Nie przegap! LOTERIA URODZINOWA do 16.04! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Jak konserwować smarownicę?

Smarownica to urządzenie służące do smarowania pod ciśnieniem. Umożliwia wyjątkowo łatwą i skuteczną aplikację smaru, a także pozwala na zmniejszenie tarcia między poszczególnymi elementami oraz zabezpiecza je – chociażby przed korozją. Mimo że urządzenie to przeznaczone jest głównie do konserwacji, samo również wymaga odpowiedniego podejścia, które zapewni mu długą i prawidłową pracę.

Właściwa pielęgnacja

Prace konserwacyjne możemy w przypadku smarownicy ograniczyć niemal wyłącznie do czyszczenia jej poszczególnych elementów. Mowa tutaj przede wszystkim o elementach zewnętrznych, takich jak rękojeść czy przewód smarowy, które należy wyczyścić zawsze po zakończeniu pracy z urządzeniem. Taki sam zabieg wykonujemy także po wymianie smaru na inny gatunek – wówczas warto przemyć przy użyciu ropy lub nafty rozdzielacz smaru, zawór bezpieczeństwa, zawór zwrotny i nurnik. Po zakończeniu tych działań wycieramy wszystkie elementy do sucha. Niewielką warstwą smaru pokrywamy jedynie części ruchome smarownicy – postępujemy tak jednak wyłącznie wtedy, gdy urządzenie będzie nieużytkowane przez okres kilku miesięcy.

SMALL_smarwonicaSMALL_smarwonicaSMALL_smarwonicaSMALL_smarwonica

Prawidłowa obsługa

Kluczowe dla funkcjonowania każdej smarownicy jest jej napełnienie, którego możemy dokonać na trzy sposoby. Pierwszym z nich jest zastosowanie specjalistycznych nabojów, które są wypełnione smarem. Drugi to załadowanie urządzenia bezpośrednio z pojemników ze smarem. Trzeci daje nam z kolei możliwość 

napełnienia smarownicy, bez konieczności wykręcania zbiornika na smar – jest to możliwe dzięki specjalnej napełniarce do smarownic, wtłaczającej smar pod ciśnieniem.

Powinniśmy pamiętać również o tym, że wbrew pozorom, praca ze smarownicą wiąże się z pewnym niebezpieczeństwem, dlatego warto podczas jej używania zachować pełną ostrożność. Bardzo istotne jest tutaj odpowiednie zabezpieczenie ciała przed możliwym podrażnieniem, wynikającym z użycia smaru.

Przechowywanie

Smarownice, podobnie jak wiele innych podobnych jej urządzeń, należy przechowywać w zamkniętym pomieszczeniu, które chroni nie tylko przed kradzieżą, ale przede wszystkim przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych. W pomieszczeniu, w którym trzymamy smarownicę, powinna panować temperatura wyższa niż 0 stopni Celsjusza.

SMALL_smarSMALL_smarSMALL_smarSMALL_smar