Produkty

Jak konserwować smarownicę?

Jak konserwować smarownicę?

Smarownica to urządzenie służące do smarowania pod ciśnieniem. Umożliwia wyjątkowo łatwą i skuteczną aplikację smaru, a także pozwala na zmniejszenie tarcia między poszczególnymi elementami oraz zabezpiecza je – chociażby przed korozją. Mimo że urządzenie to przeznaczone jest głównie do konserwacji, samo również wymaga odpowiedniego podejścia, które zapewni mu długą i prawidłową pracę.

Właściwa pielęgnacja

Prace konserwacyjne możemy w przypadku smarownicy ograniczyć niemal wyłącznie do czyszczenia jej poszczególnych elementów. Mowa tutaj przede wszystkim o elementach zewnętrznych, takich jak rękojeść czy przewód smarowy, które należy wyczyścić zawsze po zakończeniu pracy z urządzeniem. Taki sam zabieg wykonujemy Smarownicatakże po wymianie smaru na inny gatunek – wówczas warto przemyć przy użyciu ropy lub nafty rozdzielacz smaru, zawór bezpieczeństwa, zawór zwrotny i nurnik. Po zakończeniu tych działań wycieramy wszystkie elementy do sucha. Niewielką warstwą smaru pokrywamy jedynie części ruchome smarownicy – postępujemy tak jednak wyłącznie wtedy, gdy urządzenie będzie nieużytkowane przez okres kilku miesięcy.

Prawidłowa obsługa

Kluczowe dla funkcjonowania każdej smarownicy jest jej napełnienie, którego możemy dokonać na trzy sposoby. Pierwszym z nich jest zastosowanie specjalistycznych nabojów, które są wypełnione smarem. Drugi to załadowanie urządzenia bezpośrednio z pojemników ze smarem. Trzeci daje nam z kolei Smar uniwersalnymożliwość napełnienia smarownicy, bez konieczności wykręcania zbiornika na smar – jest to możliwe dzięki specjalnej napełniarce do smarownic, wtłaczającej smar pod ciśnieniem.

Powinniśmy pamiętać również o tym, że wbrew pozorom, praca ze smarownicą wiąże się z pewnym niebezpieczeństwem, dlatego warto podczas jej używania zachować pełną ostrożność. Bardzo istotne jest tutaj odpowiednie zabezpieczenie ciała przed możliwym podrażnieniem, wynikającym z użycia smaru.

Przechowywanie

Smarownice, podobnie jak wiele innych podobnych jej urządzeń, należy przechowywać w zamkniętym pomieszczeniu, które chroni nie tylko przed kradzieżą, ale przede wszystkim przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych. W pomieszczeniu, w którym trzymamy smarownicę, powinna panować temperatura wyższa niż 0 stopni Celsjusza.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Jak wymienić olej w kosiarce spalinowej?

Jak wymienić olej w kosiarce spalinowej?
Prawidłowe użytkowanie kosiarki spalinowej wymaga jej odpowiedniej pielęgnacji. Niezbędny jest przegląd na początku każdego sezonu jak i regularne spr...
Czytaj więcej

Jak wybrać i kiedy wymienić olej silnikowy?

Jak wybrać i kiedy wymienić olej silnikowy?
Jedną z najważniejszych czynności pozwalających utrzymać samochód w odpowiednim stanie jest regularna wymiana oleju silnikowego, który z...
Czytaj więcej

Rodzaje smarów technicznych

Rodzaje smarów technicznych
Smary techniczne to substancje stosowane wszędzie tam, gdzie konieczne jest złagodzenie tarcia pomiędzy poszczególnymi elementami mechanizmu, któr...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak konserwować smarownicę?