Produkty

Jak zabezpieczać posesję?

Jak zabezpieczać posesję?

Aby dom był naszą twierdzą, warto zwrócić uwagę na jego odpowiednie zabezpieczenie. Według statystyk policji, w samym 2013 roku odnotowano aż 118.398 włamań z kradzieżą, czyli średnio ponad 300 włamań dziennie. Warto poznać różne zasady i trendy w podnoszeniu naszego bezpieczeństwa.

drzwi antywłamanioweBezpieczeństwo pod osobistą kontrolą

To my odpowiadamy za bezpieczeństwo - zdecydowanie lepiej jest zapobiegać nieszczęściu niż leczyć jego skutki. Jeśli nie chcemy kusić losu, pamiętajmy o kilku podstawowych elementach, które podniosą nasze bezpieczeństwo. Zadbajmy zarówno o bierny system zabezpieczenia (płoty, żywopłoty i ogrodzenia,) który utrudni przejście na wyznaczony teren, ale także o czynny – czyli kamery, czujki,  alarmy i odpowiednie oświetlenie.

- Jeśli mamy własny dom, podstawą jest jego odpowiednie ogrodzenie i zainstalowanie solidnych zamków – np. szyfrowych lub zbliżeniowych. Warto dodać do tego wideofon – dzięki któremu nie wpuścimy nieproszonych gości na nasz teren.

- Zadbajmy o solidne zamki i drzwi wewnętrzne, zaopatrzone w system uniemożliwiający wyważenie. Pamiętajmy także o drzwiach garażowych oraz piwnicznych.

- Nie zapominajmy o odpowiednim zabezpieczeniu okien – rolety antywłamaniowe i kraty uniemożliwią wejście potencjalnym złodziejom. Poza tym warto wybierać takie okna i drzwi balkonowe, które posiadają zasuwki lub mają możliwość zamykania na klucz.

- Teoretycznie jest to oczywiste, jednak praktyka bywa różna – należy pamiętać, że nawet, jeśli wychodzimy tylko na chwilę, powinniśmy zamykać drzwi i okna. Wprawny złodziej tylko czeka na takie okazje.

- Pod żadnym pozorem nie zostawiajmy klucza w skrytkach przy domu (czy pod wycieraczką) – złodzieje doskonale wiedzą, gdzie ich szukać.

- Jeśli opuszczamy dom na dłużej, warto zostawić włączone choć najmniejsze światło, tak aby wyglądało na to, że ktoś przebywa w domu (dostępne są także specjalne systemy, które pozwalają na zdalne sterowanie takim oświetleniem).

- Postarajmy się o monitoring lub chociaż o jego dobrą imitację. Atrapy kamerek są niedrogie i często odstraszają potencjalnych złodziei.

- Aranżując przestrzeń wokół domu nie zapominajmy o tym, aby dobrze ją oświetlić. Warto zastosować oświetlenie zaopatrzone w czujnik ruchu. Włączające się światło może być pierwszym sygnałem, że na naszym terenie ktoś się skrada. Poza tym może przestraszyć potencjalnego złodzieja.

- Czujniki ruchu mogą być połączone nie tylko ze światłem, ale także  z innym urządzeniami, które będzie załączane, gdy w ich zasięgu ktoś się pojawi. Nowoczesne czujniki ruchu posiadają czujnik pasywny podczerwieni, który dokładnie wychwytuje każdą zmianę temperatury otoczenia. Zwykle kąt detekcji wynosi 360 stopni, dzięki czemu to niewielkie urządzenie monitoruje znaczny obszar.

- Warto w widocznym miejscu przed posesją umieścić tablice informujące o tym, że obiekt jest pod ochroną – taka informacja sprawi, że złodziej dwa razy się zastanowi, zanim zechce nas odwiedzić.

- Stosujmy systemy alarmowe dopasowane do naszych potrzeb, jednak nie zapominajmy, że najlepszym zabezpieczeniem posesji będą czujne oczy sąsiadów.

