Tapety z surowców naturalnych – charakterystyka

Trend w dążeniu do wybierania naturalnych rozwiązań nie ominął także dziedziny aranżacji i wykańczania wnętrz. Wśród wciąż rosnącej oferty produktów budowlanych i wykończeniowych coraz więcej znajdziemy takich, które powstają na bazie naturalnych surowców, a nierzadko zupełnie pozbawione są sztucznych dodatków. Należą do nich choćby tapety naturalne.

tapeta z surowców naturalnychTapety stanowią jedno z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych podczas dekorowania ścian. Niezliczona liczba ich wzorów, faktur, kolorów i materiałów pozwala z łatwością dostosować je do wnętrz każdego rodzaju. Szczególnym typem takich okładzin są tapety wykonane z surowców naturalnych, które często nie posiadają w swoim składzie żadnych chemicznych naleciałości, zyskując dzięki temu miano ekologicznych.

Tapety naturalne podzielić można na dwa główne rodzaje. Są to tapety tradycyjnie zwijane w rolki, a także tapety płynne. Czym się one charakteryzują?

Naturalne tapety w rolkach powstają z różnych materiałów. Te, o których możemy powiedzieć, że są ekologiczne, to wszystkie produkty wytworzone z materiałów roślinnych – pod warunkiem, że nie były one sztucznie barwione. Do włókien wykorzystywanych do produkcji takich okładzin zalicza się np. te pochodzące od rafii, bambusa, trawy morskiej, sitowia oraz bawełny. Produkty te po spodniej stronie wykończone są fazą celulozową, co wpływa na możliwość zastosowania ich również w branży meblowej.

Jednak materiały naturalne to również skóra czy korek – okładziny z nich wykonane także zyskują na popularności. Wytworzone są na warstwie fizeliny i zarówno one, jak i wymienione powyżej włókna roślinne, podlegają biodegradacji.

Drugim rodzajem tapet naturalnych są tapety płynne, zwane także tynkiem japońskim. Podstawę ich składu również stanową naturalne włókna, np. celuloza czy bawełna i spoiwo roślinne. Wśród składników znajdziemy także jedwab, a także mieszanki minerałów stanowiące głównie dodatek dekoracyjny. Tapety takie wymagają właściwego przygotowania podłoża (konieczne jest wcześniejsze zagruntowanie powierzchni), a także rozrobienia ich z wodą, tak by otrzymać nadającą się do nakładania na ściany masę. Aplikuje się je za pomocą plastikowej packi, a w niektórych miejscach można robić to nawet za pomocą dłoni. Naturalne tapety płynne mają wiele zalet – działają jak regulator wilgotności, magazynując i oddającpłyta korkowa wodę. Nie odbijają dźwięków, ocieplają wnętrza, a także są miłe w dotyku. Dzięki nim można zatuszować nierówności ścian, bez konieczności ich gipsowania.

Dodajmy na koniec, że tapety z surowców naturalnych nie tylko korzystnie wpływają na warunki panujące w naszym mieszkaniu oraz są przyjazne dla środowiska. Mogą być również stosowane w budynkach i pomieszczeniach o różnym przeznaczeniu – w domach czy mieszkaniach, ale także w hotelach, restauracjach czy biurach. Ich ciekawa stylistyka, różnorodność faktur i barw stanowią bardzo istotną zaletę, dzięki której produkty takie mają szansę stać się dużą konkurencją dla tradycyjnych tapet.

Data publikacji: 24.02.2016