Produkty

Kolorowa ściana – pergola jesienią

Kolorowa ściana – pergola jesienią

Pergola służy nam w okresie letnim przede wszystkim jako zacieniona przestrzeń, do której uciekamy przed upalnym słońcem. W zależności od tego, jakimi roślinami jest obsadzona, może być szczególnie urokliwym miejscem jesienią. Jak będzie się prezentować tego rodzaju konstrukcja?

pergolaPergola jest konstrukcją, która z racji zadaszenia może na przykład pełnić rolę garażu, ale częściej jest wykorzystywana jako miejsce spotkań na świeżym powietrzu. Ocieniona przestrzeń, w której jest miejsce na stół i wygodne krzesła, skłania do przebywania w niej – odpoczynek i regeneracja sił po każdym pracowitym dniu są tutaj zapewnione. Niestraszne pod nią są promienie słoneczne, jako że obsadzona wcześniej roślinami, odpowiednio przez nas zadbanymi i podlewanymi, daje solidny, chłodny cień. Niektóre pergole szczególnie okazale prezentują się dopiero jesienią – nadchodzi wtedy czas zabarwiających się na przeróżne kolory liści.

Aby zdecydować się na obsadzenie pergoli roślinami wieloletnimi, potrzebna jest konstrukcja na tyle solidna i silna, by udźwignąć zwiększający się z roku na rok ciężar. Nie wystarczy zbudowanie jej szkieletu czy kupienie gotowego, konieczne będzie też zaimpregnowanie drewna użytego w tym celu. Im skuteczniej to zrobimy, tym dłużej cieszyć się będziemy jej obecnością. Tego rodzaju działania będą znacznie utrudnione, o ile będą w ogóle możliwe, kiedy ściany i dach oplecione zostaną pędami wieloletnich roślin, które wybraliśmy do zasadzenia.

W odmiennej sytuacji są ci, którzy z roku na rok dokonują nowych zasadzeń roślin sezonowych. I chociaż ich wzrost może być imponujący, nie będzie tak okazały jak w przypadku roślin wieloletnich. pergo;a castoramaZa to późną jesienią, kiedy praktycznie cała pergola jest pozbawiona liści i pokryta suchymi pędami, można ją oczyścić i przygotować na zimę – wzmocnić konstrukcję, uzupełnić ubytki, zaimpregnować i pokryć warstwą lakieru ochronnego. Tym sposobem nawet niewielka pergola, do zbudowania której użyto cienkich listewek, może być niezawodnym oparciem dla roślin w czasie kolejnych sezonów.

Które z roślin szczególnie urokliwie będą prezentować się na ścianach pergoli jesienią?

Obsadzając pergolę, zwracamy uwagę przede wszystkim na efektownie kwitnące rośliny. W zależności od gatunku, w okresie od maja do wczesnej jesieni cieszyć będą nasze oczy kwiaty takich roślin jak powojnik, wiciokrzew, róża pnąca, niezwykle efektownie kwitnąca glicynia chińska czy szybciej niż inne rośliny przekwitający milin amerykański.

Inaczej w przypadku roślin, które pełnię swoich walorów barwnych roztaczają dopiero jesienią. Należeć będzie do nich dławisz okrągłolistny, którego liście przybierać będą odcień żółty i żółtopomarańczowy. Na szczególne wyróżnienie zasługuje winorośl, która nie dość, że niektóre jej odmiany dają pokaźne kiście smacznych owoców, z których po uprzednim dosłodzeniu można przyrządzić domowej roboty wino domowe, to jeszcze liście winorośli przybierają bajeczne kolory, których zestawu pozazdrościć może niejeden kwiat w naszym ogrodzie.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Dekorujemy ogród – gdzie postawić pergolę

Dekorujemy ogród – gdzie postawić pergolę
Pergola niewątpliwie zwiększy piękno naszego ogrodu, a oprócz tego zagwarantuje nam schronienie w upalne dni. W którym miejscu ogrodu na...
Czytaj więcej

Budujemy ładną pergolę! Jakie akcesoria i okucia do płotów wybrać?

Budujemy ładną pergolę! Jakie akcesoria i okucia do płotów wybrać?
Montaż płotu z drewnianych kratek lub lameli? To naprawdę nie musi być trudne. Radzimy, jakie akcesoria do pergoli i ogrodzenia z lameli wybrać, aby w...
Czytaj więcej

Altanka ogrodowa – jak zabudować jej ściany?

Altanka ogrodowa – jak zabudować jej ściany?
Altanka ogrodowa wyznacza strefę wypoczynkową, w której w czasie ciepłych dni i wieczorów spędzamy wiele czasu. Podstawowe projekty altanek ogrodowych...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
2 komentarze
02.10.2016
Też mam jesienną, ognistą pergolę! Właśnie po to do niej dobierałam takie rośliny, żeby liście były ozdobą jesienią.
26.06.2015
ja teraz jak się przechadzam po oseidlu to widzę, że wszyscy mają na kratkach i pergolach takie drobniutkie różyczki i nie mam pojęcia co to za odmiana... jak ktoś mi powie co to jest, to od razu idę po swoja własną pergolę do sklepu :P

Ocena i komentarz dla:

Kolorowa ściana – pergola jesienią