Wznoszenie ścian z betonu komórkowego – cienkie czy grube spoiny

Wznoszenie ścian z betonu komórkowego – cienkie czy grube spoiny

Beton komórkowy jest niezwykle przyjaznym materiałem do wznoszenia budowli. Decydując się na jego użycie, warto pamiętać o jego cechach szczególnych, które wymuszają specyfikę prowadzenia prac. Przykładem tego jest spoinowanie, które stosowane w standardowy sposób może pogorszyć właściwości stawianych ścian. O czym powinniśmy pamiętać?

Zastosowanie zbyt grubej zaprawy wiążącej ścianę z betonu komórkowego jest błędem brzemiennym w skutki. Już podczas pierwszego sezonu grzewczego okaże się, że mamy do czynienia z mostkami termicznymi, a co za tym idzie – na ścianie ukaże się pleśń i zagrzybienie. Co jest tego powodem? Bloczki betonowe mają inne przewodnictwo cieplne niż zaprawa – ta ostatnia ma większe przewodnictwo termiczne, w związku z czym należy tak wybudować ścianę, by stanowiła jednorodne Wylewka betonowazabezpieczenie przed ujemnymi temperaturami. Inaczej niż w przypadku zastosowania zewnętrznej warstwy izolującej, na przykład ze styropianu, która szczelnie otula budynek, nie pozwalając na utratę ciepła. Wówczas ściany z betonu komórkowego mają możliwość oddychania, dzięki czemu powietrze wewnątrz budynku jest znacznie bardziej przyjazne dla przebywających w nim osób.

Aby ustrzec się mostków termicznych, warstwa zaprawy murarskiej nie może być grubsza niż 3 mm i powinna być zastosowana tylko tam, gdzie to jest bardzo konieczne. Przykładem niech będą boczne krawędzie bloczków – używamy do ich łączenia zaprawy tylko i wyłącznie wtedy, kiedy nie są one wyprofilowane na pióro oraz wpust i które zostały przycięte, a tym samym utraciły możliwość łączenia bezspoinowego. Ma to swoją dobrą stronę – budując w ten sposób, oszczędzamy na materiałach składających się na zaprawę – nie tylko jest jej mniej, ale nakłada się ją nie tradycyjną kielnią, ale ząbkowaną.

Zaprawa do betonu komórkowegoUżycie cienkiej warstwy zaprawy powoduje, że szybciej ona wysycha, co wymusza inny system pracy – za pomocą kielni nakłada się ją na takim obszarze około 3 m. Kielnia nie tylko wyposażona jest w ząbkowaną krawędź, ale również jej wymiar dostosowany być powinien do szerokości muru. Możemy przygotowany i pokryty zaprawą obszar wypełnić bloczkami bez obawy, że warstwa wiążąca przedwcześnie wyschnie, a my nie zdążymy za pomocą gumowego młotka dokonać korekty ustawienia poszczególnych elementów.

Jednowarstwowa ściana z betonu komórkowego, która została postawiona z uwzględnieniem powyższych zasad, nie tylko pozbawiona będzie mostków termicznych, ale umożliwi stworzenie w domu swoistego mikroklimatu, którego nie uzyskamy we wnętrzu otoczonym tradycyjnie postawionym murem wraz z jego warstwą izolacji – ta jest zaporą uniemożliwiającą wymianę powietrza poprzez powierzchnię ściany.

Data publikacji: 11.02.2016
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Do czego użyć zaprawy dyspersyjnej

Do czego użyć zaprawy dyspersyjnej
Zaprawy dyspersyjnej, z racji jej ciekawych właściwości, używamy wszędzie tam, gdzie nie mogą pomóc nam inne preparaty wiążące. Kiedy powinniśmy się z...
Czytaj więcej

Jak stworzyć szczelną studnię?

Jak stworzyć szczelną studnię?
Najczęstszym sposobem budowania studni jest układanie w wykopie betonowych kręgów. Szczególnie ważne jest to, by ich ułożenie było jak najbardziej pre...
Czytaj więcej

Czym jest powłoka polimerowo-cementowa i gdzie ją zastosować?

Czym jest powłoka polimerowo-cementowa i gdzie ją zastosować?
Spośród wielu różnych materiałów budowlanych natrafić można również na zaprawę polimerowo-cementową. Jeśli nasz budynek lub jego otoczenie potrzebuje ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Wznoszenie ścian z betonu komórkowego – cienkie czy grube spoiny