Produkty

Jaka działka? Płaska czy nierówna?

Jaka działka? Płaska czy nierówna?

Informacja o ukształtowaniu terenu – czy nasza działka ma znamiona płaskiej, czy też nierównej – będzie w przyszłości niezbędna podczas oceny tego, ile zapłacimy za naszą budowę. Dowiemy się z niej także o tym czy teren nie narzuci nam pewnych rozwiązań architektonicznych oraz konstrukcyjnych.

dom jednorodzinnyDom na działce płaskiej bardzo często utożsamiany jest z tym tańszym. Nie bez powodu – w przypadku działki o nierównym podłożu bardzo często konieczne jest wybudowanie głębszych fundamentów, zwłaszcza po tej stronie budynku, gdzie akurat jest spadek.

Problemy niesie jednak także działka płaska. Najczęstszym z  nich jest nieco zagłębiony teren, który jest posadowiony tylko kilkadziesiąt centymetrów poniżej drogi. Wówczas w przyszłości możemy mieć problem z odpływem wody gruntowej, a wiosenne roztopy będą dla nas zmorą. W takiej sytuacji również spotkają nas dodatkowe wydatki, będzie trzeba bowiem usypać fundamenty.

Jeszcze innym przypadkiem jest dom na skarpie, poboczu. Przed podjęciem decyzji o budowie koniecznie upewnijmy się, że nasz grunt jest stateczny i nie obsunie się, kiedy nasiąknie wodą.

Domów na skarpie jest w Polsce coraz więcej. Dlaczego?bukszpan castorama

Przeważa w tej kwestii walor estetyczny – dom taki daje niezapomniane widoki. Nierówno ukształtowany teren można wykorzystać przy aranżacji ogrodu, na przykład zaplanować ciekawe skalniaki z piętrową roślinnością i bujne żywopłoty.

Budowa domu na zboczu kieruje się odrębnymi prawami. Kształt budynku powinien być jak najprostszy, wtedy możemy zgrać go harmonijnie z resztą krajobrazu. Jeśli przyjrzymy się domom na nierównych działkach to zauważymy, ze często budowane są na planie prostokąta i mają zwartą bryłę oraz dwuspadowe dachy, które często są przyozdobione urozmaiconą facjatą lub lukarnami. Często spotykanym elementem zabudowy w domach na zboczu są półpiętra, które są w pełni użytkowe. Dopuszcza się kaskadowy układ pomieszczeń, który znacznie poprawia końcowy efekt wizualny budynku. W domach zbudowanych na zboczu duże znaczenie ma też taras. Powinien być wysunięty do ogrodu i wsparty na dodatkowych słupach.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Odświeżanie lamelowego płotu krok po kroku

Odświeżanie lamelowego płotu krok po kroku
Ogrodzenie lamelowe stanowi świetny sposób na estetyczne, a przy tym funkcjonalne wykończenie posesji wokół domu. Aby jednak płot z czas...
Czytaj więcej

Altanka ogrodowa – jak zabudować jej ściany?

Altanka ogrodowa – jak zabudować jej ściany?
Altanka ogrodowa wyznacza strefę wypoczynkową, w której w czasie ciepłych dni i wieczorów spędzamy wiele czasu. Podstawowe projekty altanek ogrodowych...
Czytaj więcej

Jak ogrodzić mały ogród?

Jak ogrodzić mały ogród?
Nawet mały ogródek może stać się przyjemnym zakątkiem relaksu, jeśli odpowiednio go urządzimy. Jednym z aspektów aranżacji przydomowego ogrodu jest je...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
23.07.2016
Wszystko ma swoje wady i zalety, najlepiej jak jest trochę tak, a trochę tak. Sam jak miałem płaską działkę, to i tak gdzieniegdzie ją piętrzyliśmy, żeby było można jakieś ciekawe rabatki i skalniaki porobić.

Ocena i komentarz dla:

Jaka działka? Płaska czy nierówna?