Produkty

Jak optycznie powiększyć mały ogród?

Jak optycznie powiększyć mały ogród?

Problem niewielkiego metrażu dotyczy przede wszystkim naszych mieszkań, w których w funkcjonalny sposób pomieścić musimy cały nasz dobytek i niezbędne w codziennym życiu sprzęty oraz akcesoria. Ten sam kłopot może dotyczyć ogrodu. Jak optycznie powiększyć niewielki obszar terenu zielonego, który przynależy do naszego lokum?

OgródZaaranżowanie niewielkiego ogrodu jest wyzwaniem większym, niż urządzenie rozległej przestrzeni. Na małej powierzchni nietrudno bowiem o przesyt czy bałagan spowodowany zagraceniem. Również wszelkie błędy projektowe będą tu wyraźnie widoczne. Nie ulega jednak wątpliwości, ze nawet na małym terenie możemy zorganizować miejsce do odpoczynku, zabawy oraz grillowania, zachowując przy tym wrażenie przestronności ogrodu. Jakie sztuczki możemy zastosować, by nasz mały ogródek wydawał się szerszy, dłuższy i dawał wrażenie głębi?

Ogrodzenie – w małym ogrodzie zrezygnujmy z masywnych, jednolitych ogrodzeń. Nie sprawdzą żywopłoty uformowane z jednego gatunku roślin ani wysokie mury. Korzystniej będzie uformować ogrodzenie z różnorodnej roślinności zajmującej różne piętra, co optycznie powiększy ogród. Rezygnacja z monumentalnego ogrodzenia doświetli także nasz teren.

Podział ogrodu na wnętrza – stworzenie w ogrodzie kilku różnych zakątków, których nie będzie można ogarnąć wzrokiem z jednego miejsca, pozytywnie wpłynie na optyczny odbiór ogrodu, czyniąc go bardziej przestronnym. Efekt taki osiągniemy np. za pomocą pergoli, dekoracyjnej ścianki działowej czy wyższego żywopłotu. Ważne jest jednak, by każdy zakątek płynnie łączył się z pozostałymi, by nie stwarzać w ogrodzie chaosu.

Zróżnicowanie ukształtowania terenu – teren, na którym znajdują się obniżenia lub wzniesienia, wydaje się optycznie bardziej przestronny niż płaska powierzchnia. Warto więc taras połączyć z trawnikiem za pomocą kilku stopni, stworzyć podniesione rabaty czy obniżone względem pozostałej powierzchni place wypoczynkowe.

Linie prostopadłe i równoległe – jeśli nasz ogród ma nieforemny kształt, możemy nieco go skorygować, stosując odpowiednio ukształtowane rabaty czy elementy małej architektury. Ogród długi, ale wąski, poszerzymy wizualnie poprzez zastosowanie linii prostopadłych w stosunku do dłuższego boku. Ogród szeroki, lecz krótki, wydłużymy optycznie, prowadząc murki, grządki czy obrzeża równolegle do dłuższego boku.Plot sztachetowy prosty Castorama

Odpowiednia roślinność – aby optycznie powiększyć ogród, możemy zastosować niektóre gatunki roślin i ulokować je w odpowiednich miejscach. Okazy o kwiatach w chłodnych barwach (białych, niebieskich, różowych czy filetowych) dodadzą naszemu ogrodowi głębi, podobnie jak nasadzenia uwzględniające piętrowość. Te o dużych liściach należy sadzić przy domu, o drobniejszych – przy granicy naszej działki. Podobnie jeśli chodzi o wielkość roślin – większe sadzimy przy domu, a mniejsze na skraju ogrodu.

Lustro – stosowane wewnątrz pomieszczeń w celu ich optycznego powiększenia, podobną rolę spełni także na zewnątrz. Możemy zastosować je, by wizualnie powiększyć wybrany zakątek naszego ogrodu. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, ramę lustra warto ukryć wśród roślinności.

Ślepe uliczki – schodki, ścieżki czy furtki, które tak naprawdę donikąd nie prowadzą, również stanowią jeden ze sposobów na optyczne powiększenie ogrodu. Sprawiają bowiem wrażenie, że za nimi rozciągają się dalsze przestrzenie.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Triki aranżacyjne, jak urządzić mały balkon

Triki aranżacyjne, jak urządzić mały balkon
Wygląd balkonu w dużej mierze determinuje jego metraż. Dobrze urządza się dużą przestrzeń, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by i ta mała stała się pi...
Czytaj więcej

Jak tanio urządzić balkon? Meble balkonowe z palet

Jak tanio urządzić balkon? Meble balkonowe z palet
Marzy Ci się piękna aranżacja balkonu, ale odstraszają Cię wysokie koszty związane z zakupem mebli? Postaw na wyposażenie zrobione z drewnianych palet...
Czytaj więcej

Jak odnowić drewniane meble ogrodowe?

Jak odnowić drewniane meble ogrodowe?
Jeśli po zimie zauważyliśmy, że nasze drewniane meble ogrodowe nie wyglądają już tak pięknie jak kiedyś, mamy do wyboru dwie opcje: wymienić je na now...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
28.01.2016
Ja też nie mam dużego ogrodu, ale bardzo umiejętnie go zaaranżowałam, dużo zaleceń z artykułu się sprawdza.

Ocena i komentarz dla:

Jak optycznie powiększyć mały ogród?