Produkty

Zalety stolarki aluminiowej

Zalety stolarki aluminiowej

Aluminium to materiał trwały, lekki i energooszczędny, który spełnia wymagania w zakresie izolacji i odporności, dorównując tradycyjnej stolarce drewnianej lub PCV. Aluminiowe okna i drzwi, a także balustrady czy fasady, są przede wszystkim wykorzystywane w obiektach przemysłowych oraz użyteczności publicznej, jednakże coraz częściej stawia się na nie również w domach jednorodzinnych. Warto zatem zapoznać się z zaletami stolarki wykonanej z tego materiału.

okno aluminioweWytrzymałość

Profile aluminiowe są bardzo wytrzymałe i lekkie, co pozwala na konstruowanie ram przeznaczonych do dużych przeszkleń. Plastyczność materiału umożliwia także wytwarzanie produktów o różnych kształtach, które mogą być dopasowane do większości naszych wymagań. Formy mogą być wąskie, dzięki czemu wkomponują się w każdy rodzaj pomieszczenia i wystrój zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.

Dzięki zastosowaniu specjalnych powłok ochronnych (anodowanych lub lakierowanych) zwiększa się wytrzymałość stolarki aluminiowej na temperaturę, warunki atmosferyczne i promienie UV. Dzięki temu nie musimy się martwić, że zdeformuje się pod wpływem wysokiej temperatury lub zmieni kolor, gdy będzie wystawiona na działanie zmiennych warunków pogodowych. Chroni nas również od działania ognia w dużo większym stopniu niż drewno, co zwiększa bezpieczeństwo mieszkańców domu.

Zaletą stolarki aluminiowej (w przeciwieństwie do drewna) jest również to, że nie wymaga specjalnej konserwacji i łatwo utrzymać jej czystość. Wystarczy co kilka miesięcy oczyścić ją z kurzu i zabrudzeń,  używając standardowych środków chemicznych. Nie zaleca się natomiast stosowania octu ani substancji zawierających w sobie kwas.

Izolacja

Powszechnie uważa się, że właściwości izolacyjne aluminiowych ram nie są zbyt dobre, jednak najnowsze kilkukomorowe profile wypełnione są materiałami termoizolacyjnymi. Mają postać przekładek termicznych tworzywowo–włóknowych, a także uszczelek umieszczonych na stykach ościeżnic, dzięki czemu okna osiągają bardzo dobre parametry przenikania ciepła. Dlatego nasz dom będzie chroniony przed niepotrzebną utratą ciepła i zachowa komfortową temperaturę.nakładka ryflowana z aluminium

Różnorodność

Konstrukcje aluminiowe dostępne są w całej gamie kolorów i faktur, dlatego nie musimy ograniczać się jedynie do klasycznej metalicznej wersji. Dostępne są formy imitujące drewno lub łączące oba materiały, dlatego możemy wykorzystywać je zarówno w nowoczesnych budynkach, jak i tradycyjnych domach. Zaletą jest również to, że taka stolarka nie wymaga odnawiania jej powierzchni.

Warto wiedzieć: mimo wielu zalet aluminium ma również wady, które należy uwzględnić zanim zdecydujemy się wykorzystać je do stolarki w naszym domu. Jedną z nich jest podatność na odkształcenia mogące wystąpić w wyniku niewłaściwego montażu. Ponadto, jeżeli aluminium ulegnie uszkodzeniu lub zarysowaniu, a także będzie miało kontakt z cementem bądź wapnem i ulegnie korozji, prawie niemożliwym będzie przywrócenie jego wyglądu do pierwotnego stanu.

Aluminium nie jest także materiałem przyjaznym dla środowiska. Rudy boksytu, z których wytwarza się ten materiał, nie są odnawialne, a do tego sam proces produkcji aluminium wymaga dużych nakładów energii.

Wysoka wytrzymałość i możliwość wykonania najróżniejszych form dopasowanych do naszych wizji sprawia także, że - w porównaniu z drewnem - aluminiowa stolarka okienna wymaga również większych nakładów finansowych, co decyduje o tym, że wiele osób decyduje się na inne rozwiązania.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Rośliny na parapecie – jak stworzyć mini ogródek w mieszkaniu bez balkonu?

Rośliny na parapecie – jak stworzyć mini ogródek w mieszkaniu bez balkonu?
Kwitnący ogródek przy domu to jego niewątpliwa ozdoba, ale także doskonały sposób na to, by cieszyć się w kuchni smakiem własnoręcznie w...
Czytaj więcej

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o parapetach zewnętrznych

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o parapetach zewnętrznych
Właściwy wybór i montaż parapetu zewnętrznego to niezwykle istotne aspekty odpowiednio wykończonych ścian budynku. Elementy te pełnią bowiem dwie bard...
Czytaj więcej

Kiedy montujemy parapet?

Kiedy montujemy parapet?
Parapet to nie tylko element instalacji okna – sprawdza się jako ulubione miejsce kota do wygrzewania się w słoneczne dni, domowy ogródek z kwia...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Zalety stolarki aluminiowej