Umiejętne wykorzystanie niezużytych elementów po naprawie, remoncie czy budowie to domena pomysłowych majsterkowiczów. Przez połączenie drewna, metalu, tworzyw sztucznych, a nawet szkła w rękach utalentowanych hobbystów powstają nowe przedmioty, które w zależności od przeznaczenia mogą służyć jako ozdoby, przydatne pojemniki, zabawki dla dzieci czy usprawnienia do wadliwie działających sprzętów. Jednym z materiałów do wykorzystania jest metalowa siatka, która została po zawieszeniu ogrodzenia – można ją wykorzystać do wykonania dowolnych rozmiarów pojemnika, który będzie nam równie dobrze służył w domu, jak i w ogrodzie.
Jak przygotować się do czekającej nas pracy?
Pomocne okaże się zgromadzenie przydatnych narzędzi i materiałów. Oprócz samej siatki konieczne będzie (najlepiej okrągłe, choć może być i owalne) dno dla naszego kosza – w tej roli najlepiej sprawdzi się tworzywo sztuczne lub drewno. W przypadku tego ostatniego konieczne będzie jego zaimpregnowanie, jeżeli przewidujemy, że efekt naszych starań ozdobi miejsce, w którym będzie miał do czynienia z wilgocią. Co ważne, dno powinno mieć wystarczającą grubość do wkręcenia w nie śrub. Pomocne będą też obcęgi do cięcia drutu, dzięki którym możemy też drut zawijać, śrubokręt lub wkrętarka, wkręty z nakładkami i materiał, z którego uszyjemy poszycie na druciany stelaż.
Kolejność prac
Odmierzamy długość siatki, która będzie nam potrzebna – można ją owinąć wokół dna, a zbyt długi fragment odciąć obcęgami, zostawiając jednak kilkucentymetrowy zapas, dzięki któremu będziemy mogli sczepić długi bok drucianego zwoju. Robimy to, skręcając za pomocą obcęg zapas, który wcześniej zostawiliśmy. Pozostałe końcówki druciane obcinamy i zaginamy w taki sposób, aby nie zraniły nas przy przenoszeniu kosza. Kiedy mamy przed sobą coś na kształt drucianej rury, czeka nas przymocowanie do niej dna. Z jednej strony stelaża wycinamy co drugie oczko, a pozostałe zaginamy do wewnątrz o 90ᵒ i wkładamy do środka dno – zagięte końcówki przymocowujemy wkrętami.
Jeśli nasz kosz będzie miał różne miejsca przeznaczenia i będzie często zmieniał położenie, przydadzą mu się nieduże, skrętne kółka, które możemy zakupić w markecie budowlanym. Możemy również wykorzystać te wykręcone wcześniej z jakiegoś urządzenia i przechowywane w naszym warsztacie. Nie muszą być jednakowego koloru – będą ukryte przed naszymi oczyma – ale o wielkości jak najbardziej do siebie zbliżonej, tak aby kosz był stabilny.
Zakończenie – wykończenie
Pozostaje nam tylko przygotować na stelaż materiałowe obszycie. Jeśli dysponujemy maszyną do szycia, możemy wykonać kilka różnych wariantów tej funkcjonalnej ozdoby, które możemy nakładać w zależności od miejsca, w którym stanie nasz kosz, lub zmieniać po zabrudzeniu aktualnie używanego. Jeśli nasze duże naczynie będzie służyło jako kosz na ubrania przygotowane do prania i miejscem jego przeznaczenia będzie łazienka, siatka, jakiej użyjemy do wykonania kosza powinna być ocynkowana, tak aby nie zaszkodziła jej panująca w tym miejscu wilgoć.