Produkty

Co przyda nam się w garażu przed zimą?

Co przyda nam się w garażu przed zimą?

Na pytanie jak zabezpieczyć samochód przed chłodem odpowiedź jest jedna – przyda nam się garaż. Ale samo jego posiadanie nie rozwiąże jeszcze wszystkich problemów.

garaż zimąGaraż może być częścią naszej posesji – i wtedy to my za niego odpowiadamy – albo możemy go wynajmować w boksach i wtedy obowiązek zachowania wszystkich wymogów spoczywa na właścicielu. Minimalne wymiary garażu określone w przepisach to 2,7 m szerokości, 5,5 m długości i 2,2 m wysokości. Czy jednak są to idealne wielkości? Nad ewentualną rozbudową musimy pomyśleć jeszcze przed nastaniem mrozów. Może się okazać, że nasze gospodarstwo domowe powiększyło się np. o motocykl, nową kosiarkę czy komplet mebli ogrodowych, na które nie ma innego miejsca do przechowywania. A może będziemy tam składować drewno do kominka? To ostatni dzwonek na wykonanie dobudówki.

Odpowiednie ogrzewanie

W garażu powinna się utrzymywać dodatnia temperatura. Sprawdźmy więc, czy nasza brama garażowa jest wystarczająco szczelna. Być może już teraz potrzebuje wymiany, a co najmniej lepszej izolacji, zwłaszcza w miejscu tzw. mostków termicznych. Garaż nie musi być ogrzewany, jednak zimą czasem będziemy zmuszeni korzystać z grzejnika. Upewnijmy się, że mamy dostępne gniazdo elektryczne do podłączenia na prąd trójfazowy. Jeśli mamy w garażu instalację wodociągową, wówczas musimy dbać o to, by temperatura nie spadła poniżej 5° C.

Przepisy regulują kwestię wentylacji:

- W przypadku garażu nieogrzewanego może być ona naturalna – odbywać się przez otwory i nieszczelności. Ale za każdym razem musi to być min. 400 m2 na jedno stanowisko samochodu.

- Wentylacja grawitacyjna odpowiednia jest w garażu ogrzewanym naziemnym lub częściowo zagłębionym. Tu ponad dach jest wyprowadzony kanał wentylacyjny o wysokości nie mniejszej niż 3 m, co zapewnia co najmniej 1,5-krotną wymianę powietrza w ciągu godziny.

- Wentylacja mechaniczna w garażu w bryle domu lub poniżej powierzchni terenu składa się z mechanicznego wyciągu powietrza i kompensacji świeżym powietrzem. Wyciąg znajduje się na dwóch poziomach: 20 cm od posadzki i tuż pod sufitem. Ponieważ spaliny są cięższe od powietrza, 75% zanieczyszczeń jest usuwanych tym pierwszym otworem. Wentylacja mechaniczna działa w oparciu o czujki tlenku węgla. Jeśli mamy samochód z instalacją gazową, czujki powinny reagować na stężenie gazu płynnego.

Dodatnia temperatura to nie wszystko

Nawet jeśli kontrolujemy temperaturę w garażu, nie oznacza to pełnego bezpieczeństwa samochodu. Środki chemiczne, którymi są posypywanłopata do śniegue jezdnie, przyspieszają rdzewienie. O korozję łatwo szczególnie wtedy, gdy mamy do czynienia z kilkoma stopniami powyżej zera, kiedy nie jest na tyle ciepło, by woda szybko samodzielnie odparowała. Specjaliści mechanicy doradzają mycie pojazdu z zewnątrz i od spodu, zanim zostawimy samochód w garażu na zimę. Jeśli przykrywamy auto pokrowcem, pamiętajmy, że nie może on przylegać bezpośrednio do jego powierzchni i też powinien mieć odpowiednią wentylację.

Niekiedy przy wielkim obrazie łatwo zapomnieć o szczegółach. Pamiętajmy więc, żeby przed zimą w naszym garażu znalazły się takie akcesoria, jak łopata do odśnieżania, szczotka ze zmiotką, płyn do zamarzających zamków i – na wszelki wypadek – grzejnik.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Skuteczne odśnieżanie samochodu – o czym pamiętać przed nadejściem zimy?

Skuteczne odśnieżanie samochodu – o czym pamiętać przed nadejściem zimy?
Odśnieżanie samochodu należy do najbardziej nielubianych czynności, jakie stoją przed każdym kierowcą nawet kilka razy do roku. Jednak nie musi to być...
Czytaj więcej

Ogrzewanie pojazdu - jak je wykonać?

Ogrzewanie pojazdu - jak je wykonać?
Zima dla posiadaczy domów jednorodzinnych potrafi być bardziej uciążliwa niż dla osób, które mieszkają w blokach. Każdy, kto ma swój dom, wie, jak kło...
Czytaj więcej

Co zrobić, gdy zamarza zamek do drzwi

Co zrobić, gdy zamarza zamek do drzwi
Nadchodzi zima, a wraz z nią tak nielubiane przez nas problemy z zamarzającymi zamkami. Gdy spieszymy się do pracy, nie możemy się wydostać z domu alb...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Co przyda nam się w garażu przed zimą?