Produkty

Jak przygotować ogrodzenie i bramę do zimy?

Jak przygotować ogrodzenie i bramę do zimy?

Zima to czas, kiedy wszelkie elementy znajdujące się na świeżym powietrzu narażone są na niszczenie. Szczególnie dotyczy to ogrodzeń, których w żaden sposób nie możemy zasłonić przed opadami i zmiennymi temperaturami. Jak przygotować je do zimy, aby przetrwały ją bez uszczerbku, a ich ruchome elementy, takie jak bramy wjazdowe, działały bez zarzutu?

Konserwacja ogrodzenia – czy zawsze jest potrzebna

Przęsło ogrodowe Adana 180 x 117,5 cm
Przęsło ogrodowe Adana 180 x 117,5 cm

Ogrodzenia, które stosujemy do zabezpieczenia i wytyczenia naszych posesji przybierają różnorodne formy i powstają z różnych materiałów. Najprostsze ogrodzenie z siatki coraz częściej ustępuje miejsca łatwym w montażu i efektownym ogrodzeniom panelowym. Popularnością cieszą się również masywne i trwałe ogrodzenia betonowe, nowoczesne i eleganckie ogrodzenia z kamienia oraz płoty drewniane – naturalne i doskonale wpisujące się w otaczający krajobraz. Poszczególne konstrukcje charakteryzują się więc odmiennym wyglądem, ale bez względu na to przeważająca większość z nich wymaga okresowej pielęgnacji i konserwacji. Zabiegi będą się różniły w zależności od materiału wykonania konstrukcji – najwięcej uwagi poświęcimy najczęściej ogrodzeniom metalowym oraz drewnianym. Nie bez znaczenia będzie także dbałość o bramy przesuwne oraz rozwierane i mechanizmy wykorzystane w ich konstrukcji. Dzięki właściwej pielęgnacji ogrodzeń oraz bram będą one spełniały swoje zadanie przez dłuższy czas, zachowując estetyczny wygląd.

Ogrodzenie z metalu – jak o nie zadbać przed zimą

Ogrodzenia wykonane z metalu wyróżniają się ciekawym wzornictwem, estetyką i dużą dostępnością. Stanowią jedne z najchętniej wybieranych obecnie ogrodzeń. Siatki ogrodzeniowe naciągane pomiędzy słupkami, jak i ogrodzenia panelowe powstają najczęściej ze stali – najczęściej są też zabezpieczone antykorozyjnie. Z biegiem czasu mogą jednak powstać na nich uszkodzenia – rysy, odpryski i otarcia otworzą drogę wodzie, które w szybkim tempie spowoduje rozwój korozji. Dlatego tak ważne jest zabezpieczenie metalu przed wilgocią i zatrzymanie ognisk korozji, które dostrzegliśmy.

Czy wiesz, że...?

Nowoczesne ogrodzenie panelowe wykonane ze stali jest co najmniej ocynkowane. W droższej wersji może być także pomalowane proszkowo, co dodatkowo zwiększa jego wytrzymałość i odporność na działanie czynników zewnętrznych. Tak zabezpieczony antykorozyjnie element może być objęty nawet kilkuletnią gwarancją producenta i przez długi czas nie wymagać żadnych zabiegów konserwacyjnych.

W przypadku pojedynczych uszkodzeń możemy zająć się miejscową renowacją ogrodzenia. Jeśli jednak zniszczenia objęły już większość ogrodzenia, konieczne będzie jego gruntowe odnowienie. W obu wypadkach prace będą polegały na oczyszczeniu poszczególnych elementów, usunięciu rdzy, a następnie pomalowaniu odpowiednimi środkami.

