Produkty

Jak zabezpieczyć maszyny budowlane przed kradzieżą?

Jak zabezpieczyć maszyny budowlane przed kradzieżą?

Maszyny budowlane coraz częściej padają łupem złodziei. Mogłoby się wydać, że wielkogabarytowe, ciężkie sprzęty trudno ukraść, jednak policyjne statystyki mówią coś zupełnie innego. Skradzione spychacze oraz koparki są sprzedawane za granicą. Liczba wywożonych maszyn ciągle rośnie, dlatego polska policja współpracuje z władzami krajów sąsiednich, by monitorować nielegalne działania. Jak zatem skutecznie chronić mienie ruchome przed kradzieżą?

betoniarka zabezpieczona płotem z siatkiSposobów na zawłaszczenie cudzego sprzętu budowlanego jest kilka. Kradzieże niekoniecznie odbywają się w nocy, pod nieobecność pracowników. Zdarza się, że maszyny zostają wywiezione w czasie prac budowlanych, za sprawą sfałszowanych dokumentów, którymi posługuje się złodziej. Zabezpieczenia mechaniczne, takie jak ogrodzenia lub płoty, można także szybko sforsować i wywieźć kosztowny sprzęt. Kradzież maszyn skutkuje długim procesem odszkodowawczym, ale i zastojem prac budowlanych oraz późniejszym oddaniem obiektu. W skrajnych przypadkach zdarza się, że firma odpowiada finansowo za nieterminowe wykonanie robót.

Kosztowny sprzęt warto ubezpieczyć, jednak nie rozwiązuje to całkowicie problemu kradzieży. Najlepiej działać prewencyjnie, utrudniając kradzież, lub wyposażyć maszyny w urządzenia, które dzięki systemowi namierzania pozwolą szybko je odzyskać.

Immobilizer

To popularne zabezpieczenie elektroniczne, które nie pozwala na uruchomienie silnika maszyny przez osoby niepowołane i swobodny wyjazd z placu budowy. Identyfikacja odbywa się poprzez wbudowany system scalony w kluczyku, który wysyła sygnał do urządzenia znajdującego się obok stacyjki. Brak oryginalnego kluczyka skutkuje niepoprawnym kodem, a ten powoduje blokadę zapłonu. Immobilizer jest przez niektórych producentów maszyn budowlanych montowany automatycznie, jednak możemy się w niego zaopatrzyć samodzielnie. Dodatkowo warto zamontować inne urządzenia odcinające, takie jak blokady pomp wytryskowych czy moduły, które sterują hydrauliką.

Lokalizator GPS

Urządzenie sprawdzi się podczas poszukiwań skradzionego sprzętu. Lokalizator za pośrednictwem drogi radiowej łączy się z satelitą, dzięki czemu pokazuje dokładną pozycję skradzionych maszyn. Aby ustalić miejsce przebywania pojazdów, wystarczy komputer z dostępem do internetu lub telefon komórkowy. Urządzenia GPS są bardzo funkcjonalne –możemy wybrać bezpieczny obszar na mapie, by kontrolować lokalizację sprzętu. Przekroczenie bezpiecznej strefy automatycznie uruchomi alarm lub – w sytuacji współpracy lokalizatora z immobilizerem – spowoduje unieruchomienie maszyny na skutek blokady zapłonu. Nowoczesne lokalizatory posiadają czujnik ruchu, który zamontowany w niewidocznym miejscu rejestruje wtargnięcie osoby niepowołanej do środka.

Zabezpieczenie wlewu paliwa siatka metalowa

Paliwo także pada łupem złodziei. Strata tysięcy litrów oleju w przypadku dużych firm budowlanych jest bardzo dotkliwa. Aby utrudnić złodziejom dojście do wlewu paliwa, możemy zainstalować sitko antykradzieżowe, które uniemożliwi odkręcenie wlewu. Nowocześniejszą metodą jest umieszczenie w zbiorniku sondy paliwowej. Urządzenie jest połączone z lokalizatorem GPS i prowadzi stały monitoring parametrów eksploatacyjnych, wykazując nieoczekiwaną i dużą utratę paliwa.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jak zabezpieczyć owoce w ogrodzie przed szpakami i innymi ptakami

Jak zabezpieczyć owoce w ogrodzie przed szpakami i innymi ptakami
Ptaki w ogrodzie potrafią umilać czas pięknym śpiewem, a ich obserwacja przynosi wiele radości, zwłaszcza najmłodszym. Jednak szpaki czy wróble...
Czytaj więcej

Jak przygotować wybieg dla psa w ogrodzie?

Jak przygotować wybieg dla psa w ogrodzie?
Zbudowanie wybiegu dla psa w ogrodzie przy domu to rozwiązanie, które ma zapewnić bezpieczeństwo dla naszego zwierzaka, ale także stanu ogrodu....
Czytaj więcej

Montaż ogrodzenia krok po kroku

Montaż ogrodzenia krok po kroku
Ogrodzenie pełni na naszej działce wiele funkcji. Z jednej strony zabezpiecza teren, z drugiej estetycznie wykańcza. Wyróżniamy ogrodzenie metalowe, b...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak zabezpieczyć maszyny budowlane przed kradzieżą?