Produkty

Jak optycznie powiększyć mały ogród?

Jak optycznie powiększyć mały ogród?

Problem niewielkiego metrażu dotyczy przede wszystkim naszych mieszkań, w których w funkcjonalny sposób pomieścić musimy cały nasz dobytek i niezbędne w codziennym życiu sprzęty oraz akcesoria. Ten sam kłopot może dotyczyć ogrodu. Jak optycznie powiększyć niewielki obszar terenu zielonego, który przynależy do naszego lokum?

OgródZaaranżowanie niewielkiego ogrodu jest wyzwaniem większym, niż urządzenie rozległej przestrzeni. Na małej powierzchni nietrudno bowiem o przesyt czy bałagan spowodowany zagraceniem. Również wszelkie błędy projektowe będą tu wyraźnie widoczne. Nie ulega jednak wątpliwości, ze nawet na małym terenie możemy zorganizować miejsce do odpoczynku, zabawy oraz grillowania, zachowując przy tym wrażenie przestronności ogrodu. Jakie sztuczki możemy zastosować, by nasz mały ogródek wydawał się szerszy, dłuższy i dawał wrażenie głębi?

Ogrodzenie – w małym ogrodzie zrezygnujmy z masywnych, jednolitych ogrodzeń. Nie sprawdzą żywopłoty uformowane z jednego gatunku roślin ani wysokie mury. Korzystniej będzie uformować ogrodzenie z różnorodnej roślinności zajmującej różne piętra, co optycznie powiększy ogród. Rezygnacja z monumentalnego ogrodzenia doświetli także nasz teren.

Podział ogrodu na wnętrza – stworzenie w ogrodzie kilku różnych zakątków, których nie będzie można ogarnąć wzrokiem z jednego miejsca, pozytywnie wpłynie na optyczny odbiór ogrodu, czyniąc go bardziej przestronnym. Efekt taki osiągniemy np. za pomocą pergoli, dekoracyjnej ścianki działowej czy wyższego żywopłotu. Ważne jest jednak, by każdy zakątek płynnie łączył się z pozostałymi, by nie stwarzać w ogrodzie chaosu.

Zróżnicowanie ukształtowania terenu – teren, na którym znajdują się obniżenia lub wzniesienia, wydaje się optycznie bardziej przestronny niż płaska powierzchnia. Warto więc taras połączyć z trawnikiem za pomocą kilku stopni, stworzyć podniesione rabaty czy obniżone względem pozostałej powierzchni place wypoczynkowe.

Linie prostopadłe i równoległe – jeśli nasz ogród ma nieforemny kształt, możemy nieco go skorygować, stosując odpowiednio ukształtowane rabaty czy elementy małej architektury. Ogród długi, ale wąski, poszerzymy wizualnie poprzez zastosowanie linii prostopadłych w stosunku do dłuższego boku. Ogród szeroki, lecz krótki, wydłużymy optycznie, prowadząc murki, grządki czy obrzeża równolegle do dłuższego boku.Plot sztachetowy prosty Castorama

Odpowiednia roślinność – aby optycznie powiększyć ogród, możemy zastosować niektóre gatunki roślin i ulokować je w odpowiednich miejscach. Okazy o kwiatach w chłodnych barwach (białych, niebieskich, różowych czy filetowych) dodadzą naszemu ogrodowi głębi, podobnie jak nasadzenia uwzględniające piętrowość. Te o dużych liściach należy sadzić przy domu, o drobniejszych – przy granicy naszej działki. Podobnie jeśli chodzi o wielkość roślin – większe sadzimy przy domu, a mniejsze na skraju ogrodu.

Lustro – stosowane wewnątrz pomieszczeń w celu ich optycznego powiększenia, podobną rolę spełni także na zewnątrz. Możemy zastosować je, by wizualnie powiększyć wybrany zakątek naszego ogrodu. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, ramę lustra warto ukryć wśród roślinności.

Ślepe uliczki – schodki, ścieżki czy furtki, które tak naprawdę donikąd nie prowadzą, również stanowią jeden ze sposobów na optyczne powiększenie ogrodu. Sprawiają bowiem wrażenie, że za nimi rozciągają się dalsze przestrzenie.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Przygotowanie oczka wodnego do nowego sezonu

Przygotowanie oczka wodnego do nowego sezonu
Oczko wodne jest jednym z najbardziej atrakcyjnych elementów krajobrazu w ogrodzie, na działce czy małej przydomowej przestrzeni. Aby przebywanie w je...
Czytaj więcej

Jak przygotować oczko wodne do zimy?

Jak przygotować oczko wodne do zimy?
Oczko wodne stanowi atrakcyjne urozmaicenie przydomowego krajobrazu. Aby przetrwało zimę i cieszyło nas kolejnej wiosny, jesienią, jeszcze przed pierw...
Czytaj więcej

Projektujemy oczko wodne

Projektujemy oczko wodne
Prawidłowo zaprojektowane i wykonane oczko wodne będzie atrakcją naszej przydomowej lub ogrodowej przestrzeni w każdym sezonie. Jeśli zdecydujemy się ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
28.01.2016
Ja też nie mam dużego ogrodu, ale bardzo umiejętnie go zaaranżowałam, dużo zaleceń z artykułu się sprawdza.

Ocena i komentarz dla:

Jak optycznie powiększyć mały ogród?