Brama Brava 400 x 150 cm
Brama Brava 400 x 150 cm


Czyszczenie i odrdzewianie elementów metalowych – prace zaczynamy od oczyszczania poszczególnych części ogrodzenia z brudu oraz śladów rdzy. W tym celu pomocna będzie np. druciana szczotka lub papier ścierny. W zależności od kształtu poszczególnych części ogrodzenia możemy skorzystać również ze szlifierki. Po zakończonej pracy pamiętajmy także o odtłuszczeniu oczyszczonej powierzchni za pomocą rozpuszczalnika.

Porada eksperta:

Na rynku dostępne są nowoczesne farby do metalu, które możemy nakładać bezpośrednio na rdzę. Nie oznacza to jednak, że możemy zrezygnować z etapu mechanicznego usuwania ognisk korozji z ogrodzenia. Dzięki takiemu zabiegowi powłoka farby zyska lepszą przyczepność i zapewni odpowiednią ochronę płotu na długi czas.

Malowanie – czysta, odłuszczona i sucha powierzchnia metalowego ogrodzenia nadaje się już do malowania. Na tym etapie może skorzystać z różnorodnych środków: jednym z rozwiązań jest zastosowanie wspomnianej już wcześniej farby antykorozyjnej o właściwościach dekoracyjnych. Możemy jednak zastąpić ją podkładem antykorozyjnym, na który położymy później farbę do metalu.

Uwaga!

Pamiętajmy, że ogrodzenie metalowe należy pomalować farbą dwukrotnie. Wynika to z faktu, że jedynie odpowiednio gruba warstwa ochronna prawidłowo zabezpieczy metal przed działaniem niekorzystnych czynników. Tak wykończone ogrodzenie nie będzie już wymagało żadnych dodatkowych zabiegów konserwacyjnych.

Brama z automatem Laura 4 m ocynkowana i malowana
Brama z automatem Laura 4 m

Zabezpieczanie metalowego ogrodzenia przed zimą przebiega tak samo w przypadku wszystkich jego części – czy to przęseł, czy słupków, czy furtek, czy bram wjazdowych.

Ogrodzenia drewniane – konserwacja przed zimą

Ogrodzenia drewniane czy to formie płotków utworzonych ze sztachet, czy paneli ogrodzeniowych również wymagają stosowanego zabezpieczenia na zimę, szczególnie jeśli widoczne są na nich uszkodzenia. Niezabezpieczone drewno będzie niszczało na skutek działania wody i słońca, będzie podatne na rozwój mikroorganizmów, atak insektów oraz butwienie. Jeżeli więc stan surowca pozostawi wiele do życzenia, powinniśmy zająć się jego zabezpieczeniem.

Podobnie jak w przypadku ogrodzeń metalowych, pierwszym krokiem będzie dokładne oczyszczenie powierzchni ogrodzenia – usuwany nie tylko brud, ale też stare powłoki wykończeniowe, takie jak lakier lub farba (w tym celu szlifujemy poszczególne elementy). Jeżeli na płocie widoczne są zazielenienia, do ich usunięcia wykorzystajmy odpowiedni preparat – nie wolno zdzierać ich na sucho, by nie spowodować unoszenia się w powietrzu szkodliwych dla zdrowia zarodników. Pamiętajmy także, by wypełnić wszelkie ubytki w surowcu – większość z nich zamaskujemy przy użyciu masy szpachlowej. Gdy mchy zostaną usunięte, powierzchnia płotu zmyta i wyszlifowana, możemy przystąpić do jego zabezpieczania. Pierwszym krokiem jest użycie odpowiedniego impregnatu, który w zależności od jego rodzaju nakładamy w jednej lub w kilku warstwach. Dopiero później możemy przystąpić do nakładania powłoki wykończeniowej – może być nią lakier, olej, farba albo np. lakierobejca.

Czy wiesz, że...?

Impregnując drewno, możemy zdecydować się na jedną z dwóch metod. Pierwszą z nich jest pokrycie go impregnatem o właściwościach ochronno- dekoracyjnych, który nie tylko zabezpieczy surowiec przed niszczeniem, ale także nada mu pożądany kolor. Drugą jest połączenie impregnatu z nakładanym na niego preparatem nawierzchniowym, np. w postaci farby lub lakieru.

