Produkty

Zalety i zastosowanie płotów lamelowych

Zalety i zastosowanie płotów lamelowych

Pierwotną rolą płotów lamelowych jest tworzenie architektury ogrodowej. Ich zastosowanie jest jednak zdecydowanie szersze. Niejedno zastosowanie i niejedna korzyść, która z niego płynie – to cechy wspólne tych drewnianych elementów, nazywanych rownież panelami. Przyjrzyjmy się im z bliska.

Przejdź do następnych akapitów:

Płoty lamelowe to konstrukcje zbudowane z drewnianej ramy oraz długich i wąskich desek. Układ samych desek może być poprzeczny bądź też skośny – w tej drugiej opcji płot prezentuje się niezwykle oryginalnie, dlatego też takie rozwiązanie jest coraz popularniejsze. Wybierać możemy pomiędzy płotami w pełni zabudowanymi oraz takimi, które posiadają dodatkową kratkę bądź inny wzór w górnej części. Jesteśmy w stanie zdecydować się na płoty o równej, jak i nieregularnej, mocno asymetrycznej wysokości – płot z podwójną falą, podwójnym łukiem czy też takim kształtem w odwróconej formie.

Nie tylko w ogrodzie

płot lamelowy

Na szczęście wybór nie jest taki prosty. Płoty lamelowe jesteśmy w stanie zastosować nie tylko jako element ogrodowego krajobrazu, choć tam rzecz jasna sprawdzają się wyśmienicie. Mogą być one alternatywą dla ogrodzenia, zarówno ogrodowej przestrzeni, jak i naszej przydomowej posesji. Warto pamiętać o tym, że jesteśmy w stanie stosować je również pojedynczo, na przykład wewnątrz naszego gospodarstwa domowego, gdzie płot lamelowy sprawdzi się jako podpora dla ozdobnych roślin pnących. Te jak wiadomo stosujemy często chociażby na przydomowym tarasie, gdzie również jesteśmy w stanie zdecydować się na takie rozwiązanie. Mimo iż wymaga ono zazwyczaj mocowania do betonu, jesteśmy w stanie tego dokonać za pomocą podstaw ze stali nierdzewnej, instalowanych na śrubach. Drewniane panele możemy wykorzystać także wtedy, gdy potrzebujemy zbudować na posesji budkę na drewno do kominka czy nawet mały, dodatkowy garaż dla samochodu. Wówczas wymagane jest zastosowanie płotów o wyjątkowo solidnej ramie. Płoty lamelowe stają się też coraz popularniejszym wyposażeniem restauracji, przyjmujących gości na zewnątrz lokalu.

Duży plus

Wybór płotów lamelowych wiąże się z wieloma zaletami. Jedną z nich jest zapewnienie nam pełnej intymności i prywatności, ponieważ są one w całości zabudowane bądź jedynie w małym stopniu odsłonięte. Pomoże nam to skutecznie osłonić się od niepożądanych przez nas spojrzeń, a także zasłonić widok, którego nie mamy ochoty obserwować, np. kiedy nasz sąsiad zajmuje się z boku składowaniem złomu.

Płoty lamelowe skutecznie osłaniają nas czy też nasze ogrodowe rośliny od wiatru. Masywne i solidne konstrukcje zapewniają nam bezpieczeństwo i satysfakcję z użytkowania przez długie lata. Jest to rozwiązaniem niezwykle estetyczne, a ponadto świetnie współgrające z środowiskiem naturalnym – doskonale komponuje się chociażby z zielonym trawnikiem.

płot lamelowy

Na rynku dostępne są płoty o różnych wymiarach i wzorach, dlatego też z łatwością dopasujemy je do naszej przestrzeni, zaaranżujemy ogród oraz inne strefy według indywidualnych potrzeb. Warto dodać, że są one zróżnicowane również pod względem kolorów, który możemy zmienić także za pomocą farb. Co więcej, jesteśmy w stanie łączyć je z innymi typami ogrodzeń.

Ich ogromną zaletą jest łatwość montażu. W ziemi montuje się je za pomocą specjalnych kotew stalowych, które podobnie jak same płoty nie są zbyt skomplikowanymi elementami. Kotwy zapewniają stabilność całej konstrukcji. Do połączenia potrzebne będą nam też drewniane kantówki i łączniki, za pomocą których doprecyzujemy ustawienie płotów lamelowych, które będą w stanie odmienić naszą przestrzeń w bardzo krótkim czasie.

Data publikacji: 20.01.2015
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Płot drewniany - jak go odnowić? 5 sprawdzonych porad

Płot drewniany - jak go odnowić? 5 sprawdzonych porad
Drewniany płot będzie latami zdobił Twoją posesję, o ile dobrze o niego zadbasz. W przeciwnym razie nie tylko straci atrakcyjny wygląd, ale też się ze...
Czytaj więcej

Odświeżanie lamelowego płotu krok po kroku

Odświeżanie lamelowego płotu krok po kroku
Ogrodzenie lamelowe stanowi świetny sposób na estetyczne, a przy tym funkcjonalne wykończenie posesji wokół domu. Aby jednak płot z czas...
Czytaj więcej

Altanka ogrodowa – jak zabudować jej ściany?

Altanka ogrodowa – jak zabudować jej ściany?
Altanka ogrodowa wyznacza strefę wypoczynkową, w której w czasie ciepłych dni i wieczorów spędzamy wiele czasu. Podstawowe projekty altanek ogrodowych...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Zalety i zastosowanie płotów lamelowych