Produkty

Podmurówka pod ogrodzenie – rodzaje i sposób wykonania

Podmurówka pod ogrodzenie – rodzaje i sposób wykonania

Ogrodzenie wyznaczające granicę posesji pełni przede wszystkim funkcję związaną z bezpieczeństwem. Ponadto zapewnia mieszkańcom intymność, a także może stanowić element dekoracyjny. Montując ogrodzenie, warto zwrócić uwagę zarówno na funkcjonalność, jak i estetykę. Ważnym elementem ogrodzenia jest jego podmurówka. Przeczytaj artykuł i poznaj rodzaje podmurówek i zasady ich wykonywania.

Przejdź do następnych akapitów:

Czym jest podmurówka pod ogrodzenie? To nic innego jak jego baza. Stanowi połączenie z gruntem, przenosząc na ziemię ciężar płotu. Ogrodzenie i podmurówka powinny być dopasowane do siebie jednakowo pod względem technicznym, ale również wizualnym, aby stanowiły integralną całość. 

Podmurówka pod ogrodzenie – rodzaje

Podmurówkę dopasowuje się do rodzaju montowanego ogrodzenia. Innej bazy będzie wymagał ciężki, kamienny płot, a innej podmurówka pod ogrodzenie panelowe. Jakie możemy wyróżnić rodzaje podmurówek? 

Przede wszystkim podmurówkę dzielimy na laną, czyli wykonywaną samodzielnie od podstaw oraz gotową z półfabrykatów (systemową). 

Podmurówka systemowa z polistyrenu

Polistyren, a dokładniej ekstrudowana pianka polistyrenowa (XPS) to nowoczesny materiał budowlany. Jego niewątpliwe zalety to niewielka waga przy jednoczesnej wysokiej odporności na uszkodzenia oraz warunki pogodowe. Co więcej, pianka polistyrenowa to materiał ekologiczny, więc idealny dla osób dbających o środowisko. Podmurówka pod płot z polistyrenu to również ciekawe rozwiązanie pod kątem estetycznym, można ją bowiem pokryć tynkiem dekoracyjnym w kolorze dopasowanym do ogrodzenia.

Podmurówka z betonowych półfabrykatów

Co wybrać, gdy jest potrzebna podmurówka pod ogrodzenie panelowe? Dobrym rozwiązaniem będzie systemowa podmurówka betonowa. Wymiary dopasujesz do długości paneli ogrodzeniowych (zwykle od 2 do 3 metrów). Do jej montażu będziesz potrzebować słupki ogrodzeniowe oraz łączniki. Wybierając panele ogrodzeniowe, poproś o pomoc w doborze pozostałych elementów. Dzięki temu łatwo i szybko zamontujesz całość samodzielnie. Należy pamiętać, że podmurówka pod ogrodzenie z betonu jest cięższa niż ta wykonana z pianki polistyrenowej. 

Podmurówka betonowa lana

Podmurówka betonowa lana dzieli się na lekką i ciężką. Czym się różnią? Podmurówka lekka opiera się na zabetonowaniu w ziemi stóp fundamentowych pod słupki, ciężka natomiast wymaga wylania ław fundamentowych i wykonania hydroizolacji. Wybór rodzaju podmurówki betonowej lanej wynika z wymiarów i ciężaru ogrodzenia. Ciężkie, metalowe przęsła, ogrodzenia betonowe czy kamienne wymagają stabilnej bazy. Lżejsze, np. drewniany płot, możesz zamontować na tzw. podmurówce lekkiej.

Jeśli zdecydujesz się na samodzielne wykonanie ogrodzenia oraz podmurówki, warto dobrać oba elementy pod kątem swoich umiejętności technicznych, posiadanego czasu i finansów. Podmurówka pod ogrodzenie wykonana z gotowych modułów jest łatwiejsza w montażu, mniej czasochłonna i nie wymaga zaawansowanych umiejętności. Z kolei podmurówka betonowa lana jest stabilniejsza i bardziej odporna na zjawiska pogodowe. Z drugiej strony wymaga umiejętności lania fundamentów, zakupu niezbędnych materiałów i narzędzi, a także jest zdecydowanie bardziej czasochłonna. 

podmurowka-pod-ogrodzenie

Podmurówka betonowa pod ogrodzenie – zasady wykonania

Podmurówka pod ogrodzenie wykonana samodzielnie od podstaw? Czemu nie! Wymaga to oczywiście podstawowych umiejętności technicznych, czasu oraz narzędzi. Z drugiej strony własnoręcznie zbudowana podmurówka betonowa pod ogrodzenie to oszczędność pieniędzy (w porównaniu z kosztem wynagrodzenia ekipy budowlanej) oraz duża satysfakcja. 