Płytka Gorc GP 5 x 16 x 38 cm piaskowy
Płytka Gorc GP 5 x 16 x 38 cm piaskowy

Ogrodzenia z betonu i kamienia

Betonowe i kamienne ogrodzenia to coraz częstszy widok. Pierwsze z nich nie wymagają szczególnej troski, choć możemy pokryć je przeznaczonym specjalnie do betonu impregnatem. Dzięki temu konstrukcja stanie się bardziej odporna na wchłanianie wilgoci i zabrudzeń, a także będzie łatwa w utrzymaniu w czystości. Szczególnych zabiegów nie wymagają także drogie i eleganckie ogrodzenia kamienne, choć raz na kilka lat również możemy pokryć je przeznaczonym do nich impregnatem. Najlepiej wcześniej je przeszlifować, co spowoduje zamknięcie porów kamienia i ograniczy wnikanie w niego brudu.

Brama sprawna zimą – jak zadbać o automatykę?

Brama przesuwna Brema 144 x 400 cm lewa
Brama przesuwna Brema 144 x 400 cm lewa

Szczególnej uwagi przed nadejściem zimy wymagają bramy wjazdowe. Zadbajmy przede wszystkim o takie ich elementy jak zawiasy (w przypadku bram uchylnych) oraz automatykę. Konserwacja zawiasów polega na ich nasmarowaniu gęstym smarem maszynowym o właściwościach wodoodpornych. Mocno zardzewiałe oraz skrzypiące elementy najlepiej wymienić na nowe. Prawidłowe działanie bramy wjazdowej umożliwi także zachowanie czystości wokół niej. Na torze jezdnym bramy nie powinny znajdować się żadne przedmioty, kamienie, liście ani inne zanieczyszczenia – mogłyby doprowadzić do tego, że brama nie otworzy się w oczekiwanym momencie lub nawet ulegnie uszkodzeniu.

Przed zimą koniecznie dokonajmy też przeglądu automatyki do bram – mechanizmy tego typu przystosowane są do pracy w niskich temperaturach, jednak nie zaszkodzi upewnić się, że działają prawidłowo. Jeżeli jednak dostrzeżemy nieprawidłowości w pracy napędu, najlepiej skorzystać z usług specjalisty, który wyreguluje go i wyczyści komponenty elektroniczne.

Porada eksperta:

Brama przesuwna wymaga odpowiednich zabiegów także w czasie zimy. Śnieg oraz lód zalegające na szynie, po której się ona porusza, należy zawsze usuwać. Okrywa śnieżna może także spowodować zakłócenia w działu elektroniki, np. fotokomórek, dlatego również one powinny być zawsze odśnieżane.

Data publikacji: 07.09.2016
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Ogrodzenia Polbram – wybór i montaż

Ogrodzenia Polbram – wybór i montaż
Nowoczesne systemy montażu elementów ogrodzeniowych Polbram są na tyle nieskomplikowane w montażu, że możemy go przeprowadzić nawet samodzielni...
Czytaj więcej

Furtka, brama, ogrodzenie – jak dopasować je do posesji?

Furtka, brama, ogrodzenie – jak dopasować je do posesji?
Ogrodzenie to integralny element posesji – powinno być trwałe i funkcjonalne, a przy tym także estetyczne. Na co zwrócić uwagę podczas budowy ogrodzen...
Czytaj więcej

Jakie wyroby kowalskie wybrać do ogrodu

Jakie wyroby kowalskie wybrać do ogrodu
Urządzanie naszego ogrodu i najbliższego otoczenia domu oznacza wypełnienie ich poszczególnych części małą architekturą, meblami służącymi do relaksu,...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak przygotować ogrodzenie i bramę do zimy?