Produkty

Najważniejsze zasady bezpiecznego grillowania

Najważniejsze zasady bezpiecznego grillowania

Aby cieszyć się smakiem pieczonych kiełbasek w pełni, musimy pamiętać o zasadach bezpiecznego grillowania. Warto przypomnieć je sobie jeszcze przed rozpoczęciem sezonu, a także powtórzyć znajomym. Im więcej osób będzie stało na straży bezpieczeństwa, tym mniejsza szansa, że przydarzy się coś niepożądanego.

Bezpieczne_grillowanie1Planowanie grilla a czynniki zewnętrzne

Aby zadbać o bezpieczeństwo podczas grillowania, musimy mieć plan dotyczący tego, jak zorganizować wypoczynek na świeżym powietrzu. Należy wybrać odpowiedni teren oraz dostosować się do pogody. Niekorzystne jest rozpalanie grilla podczas wietrznych dni, zwłaszcza na otwartym terenie pokrytym suchą trawą. W tym warunkach łatwiej o zaprószenie i rozprzestrzenienie się ognia.

Sprzęt do grillowania musi być kompletny i działać sprawnie, nie powinien być uszkodzony. Jeśli postawimy grill na prostym i stabilnym podłożu, unikniemy ryzyka przewrócenia się sprzętu i rozsypiania rozżarzonego węgla. W pobliżu nie powinny znajdować się przedmioty łatwopalne ani drewniane. Warto wiedzieć też, że używanie grilla z pokrywą ma szereg zalet.

Bezpieczne_grillowanie2Jak przygotować się do grillowania?

Mimo iż na sezon grillowy czekaliśmy cały rok, z rozpalaniem grilla nie warto się spieszyć. Ponieważ podpałka przyczynia się do powstawania sadzy i innych szkodliwych substancji, dobrze z niej zrezygnować. Nie powinniśmy również używać podpałki płynnej już w trakcie grillowania.

Na grillu węglowym potrawy możemy grillować na naturalnym węglu drzewnym, nie możemy zaś polegać na znaleziskach z pobliskiego lasu czy łąki: gałęziach, liściach, szyszkach, ani śmieciach przyniesionych z domu: gazetach, kartonach, dykcie, deskach pozostałych po remoncie. Ogień trzeba rozpalać odpowiednim urządzeniem: zapalarką lub długą zapałką dedykowaną do tej czynności. Do przygotowywania potraw na grillu warto używać tylko odpowiednich akcesoriów.

Jak bezpiecznie grillować mięso?

Choć dobrze upieczone tłuste mięso, z którego ów tłuszcz się wytopił, jest smaczne i lubiane przez grillowiczy, grillować powinniśmy przede wszystkim mięso chude. By ograniczyć jego kontakt z żarem, zgodnie z zasadami zdrowego grillowania na kratę grilla należy położyć żaroodporną tackę. Ponadto mięsa nie powinno się smarować dodatkowym tłuszczem, a warzywa – według upodobania – co najwyżej skropić.

Bezpieczne_grillowanie3Wytapianie się tłuszczu i skapywanie kropel na rozżarzony węgiel jest zarówno szkodliwe, jak i niebezpieczne. Tłuszcz ulega rozkładowi termicznemu, wytwarzając szkodzące naszemu zdrowiu substancje. Wraz z dymem wędrują one do góry i wnikają w przyrządzaną potrawę. Niebezpieczne z kolei jest to, że kontakt dużej ilości tłuszczu z żarem może w kilka sekund doprowadzić do powstania niekontrolowanych i trudnych do ugaszenia płomieni.

Co robić, gdy mimo zachowania ostrożności wybuchnie pożar?

Jeśli mimo odpowiednich przygotowań nie uda nam się uniknąć pożaru, musimy zachować spokój. Ponieważ najlepszym sposobem na gaszenie ognia jest zalanie go wodą, warto mieć w pobliżu kilka butelek. Może być to zwykła woda pitna, a możemy nabrać ją ze znajdującej się nieopodal rzeki – zajmuje to niewiele czasu i nic nie kosztuje, a może okazać się kluczowe, gdy dojdzie do rozprzestrzenienia się ognia.

Uwaga!

Nigdy nie gasi się ognia alkoholem – to tylko zwiększy jego intensywność. Połączenie ognia z alkoholem, nawet jeśli w grę wchodzi tylko piwo, może skutkować poparzeniami, a nawet trwałą utratą zdrowia lub śmiercią.

Jeśli żar nie jest duży i nie wydostał się spoza grilla, nie trzeba panikować. Musimy ściągnąć ruszt wraz z jedzeniem i odłożyć go na bok, a następnie polać węgiel niewielkim strumieniem wody – zalanie go w pełni przyczyni się do konieczności rozpalania grilla na nowo.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Ranking najlepszych grilli – podpowiadamy, jaki grill wybrać

Ranking najlepszych grilli – podpowiadamy, jaki grill wybrać
Wraz z sezonem wiosennym w ogrodach i na działkach rozpoczyna się wielkie grillowanie. Aby cieszyć się wspólnym biesiadowaniem w gronie rodziny...
Czytaj więcej

Jak grillować? Poznaj metody i zasady grillowania

Jak grillować? Poznaj metody i zasady grillowania
Wraz z pierwszymi podmuchami ciepłego wiosennego powietrza rozpoczyna się sezon na grillowanie. Wspólne grillowanie w gronie znajomych to dosko...
Czytaj więcej

Grillowanie w plenerze – co ze sobą zabrać?

Grillowanie w plenerze – co ze sobą zabrać?
Wiosna i lato to czas, który z ochotą spędzamy na świeżym powietrzu. To także czas, kiedy chętniej jemy posiłki w plenerze. Jakiego grilla wybr...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Najważniejsze zasady bezpiecznego grillowania