Produkty

5 pomysłów na samodzielne wykonanie tacy

5 pomysłów na samodzielne wykonanie tacy

Taca to przydatny element wyposażenia kuchni, dzięki któremu możemy szybko i bezpiecznie podać na stół kawę, herbatę oraz elementy zastawy. Jest przydatna podczas wizyt gości, ale także na co dzień, np. do serwowania śniadań. Gotowe tace może kupić w sklepach, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by wykonać je samodzielnie. Oto 5 pomysłów na to, jak to zrobić.

5 pomysłów na samodzielne wykonanie tacy1. Z ramki na zdjęcia – stara ramka na zdjęcia jest świetnym materiałem do stworzenia tacy. Jeśli chcemy, by nowe akcesorium było innego koloru, wystarczy je zmatowić, odpylić i pomalować na inny kolor. Dno naszej tacy będzie stanowiła szybka, za którą umieszcza się zdjęcie – w tym miejscu możemy wiec umieścić dowolną dekorację – fotografię, wycinek z gazety czy np. tkaninę. Aby taca była wygodna w użytku, do dwóch krótszych boków warto przymocować uchwyty – mogą to być rączki meblowe, które przytwierdzimy za pomocą śrubek.

2. Ze sklejki – wystarczy kawałek sklejki, listewki oraz klej do drewna. Listewki przycinamy do wymiarów sklejki, która posłuży za dno tacy. Wszystkie elementy malujemy na wybrany kolor – dno możemy dodatkowo okleić taśmą malarską, by namalować na nim określony wzór. Gdy wszystkie elementy wyschną, listewki przyklejamy do sklejki odpowiednim klejem, tworząc tym samym ścianki tacy. Gotowe.

3. Z papierowej wikliny – to propozycja dla osób zaprawionych w wykonywaniu plecionek. Taca ze skręconych papierowych rurek z pewnością zaprezentuje się oryginalnie, a przy tym nie będzie ustępowała funkcjonalnością wyrobom stworzonym z innych materiałów. Jeśli dodatkowo zabezpieczymy tacę lakierem akrylowym, ochronimy ją przed działaniem wilgoci i kontaktem z wodą.

4. Stara taca w nowym wydaniu – jeżeli dysponujemy już tacą, która jednak nie prezentuje się idealnie lub po prostu nam się znudziła, możemy odnowić ją w bardzo nietypowy sposób – za pomocą farby tablicowej. Czarna taca będzie elegancka, a dodatkowo będziemy mogli umieszczać na niej różne napisy, choćby Smacznego! Pamiętajmy, że stare tace możemy odnowić także na wiele innych sposobów – nie tylko zmieniając ich kolor i wzór, ale także dorabiając do nich uchwyty. 5 pomysłów na samodzielne wykonanie tacy

5. Z blachy do pieczenia – blachy do pieczenia występują w różnych rozmiarach i kształtach, dlatego tym większa szansa, że wykorzystując je, otrzymamy naprawdę oryginalny efekt. W tej roli najlepiej sprawdzą się naczynia raczej płaskie – okrągłe lub prostokątne – jednak nawet wysoka i wąska forma do keksa, odpowiednio odświeżona, z pewnością przyda się jako oryginalny pojemnik. Starą blachę najlepiej będzie odnowić metodą decoupage`u. Warto też dorobić ciekawe, pasujące do niej uchwyty.

Taca, która znajdzie zastosowanie w naszym domu, może być wykonana w różnej stylistyce i dowolnie ozdobiona. Elementy drewniane możemy nie tylko malować, ale także ozdabiać techniką decoupage`u czy postarzać. Warto eksperymentować także z ich rączkami – w tej roli sprawdzą się nie tylko uchwyty meblowe czy sznurki, ale i same otwory wykonane w ściankach. 

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Co to jest kompozyt?

Co to jest kompozyt?
Nowoczesne rozwiązania technologiczne w budownictwie to nie tylko udoskonalona architektura, ale również nowe typy materiałów. Tradycyjn...
Czytaj więcej

Poradnik DIY – meble ze sklejki

Poradnik DIY – meble ze sklejki
Obok płyt MDF sklejka to jeden z najpopularniejszych obecnie materiałów do produkcji mebli. Jest bardzo wytrzymała, a przy tym dużo tańsza od d...
Czytaj więcej

Instrukcja wideo - jak zamaskować kaloryfer?

Instrukcja wideo - jak zamaskować kaloryfer?
Nowoczesne wnętrze powinno być dopracowane w każdym calu. Dotyczy to również grzejników, które powinny dopełniać wystrój p...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
01.03.2016
Zrobiłabym chętnie własną tackę - lubię takie diy. Myślę żeby wykorzystać do tego starą tarkę do prania - co Wy na to?

Ocena i komentarz dla:

5 pomysłów na samodzielne wykonanie tacy