Bezpieczeństwo strzeżonych osiedli

Wiele osób uznaje strzeżone osiedla za najlepszy sposób na zapewnienie bezpieczeństwa sobie i rodzinie. Nowoczesne, ogrodzone osiedla posiadają często całodobową ochronę, profesjonalny monitoring i cały system bram, drzwi i wjazdów, które utrudniają dostęp osobom z zewnątrz. Dzięki temu na terenie osiedla jest mniejsza szansa pojawienia się nieproszonych gości – drobnych złodziejaszków, wandali czy pijaków. Często do monitoringu osiedlowego ma dostęp zarówno ochrona, jak i mieszkańcy, którzy na ekranie swoich telewizorów mogą oglądać okolicę i czuwać nad bawiącymi się dziećmi.

plafon z czujnikiem ruchuBezpieczeństwo przez projekt – secure by design

Nie każdy jednak jest zwolennikiem naszpikowanych kamerami strzeżonych osiedli. Niektórzy traktują je jako prestiżowe, ale bądź co bądź – więzienie – i nie chcą oddać swojej wolności za poczucie bezpieczeństwa. Mówi się o też, że strzeżone osiedla dają fikcyjne poczucie bezpieczeństwa, bo usypiają czujność mieszkańców i kuszą złodziei. Poprzez analizę wpływu projektu architektonicznego na bezpieczeństwo stworzono projekt osiedli, które mają być bezpieczne dzięki odpowiedniemu projektowi, a nie przez naszpikowanie systemami zabezpieczeń (secure by design). To pozwala nie tylko zmniejszyć koszty ponoszone na całodobowy monitoring, ochronę i kosztowne systemy zabezpieczeń, ale także jest bardzo bezpieczne (w miejscach, gdzie to zastosowano, liczba włamań spadła aż o 30%). Tego typu projekty sprawdziły się w Kanadzie i Holandii, a w Polsce świetnie funkcjonują np. w Siechnicach pod Wrocławiem. Do podstawowych założeń bezpiecznych osiedli należy takie zaprojektowanie osiedli i terenów zielonych, aby wzmocnić społeczne więzi i zwiększyć troskę o wspólną przestrzeń. Oto kilka jego założeń:

- Projekt powinien ułatwiać mieszkańcom obserwowanie z domów placów, na których bawią się ich dzieci oraz parkingów. Pojedyncze parkingi powinny mieścić nie więcej niż 20 aut, a do tego powinny być one widoczne z mieszkań.

- Tkanka społeczna osiedla powinna być zróżnicowana – zarówno pod względem majętności, jak i wieku i statusu społecznego. Łączyć ma ich troska o wspólny teren i odpowiedzialność za bezpieczeństwo mieszkańców.

- Żywopłoty i osiedlowa roślinność nie powinna być wyższa niż 0,5 m, a wszelkie ogrodzenia powinny być ażurowe, tak aby nie utrudniały widoczności.

- Na osiedlach należy zadbać o równomierne oświetlenie, by uniknąć powstawania ciemnych zakamarków i uniemożliwić poruszanie się po terenie nieproszonym gościom.

- Drzwi do budynków powinny posiadać klamkę jedynie od strony wewnętrznej, powinny mieć system samozatrzaskujący,

- Osiedla tego typu powinny mieścić różnego typu budynki – od bloków poprzez domki, szkoły i biurowce. Dzięki temu na osiedlu wciąż będzie tętniło życie (gdy jedni będą pracować, inni będą mieli czas wolny), tak aby wciąż nad całością czuwały „społeczne oczy”.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Ogrodzenia Polbram – wybór i montaż

Ogrodzenia Polbram – wybór i montaż
Nowoczesne systemy montażu elementów ogrodzeniowych Polbram są na tyle nieskomplikowane w montażu, że możemy go przeprowadzić nawet samodzielni...
Czytaj więcej

Furtka, brama, ogrodzenie – jak dopasować je do posesji?

Furtka, brama, ogrodzenie – jak dopasować je do posesji?
Ogrodzenie to integralny element posesji – powinno być trwałe i funkcjonalne, a przy tym także estetyczne. Na co zwrócić uwagę podczas budowy ogrodzen...
Czytaj więcej

Jaki materiał wybrać na ogrodzenie domu?

Jaki materiał wybrać na ogrodzenie domu?
Projekt ogrodzenia powinien być dobrze przemyślany w każdym aspekcie. Warto pamiętać o tym, że płot wraz z bramą i furtką nie tylko chroni naszą poses...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak zabezpieczać posesję?