejętnego tworzenia ścian działowych. Aby ich uniknąć, koniecznie najpierw zdobądźmy odpowiednią wiedzę na temat stawiania ścian, a dopiero później zacznijmy działać.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Jak wykonać łuk drzwiowy?

Jak wykonać łuk drzwiowy?
Łuk drzwiowy to konstrukcja, która zachwyca wiele osób – znajdziemy go w wielu domach i mieszkaniach. Jego budowę najlepiej zaplanować na etapie wznos...
Czytaj więcej

Skuteczne zabezpieczanie narożników ścian z płyt g-k

Skuteczne zabezpieczanie narożników ścian z płyt g-k
Do wykonania narożników ścian powszechnie wykorzystuje się płyty gipsowo-kartonowe. Materiał ten – pomimo wysokiej praktyczności – jest także narażony...
Czytaj więcej

Jak ukryć widoczne elementy instalacji?

Jak ukryć widoczne elementy instalacji?
Chcemy mieszkać w estetycznie prezentującym się otoczeniu, dlatego staramy się ukryć psujące jego ogólny wygląd elementy domowych instalacji. W zależn...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
19.06.2015
ja polecam ściankę działową z pustaków szklanych! u mnie jest włąsnie taka półściana między kuchnią i salonem, można ją podświetlać, po prostu rewelacja. no i czytałam, że wcale nie ma strat w izolacji akustycznej, więc nie trzeba się martwić, ze bedzie wszystko słychać pomiędzy pomieszczeniami :)

Ocena i komentarz dla:

Najczęstsze błędy podczas tworzenia ścian działowych