Produkty

Ogrodzenia kamienne – solidne i eleganckie

Ogrodzenia kamienne – solidne i eleganckie

Ogrodzenia z kamienia są bardzo solidne, nie wymagają częstego konserwowania, a ich estetyczny wygląd pasuje niemal do każdego rodzaju ogrodu. Co ważne, powstają z wielu materiałów – poza kamieniem naturalnym do wyboru mamy m.in. cegły kierowane lub silikatowe.

Mimo wielu zalet należy już we wstępie wspomnieć, że ogrodzenie murowane, tzw. ogrodzenie ciągłe, jest inwestycją opłacalną, choć jego zastosowanie pociąga za sobą niemały koszt. Zależy on głownie od wybranego przez nas materiału, dlatego najlepiej od razu zasięgnąć rady w kamieniołomie. Powinniśmy tam uzyskać przybliżoną kwotę zarówno za budulec, jak i jego transport.

Odgradzamy się kamieniem 

Z czego zwykle powstają ogrodzenia kamienne? Przeważnie są to piaskowce, wapienie i kamienie polne, choć używa się również kamieni ciosanych, łupanych, a także otoczaków. Trzeba jednak pamiętać, że to właśnie kamień (niezależnie zastosowanego od rodzaju) będzie głównym budulcem ogrodzenia, a co za tym idzie – przejmie jego właściwości.

Do najtrwalszych zaliczamy kwarcyt, bazalt i granit. Z kolei łatwością obróbki charakteryzują się wapienie i piaskowce. Niestety cechuje je też zwiększona chłonność wody, a tym samym również większa podatność na erozję. Z tego powodu wymagają dodatkowej impregnacji. W tym przypadku dobrze też zamontować specjalny daszek, który ochroni ogrodzenie przed deszczem i śniegiem.

Rodzaje kamiennych kompozycji 

Ważny jest również sposób układania kamiennych ogrodzeń – w czasie aranżacji warto bawić się ich fakturami i kształtami. Mimo zastosowania tego samego materiału, każdy z nich pozwala osiągnąć inny efekt. Wyróżnia się cztery podstawowe typy kompozycji:: 

mur dziki – układa się go z polnych kamieni lub łamanych, bez wcześniejszej obróbki. Dodatkowo zespala się je nieregularnie, a miejsca między dużymi kamieniami wypełnia się małymi. W tym przypadku ważne jest użycie największych kamieni jako poprzecznych słupków, które będą stabilizowały całą konstrukcję.

mur rzędowy – kształtem przypomina mur z cegieł, robi się go z kamieni o regularnym kształcie (łupanych i ciosanych). W obrębie jednej warstwy muszą mieć porównywalne wymiary.

mur cyklopowy – tak jak w murze dzikim stosuje się duże kamienie polne lub łamane, ale delikatnie ciosa się ich powierzchnię. Układa się je nieregularnie, żeby uzyskać stabilną kompozycję, miesza się większe z mniejszymi.ednej warstwy muszą mieć porównywalne wymiary.

mur warstwowy – do jego zrobienia używamy kamieni łupanych, ale muszą mieć duże i płaskie powierzchnie. Ten rodzaj muru rozpoznamy po ułożonych w narożnikach i co jakiś czas w innych miejscach większych kamieniach, które określają wysokość następnych warstw.

mur francuski – buduje się go z kamienia łupanego lub ciosanego (mają kształt prostopadłościanów). Układa się je rzędami, w ramach jednej warstwy powinny mieć podobne wielkości.

Ogrodzenia kamienne stawia się na fundamencie, który musi zagłębiać się w ziemię na głębokość poniżej poziomu zamarzania gruntu (są one różne dla poszczególnych części Polski). Warto wiedzieć, że mur wykonany z piaskowca lub wapienia wymaga ułożenia dodatkowo izolacji przeciwwilgociowej.

Części muru trzeba koniecznie oddzielić szczelinami dylatacyjnymi, mniej więcej co 15 m – dzięki nim nie będzie on pękał w czasie procesu osadzania się konstrukcji. Spoiwem w tym przypadku będzie zaprawa cementowa, użyta w odpowiednich proporcjach (najczęściej 1:3 lub 1:4). Pozostałości zaprawy trzeba usunąć zanim zaschną. Mur z kamienia będzie miał przynajmniej 30-centymetrową szerokość.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Taras na skarpie – historia Anny i Roberta

Taras na skarpie – historia Anny i Roberta
Anna i Robert mają niewielki, ale bardzo przytulny ogród. Ich przydomowy taras znajduje się na skarpie, która prowadzi do przestrzennego...
Czytaj więcej

Wykorzystanie kamienia w budowie i wykończeniu – przykłady

Wykorzystanie kamienia w budowie i wykończeniu – przykłady
Kamień to materiał, który cieszy się niegasnącą popularnością – jest naturalny, trwały, estetyczny, ekologiczny, a także uniwersalny. Ma on szerokie z...
Czytaj więcej

Bloczki, płyty, kostki i wylewki betonowe – zastosowanie w domu i ogrodzie

Bloczki, płyty, kostki i wylewki betonowe – zastosowanie w domu i ogrodzie
Beton jest materiałem, z którym spotykamy się na co dzień. Wykonane z niego elementy znajdują się w naszych domach, na tarasach i w ogrodach, ale takż...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Ogrodzenia kamienne – solidne i eleganckie