Ściany typu karton-gips czyli powszechnie znane jako suche tynki, to materiał najczęściej służący nam do tworzenia ścian działowych. A buduje je każdy, nawet ten, kto nie jest fachowcem. Niestety, nawet przy tak prostym montażu można niekiedy popełnić bardzo poważne błędy. Łączenia na sztywno, źle dopasowana grubość ściany, instalowanie jej bezpośrednio na podłodze, bez dodatkowych zabezpieczeń. To tylko niektóre z błędów.
Najczęstsze błędy
Ściany działowe kontra strop – z reguły łączy się je na sztywno, nieważne jakiego rodzaju mamy przegrodę, najpierw wypełniamy szczelinę pianką, a następnie tynkujemy ją – zamiast tego powinniśmy pozostawiać w tym miejscu szczelinę wentylacyjną, która zapewni jej odpowiedni przepływ powietrza.
Ciężkie przegrody murowane kontra jastrych – idealny sposób na to, by nasz jastrych pękał – aby tak się nie działo, konieczne jest najpierw ułożenie dodatkowego zbrojenia tam, gdzie będzie tworzony nacisk.
Przegroda z płyt typu karton-gips kontra podłoga – jeśli chcemy uniknąć błędu, powinniśmy przed każdym postawieniem ściany wyłożyć podłogę podkładkami o grubości nie cieńszej niż 1 cm.
Najpierw tynkowanie ścian stałych i sufitu – dopiero później stawianie ścian działowych – unikniemy w ten sposób tego, że nasze ściany zawilgotnieją, szczególnie na styku sufitów i ścian.
Wkręty kontra ściany – nie potrzeba montować ich głęboko w płycie, w zupełności wystarczy sięgnięcie na taką głębokość, by te były tylko delikatnie osadzone.
Ściany działowe kontra puszki elektryczne – zdecydowanym błędem jest umieszczenie ich po obu stronach ściany w tym samym miejscu – przy płycie karton-gips takie rozlokowanie i podłączenie puszek będzie po prostu niemożliwe.
Ściana działowa a otwory instalacyjne – jeśli mają być wykonane poprawnie, nie mogą powstawać przy użyciu narzędzi kujących lub młotków i przycinaków – w przeciwnym razie nasza ściana może pękać.
Często nie pamiętamy też o tym, że grubość ścianki w miejscach, w których będą w przyszłości przebiegały przewody, powinna być nieco większa niż normalnie. Zbyt cienka ścianka nie pomieści wszystkich rur oraz kabli.
Krzywizny, które rażą nas po oczach, pękające tynki oraz niedopasowane ościeżnice to tylko niektóre problemy, które mogą pojawiać się w wyniku nieumiejętnego tworzenia ścian działowych. Aby ich uniknąć, koniecznie najpierw zdobądźmy odpowiednią wiedzę na temat stawiania ścian, a dopiero później zacznijmy działać.