Produkty

Jak samodzielnie wykonać i ozdobić doniczki?

Jak samodzielnie wykonać i ozdobić doniczki?

Stare donice możemy ozdobić metodą decoupage, niewiele więcej czasu zajmie samodzielne stworzenie kilku betonowych donic, które będą jak znalazł w rustykalnym ogrodzie.

jak samodzielnie wykonać doniczkiDo stworzenia imponujących donic lub ozdobienia starych pojemników nie są nam potrzebne skomplikowane narzędzia ani specjalne umiejętności. Wystarczy pomysł, który stylistycznie będzie pasował do naszego ogrodu lub balkonu oraz twórcze zacięcie. 

Zrób sobie doniczkę!

Najprostsza metoda polega na tym, aby wykorzystać to, co zwykle mamy w domu. Mogą to być niepotrzebne pojemniki, stare wiaderka, spalone foremki do ciasta lub garnki, które możemy np. pomalować. Warto pamiętać, że poza zwykłą farbą można wykorzystać np. specjalną farbę tablicową i pokryć nią część doniczki. Dzięki temu każdego dnia będziemy mogli napisać na niej inne słowo.

W przypadku puszek – poza pomalowaniem ich na różne kolory – warto wykorzystać gruby, pleciony sznur, którym można dekoracyjnie owinąć puszkę. Zanim to jednak zrobimy, warto pamiętać o wykonaniu kilku otworów pod spodem (umożliwią odpływ wody) oraz dwóch otworów w górnej części puszki (dzięki temu będzie ją można powiesić na sznurku).

Samodzielnie i w stosunkowo łatwy sposób możemy również stworzyć donice betonowe. Potrzebne będą: woda, piasek, grysik, cement i plastikowe pojemniki (większe np. po 5-litrowej wodzie oraz mniejsze: np. po margarynie). Sposób wykonania: tworzymy zaprawę (cement mieszamy z piaskiem, wodą i grysikiem) i przygotowujemy pojemniki: odcinamy ich górne części i wkładamy mniejsze pojemniki do większych. Dodatkowo w mniejszych pojemnikach należy umieścić jakiś cięższy przedmiot – tak aby po zalaniu zaprawą nie wypłynęły całkowicie na wierzch.

Następnie zalewamy wolną przestrzeń między pojemnikami i po zastygnięciu (ale przed całkowitym utwardzeniem betonu!) usuwamy pojemniki (można je porozcinać nożyczkami). Na tym etapie można jeszcze wykonać otwory na dnie donic (np. śrubokrętem) oraz wygładzić krawędzie doniczki ostrym narzędziem

Plecionka oraz dekoracyjne osłonki z koronki i korka 

Doniczka szkliwo Castorama

Ciekawą dekoracją i jednocześnie zabezpieczeniem donicy przed zabrudzeniami jest plecionka. Możemy ją wykonać z kawałków słomy lub gałązek. Potrzebujemy: sznurka jutowego, kawałka płótna do owinięcia doniczki, sekatora (lub piły) oraz kleju. Na dwóch rozciągniętych sznurkach kładziemy patyk i przywiązujemy go na supeł na jego obu krawędziach. W ten sposób wiążemy wszystkie patyki (należy je przyciąć sekatorem do jednego rozmiaru), tak aby osiągnęły długość obwodu doniczki. Pojemnik najpierw oklejamy kawałkiem płótna, a dopiero później owijamy plecionką i wiążemy dwa końce sznurków.

Z kolei do stworzenia korkowej osłony potrzebujemy kilka różnej wielkości kawałków kory lub grubszej gałęzi, którą należy pociąć sekatorem na ok. 2-centymetrowe plasterki. Uzyskanymi w ten sposób kawałkami drewna oklejamy całą donicę. Dla lepszego i trwalszego efektu w tym przypadku również można wykorzystać bezbarwny lakier.

Gliniane doniczki w łatwy sposób ozdobimy za pomocą kawałka koronkowej firanki lub niepotrzebnej serwetki. Na powierzchnię donicy gąbką nakładamy cienką warstwę kleju, a następnie przyklejamy wycięty kawałek koronki. Pamiętajmy, że ozdobioną w ten sposób doniczkę trudno będzie umyć – jeśli będzie stała na zewnątrz, wówczas warto pokryć ją warstwą bezbarwnego lakieru.

Donice decoupage

Jeśli ceramiczną donicę chcemy ozdobić techniką decoupage, potrzebne nam będą nożyczki, klej do decoupage, lakier oraz arkusz papieru ozdobnego. W sklepach z artykułami do decoupage dostępne są różne rodzaje papieru (np. ryżowy, klasyczny) oraz serwetki z różnymi wzorami. Do dekoracji z powodzeniem można wykorzystać zwykłe serwetki papierowe.

Zaczynamy od wycięcia wybranego wzoru, następnie na papier decoupage nakładamy szerokim pędzlem klej, przyklejamy wycięty fragment do doniczki i nakładamy drugą warstwę kleju. Po wyschnięciu należy pokryć wierzchnią część doniczki 2-3 warstwami lakieru.

Efektownym zabiegiem postarzającym przedmioty decoupage jest również stworzenie siatki spękań. Do stworzenia takiego efektu przed naniesieniem wzoru doniczkę malujemy specjalnym preparatem do spękań (dostępny w sklepach z artykułami do decoupage). Doniczkę malujemy wówczas grubo, a spływające krople rozcieramy palcem. Efekt będzie mocniejszy, jeśli do wysuszenia użyjemy suszarki. Następnie na doniczkę możemy nałożyć lakier.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Grudzień w ogrodzie

Grudzień w ogrodzie
Okres świąteczny trwa w najlepsze. Ubieranie choinki i świąteczne imprezy sprawią, że ogród może być ostatnią rzeczą, o której pomyślisz...
Czytaj więcej

Betonowe donice – zrób to sam

Betonowe donice – zrób to sam
Lubisz własnoręcznie wykonane przedmioty, a w swoim mieszkaniu stawiasz na oryginalny, niepowtarzalny wystrój? W tym artykule pokażemy Ci, jak ...
Czytaj więcej

Najlepsze sposoby na zdrowe rośliny doniczkowe

Najlepsze sposoby na zdrowe rośliny doniczkowe
Hodowane w domu rośliny najczęściej rosną w różnego rodzaju doniczkach. Mimo iż sadzi się je w ziemi, nie jest to nich naturalne środowisko &nd...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak samodzielnie wykonać i ozdobić doniczki?