Produkty

Zalety barwionego betonu

Zalety barwionego betonu

Beton architektoniczny to jeden z najpopularniejszych materiałów budowlanych, znany już w czasach starożytnej Syrii. Trwały materiał powstał z połączenia cementu, kruszywa, wody oraz specjalnych dodatków, które nadają pożądane cechy materiałowi – od większej wytrzymałości po porowatość struktury. Tradycyjny beton występuje w odcieniach szarości, jednak coraz większym zainteresowaniem cieszy się barwiona wersja materiału.

Barwiony betonBarwiony (woskowany) beton otrzymuje się poprzez wzbogacenie betonu architektonicznego odpowiednim pigmentem. Barwienie może się odbywać na całej głębokości lub tylko na części jego powierzchni. Pierwsze rozwiązanie jest trwalsze, ponieważ jakiekolwiek uszkodzenie warstwy wierzchniej betonu nie spowoduje zmiany koloru. Koloryzacji może zostać poddany beton konstrukcyjny, ale także wzmocniony domieszką stali lub włóknami szklanymi. Z materiału powstają także drobne prefabrykowane elementy betonowe, np. panele elewacyjne.

Loftowa inspiracja

Inspiracja do stworzenia barwionego betonu narodziła się podczas aranżowania wnętrz loftowych. Aby zachować unikalne posadzki w opuszczonych fabrykach i magazynach przemysłowych, zaczęto je impregnować tak samo, jak tradycyjne drewniane parkiety, nakładając na nie warstwę wosku. Współcześnie beton woskowany, zwany inaczej barwionym, jest stosowany jako materiał wykończeniowy wewnątrz pomieszczeń oraz na zewnątrz budynków, tworząc nietuzinkową elewację.

Materiał jest bardzo funkcjonalny, ponieważ zastosujemy go niemalże na każdej powierzchni, niezależnie od tego, czy jest stara, czy właśnie odebraliśmy dom w stanie surowym. Barwiony beton będzie efektownie wyglądał na posadzkach, również tych wyłożonych płytkami ceramicznymi. Posłuży także do odświeżenia powierzchni ścian, ozdobienia ceramiki łazienkowej czy mebli. Decydując się na użycie betonu barwionego na zewnątrz, pamiętajmy o tym, by na elewację co kilka lat nałożyć ochronny lakier, który zabezpieczy dekoracyjnie wykonaną powłokę przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych.

Różnorodność kolorów i struktur Farba do betonu Castorama

Barwiony beton stwarza wiele możliwości aranżacyjnych, które można wykorzystać do nieoczywistych kompozycji. Surową formę – w zależności od własnych upodobań – możemy nałożyć szpachlą, by otrzymać gładką powierzchnię, lub stworzyć z niej przecieraną strukturę. Wszystko to wiąże się z doborem odpowiednich komponentów. Barwę betonu możemy często wybrać samodzielnie – korzystając z gotowych wariantów kolorystycznych lub łącząc ze sobą różne pigmenty. Materiał budowlany stworzy ciekawe, nietuzinkowe kompozycje w surowych lub minimalistycznie urządzonych przestrzeniach.

Łatwa pielęgnacja

Barwiony beton wykazuje podobną wytrzymałość jak glazura, dlatego pamiętajmy o tym, by ruchome meble – krzesła lub fotele – podkleić filcem, aby nie zniszczyć dekoracyjnej warstwy. Materiał nie wymaga także specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych – wystarczy jedynie lakierować go co kilka lat, by zachować dekoracyjny efekt. Do mycia tak wykonanej posadzki użyjemy standardowego mopa.

Data publikacji: 03.02.2016
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Elewacja z betonu – nie tylko w odcieniach szarości

Elewacja z betonu – nie tylko w odcieniach szarości
Budując dom lub zamieszkując już gotowy budynek nie zawsze możemy pozwolić sobie na spełnienie wszystkich marzeń aranżacyjnych w jednym momencie. Odkł...
Czytaj więcej

Barwniki do betonu – jak prawidłowo stosować?

Barwniki do betonu  –  jak prawidłowo stosować?
Zastosowanie barwników do betonu jest wygodnym i efektownym sposobem na urozmaicenie i kolorystyczne zmodyfikowanie jednolitej barwy różnego rod...
Czytaj więcej

Beton na ścianie – rodzaje, faktury i efekty betonu na ścianie

Beton na ścianie – rodzaje, faktury i efekty betonu na ścianie
Wraz z modą na lofty przyszedł do nas charakterystyczny sposób wykończenia wnętrz, w którym sąsiadują ze sobą surowe drewno, stal, szkło...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Zalety barwionego betonu