Produkty

Jak wykonać podmurówkę?

Jak wykonać podmurówkę?

Wykonanie fundamentów pod ogrodzeniem jest ważnie nie tylko z powodów estetycznych, ale przede wszystkim praktycznych. Dzięki nim zabezpieczymy stabilność ogrodzenia naszej posesji na długie lata. Jakie czynności wykonać, by podmurówka została wybudowana zgodnie ze sztuką?

podmurówkaCzemu służy prawidłowe wykonanie podmurówki? Z jej pomocą nasze ogrodzenie będzie stabilne, nie zobaczymy na fundamencie wykwitów i śladów wilgoci, na teren naszej posesji za pomocą podkopu nie dostatnie się czworonożne zwierzę, a nasz pies nie znajdzie sobie alternatywnego wyjścia z ogrodu. I chociaż ogrodzenie można wykonać w ten sposób, by zabetonować jedynie słupki, na których wspierać się będzie metalowa siatka, tego typu rozwiązanie, z racji tego, że nie jest praktyczne, spotykamy coraz rzadziej.

Głębokość fundamentów pod podmurówkę różni się w zależności od regionu geograficznego Polski. Bierze się to stąd, że z racji różnicy średniej temperatur inna jest granica przemarzania gleby dla terenów zachodnich, centralnych, południowowschodnich i północnowschodnich oraz skrajnie północnowschodnich (granica zamarzania dla tych rejonów klimatycznych przyjmuje kolejno takie wartości: 0,8 m - 1,0 m – 1,2 m– 1,4 m). Nieuwzględnienie tego czynnika spowoduje zniszczenie fundamentu przez podnoszące się, zamarzające warstwy ziemi.

Kolejną czynnością w fundamentach wykopanych z uwzględnieniem granicy przemarzania jest deskowanie. Wykonanie szalunków wpłynie na jakość i estetykę wystającej ponad poziom ziemi warstwy fundamentu. Deskowanie często stosuje się tylko dla naziemnej części fundamentu, natomiast poniżej wykłada się folię. Na dno szalunków wsypuje się gruz, a w przypadku dużego ciężaru ogrodzenia, które mamy zamiar postawić, konieczne okaże się wykonanie zbrojenia. Przy planowaniu całości ważne będzie uwzględnienie szczelin dylatacyjnych w miejscach usadowienia furtki, bramy czy śmietnika. Uwzględnienie dylatacji jest podyktowane możliwością nierównomiernego osiadania fundamentów, zmian temperatury, wilgotności i stopnia nasłonecznienia. Kolejny niezbędny w podmurówce element to izolacja pozioma – w tym przypadku możemy posłużyć się papą.

Słupki ogrodzenia instaluje się poniżej poziomu zamarzania, a przed zalaniem ich betonem konieczne będzie ich oddzielenie dylatacją oraz zabezpieczenie podkładem antykorozyjnym. Dobrze jest też użyć chlorokauczuku. Zalewę betonową można z pomocą betoniarki przygotować we własnym zakresie. W tym podmurówka ceglanawypadku szalunek może być wykonany tylko na tym fragmencie podmurówki, na który ma być wylany beton. Dzięki temu, po wyschnięciu cokolika i po oczyszczeniu materiałów użytych do deskowania, można ich użyć ponownie w innej części podłoża pod ogrodzenie. W zależności od panujących warunków atmosferycznych niezbędne jest polewanie schnącego betonu wodą, co uchroni go przed popękaniem.

 

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Jak zamurować dziurę po drzwiach?

Jak zamurować dziurę po drzwiach?
Zdarzają się sytuacje, że pojawia się potrzeba zamurowania istniejących otworów – czy to drzwiowych, czy pełniących rolę wnęk. Niepotrzebne i nieużywa...
Czytaj więcej

Do czego użyć zaprawy dyspersyjnej

Do czego użyć zaprawy dyspersyjnej
Zaprawy dyspersyjnej, z racji jej ciekawych właściwości, używamy wszędzie tam, gdzie nie mogą pomóc nam inne preparaty wiążące. Kiedy powinniśmy się z...
Czytaj więcej

Jak radzić sobie z odparzeniami tynku?

Jak radzić sobie z odparzeniami tynku?
Odparzenia to uszkodzenia tynku, które nie powstały ze starości czy z racji eksploatacji budynku, ale na skutek błędów wykonawczych. Najczęściej pojaw...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak wykonać podmurówkę?