Produkty

Z jakich stron montować okna połaciowe?

Z jakich stron montować okna połaciowe?

Poddasza mają swój niezaprzeczalny urok, jednak często mamy problem z odpowiednim ich zagospodarowaniem. Istotnym elementem na etapie projektowania domu jest rozmieszczenie okien, również tych znajdujących się na poddaszu. Obecnie najczęstszym wyborem są okna dachowe, jednak nie jest to jedyne dostępne rozwiązanie.

okno połaciowe obrotoweNa poddaszach aranżujemy najczęściej sypialnie, pokoje dziecięce, łazienki, garderoby i gabinety. Są to pomieszczenia, które wymagają dobrego doświetlenia, nie tylko sztucznego. Odpowiednio dobrane okna powiększą optycznie pokoje i zapewnią odpowiednią ilość światła. Dzięki temu nie tylko będziemy korzystać z promieni słońca, ale zaoszczędzimy również na rachunkach za prąd.

Okna połaciowe

Obecnie najpopularniejszym i najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie okien połaciowych, czyli po prostu dachowych. Okna tego typu nie tylko dobrze doświetlają pomieszczenia, ale jednocześnie są świetnym sposobem na urozmaicenie jednorodnej i monotonnej płaszczyzny dachu. Przez okna dachowe do pomieszczeń wpada najwięcej światła, bowiem nie jest ono zatrzymywane przez drzewa i pobliskie zabudowy. Doskonale sprawdzają się zatem w pomieszczeniach, w których zależy nam na jak największym doświetleniu – gabinetach, garderobach i łazienkach. W sypialniach zapewniają natomiast atmosferę intymności.

Trzy opcje główne

Okna dachowe możemy podzielić ze względu na sposób ich otwierania. Wyróżniamy zatem okna połaciowe obrotowe (oś obrotu skrzydła znajduje się w połowie długości ościeżnicy), uchylno-obrotowe (oś obrotu skrzydła może znajdować się w połowie wysokości ramy lub na górnej krawędzi) oraz wyłazowe (otwierane są na bok, dzięki czemu umożliwiają wyjście na dach).

Świetliki i lukarnyokno w dachu

Rozwiązaniem zbliżonym do okien dachowych, jednak zdecydowanie rzadziej stosowanym, są świetliki. Zapewniają one optymalne oświetlenie pomieszczeń, bowiem światło, które wpada do środka jest naturalnym światłem słonecznym. Wybierając okna na poddasze, na pewno natkniemy się również na lukarny. Jest to rodzaj nadbudówki dachu, która ma zamontowane okno w ścianie frontowej. Lukarny możemy dopasować do naszych potrzeb, aby stanowiły wyraźnie zaakcentowany element dachu.

Z której strony montować okna poddaszu?

Nie bez znaczenia jest także to, z której strony zamontujemy okna na naszym poddaszu. Pamiętajmy, że okna dachowe w porównaniu do tradycyjnych okien pionowych mogą nawet o 40% lepiej doświetlić pomieszczenie. Jeżeli zależy nam, aby pomieszczenie było słoneczne przez cały dzień, to okna powinny wychodzić na południe. Te skierowane na zachód również zapewnią dostateczną ilość światła, jednak mogą powodować nadmierne nagrzewanie się pomieszczeń w gorące dni. Okna wpuszczone na wschodniej połaci dachu najwięcej światła wpuszczają przed południem. W gabinetach powinniśmy montować okna na północ, bowiem takie światło przez cały dzień nie zmienia barwy i najmniej męczy nasz wzrok. 

Data publikacji: 14.10.2014
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Lukarna czy okno dachowe – co lepiej doświetli poddasze?

Lukarna czy okno dachowe – co lepiej doświetli poddasze?
Oświetlenie poddasza to jedna z kluczowych spraw podczas jego budowy lub adaptacji. Musimy zadbać o wystarczającą ilość światła, ale także zapewnić so...
Czytaj więcej

Zasady montażu wyłazu dachowego

Zasady montażu wyłazu dachowego
Do czego służy wyłaz dachowy? Otóż umożliwia on swobodne wyjście na dach, sprawiając, że bez problemu możemy się dostać do kominka, anteny, rynny. Wył...
Czytaj więcej

Sposoby otwierania okien dachowych

Sposoby otwierania okien dachowych
Podczas wyboru okien dachowych najlepiej zdecydować się na zakup takich, które nie tylko skutecznie doświetlą przestrzeń, ale będą także wygodne w&nbs...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Z jakich stron montować okna połaciowe?