Zapraszamy do lektury przewodnika, jak krok po kroku wykonać betonową podmurówkę. 

Dylatacja i izolacja, czyli prace przygotowawcze

Pierwszym krokiem do wykonania tzw. podmurówki jest dylatacja. Polega ona na stworzeniu pionowych szczelin, np. za pomocą styropianu. Są to tzw. przerwy dylatacyjne, które zabezpieczą konstrukcję przed pękaniem wynikającym z nadmiernego obciążenia, jak również negatywnego wpływu czynników atmosferycznych. Na ogrodzenie, dzielące je słupki i sam fundament będą wpływać zarówno deszcz i mróz, jak i palące słońce. Zaleca się wykonywanie przerw dylatacyjnych co 10-15 metrów. Należy również wykonać termoizolację, np. z papy bitumicznej lub specjalnej folii fundamentowej, aby zapobiec wpływowi wody z gleby na beton.

Głębokość gruntu pod fundamenty

Jak głęboko należy wylać fundament? Wszystko zależy od rodzaju gruntu ziemi i tego, czy grunt jest równy. Najważniejsze jest, aby fundament był głębszy niż głębokość zamarzania gruntu. Zwykle jest to od 50 do 80 cm, przy czym w przypadku słupów betonowych fundament powinien sięgać nawet 140 cm. Jeśli stawiasz podmurówkę na gruncie z dość znacznym spadkiem, warto jest wylać fundament odrobinę głębiej, aby płot stał stabilnie.

Wyznaczenie uskoków

Z pewnością zauważyłeś, że wiele podmurówek posiada tzw. uskoki, ponieważ grunt nie jest idealnie równy. Miejsca uskoków wyznaczysz za pomocą szlaufwagi. Mogą być one zrobione w równych odległościach lub w jednym miejscu, wtedy jednak różnica poziomów będzie zdecydowanie bardziej wyraźna. 

podmurowka-pod-ogrodzenie

Wykonanie szalunku, zbrojenia i zalanie betonem

Czas na wykonanie szalunku. Koniecznie użyj do tego desek, które są wycięte do kantu i proste na całej długości. Jeśli grunt jest zwarty, użyj żyłki do wyznaczenia linii prostej. Grunt, który się osypuje, wymaga dodatkowego zabezpieczenia w postaci folii. Deski należy wzmocnić podporami. Górna krawędź deskowania wymaga zachowania poziomu. Powinna kończyć się na docelowej wysokości podmurówki. Po wykonaniu szalunku można zalać go betonem. Jeśli masz w planie wykonać całą podmurówkę od razu, warto zastosować beton z gruszki. W przypadku wykonywania prac etapami możesz wykorzystać betoniarkę kompaktową. 

Po wylaniu betonu nie zapomnij o zbrojeniu, czyli wzmocnieniu swojej podmurówki prętami. Dzięki nim fundament będzie osiadał równomiernie i zminimalizujesz ryzyko pięknieć. Gdy beton wstępnie wyschnie, możesz usunąć oszalunkowanie i dotrzeć powierzchnię.

Betonową podmurówkę pod ogrodzenie możesz pozostawić w surowej formie lub zdecydować się na ozdobne wykończenie za pomocą np. tynku mozaikowego.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Jak zamurować drzwi- intrukcja krok po kroku

Jak zamurować drzwi- intrukcja krok po kroku
Zdarzają się sytuacje, że w Twoim domu koniecznym staje się zamurowanie istniejących otworów – czy to drzwiowych, czy pełniących rolę wnę...
Czytaj więcej

Do czego użyć zaprawy dyspersyjnej

Do czego użyć zaprawy dyspersyjnej
Zaprawy dyspersyjnej, z racji jej ciekawych właściwości, używamy wszędzie tam, gdzie nie mogą pomóc nam inne preparaty wiążące. Kiedy powinniśmy się z...
Czytaj więcej

Jak radzić sobie z odparzeniami tynku?

Jak radzić sobie z odparzeniami tynku?
Odparzenia to uszkodzenia tynku, które nie powstały ze starości czy z racji eksploatacji budynku, ale na skutek błędów wykonawczych. Najczęściej pojaw...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Podmurówka pod ogrodzenie – rodzaje i sposób wykonania