icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Rodzaje splotów włókien w wykładzinach i ich znaczenie

Wybór wykładziny do naszego mieszkania zazwyczaj ogranicza się jedynie do znalezienia wzoru, który najbardziej nam się podoba. Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę, że istnieją rozmaite sploty wykładzin, które mają znaczenie w późniejszym ich użytkowaniu. Poznajmy je!

różne rodzaje włókien w wykładzinach dywanowychróżne rodzaje włókien w wykładzinach dywanowychróżne rodzaje włókien w wykładzinach dywanowychróżne rodzaje włókien w wykładzinach dywanowych

Splot igłowany

Wykładzina igłowana posiada gęste, ciasno ze sobą splecione włókna o cienkim przekroju. Ten rodzaj wykładzin jest wyjątkowo wytrzymały i odporny na zużycie, dzięki czemu często wykorzystywany jest nie tylko w mieszkaniach, lecz również w rozmaitych biurach – nawet częste jeżdżenie po wykładzinie fotelem na kółkach nie jest w stanie uszkodzić jej struktury.

Welur

To popularny splot stosowany przede wszystkim w pomieszczeniach użyteczności publicznej – wynika to z jego łatwego czyszczenia i odporności na odgniecenia, dzięki czemu na dłużej zachowuje swój atrakcyjny wygląd. Jest więc idealnym rozwiązaniem we wnętrzach, po których często porusza się większa liczba osób. Splot welur jest gęsty, krótki i miękki w dotyku, powstał natomiast wskutek przecinania pętelek.

Scroll

Wykładzina przeplatana niższymi i wyższymi pętelkami, dzięki czemu prezentuje atrakcyjny, fakturowy wzór. Przy produkcji wykorzystano podkład filcowy, dzięki któremu wykładzina może być stosowana w każdym pomieszczeniu – jest on bowiem odporny na wilgoć i zmianę temperatury. Ponadto stanowi dodatkowe ocieplenie podłogi.

Cut&Loop

Bardziej luksusowa wersja splotu scroll. Wyższe pętelki splotu są poprzecinane, dzięki czemu wykładzina jest miękka, gruba i gęsta, stanowiąc doskonałe wykończenie w sypialniach lub pokojach dziecięcych – z przyjemnością stąpa się po niej bosą stopą. Dywan, podobnie jak w przypadku splotu scroll, posiada fakturowy wzór wynikający z różnej długości wykorzystanych włókien.

Bouclé

Wyjątkowo popularny przy produkcji wykładzin rodzaj splotu. Splot pętelkowy jest prosty, wytrzymały i łatwy w utrzymaniu. Dzięki temu jest niebywale często stosowany w celach komercyjnych, ale znajduje również zastosowanie w naszych domostwach. Świetnie reaguje na duże obciążenia, czego przykładem może być brak śladów po stojących na niej meblach. Na tego typu wykładzinach często stosowane są rozmaite nadruki, dzięki czemu idealnie nadają się one do dekoracji pokojów dziecięcych.

Saxon

Jest to bardzo komfortowa wykładzina, przyjemna w dotyku. Jej grubsze odmiany uważane są za jedne z najbardziej luksusowych, więc najczęściej wykorzystywane są w mieszkaniach oraz wysokiej klasy lokalach użytku publicznego. Splot z ciętego włosia skręcanego spiralnie jest wyjątkowo sprężysty, dzięki czemu nawet po długotrwałym działaniu ciężarów, błyskawicznie wraca do swojego pierwotnego kształtu.

dywan z długim włosiemdywan z długim włosiemdywan z długim włosiemdywan z długim włosiem

Shaggy

Wykładziny shaggy posiadają cięte, długie i luźne włosie, w związku z czym są najprzyjemniejsze w dotyku. Szczególnie komfortowe są rodzaje o bardzo długich włóknach (aż do 5 cm), które charakteryzują się także wyjątkowo efektownym wyglądem. Wykładzina ta najczęściej stosowana jest  w mało użytkowanych pomieszczeniach, jak np. sypialnie, gdyż ciężko utrzymać ją w czystości.

Data publikacji: 13.08.2015