Jak zaaranżować ogród na wakacje?

Nawet jeśli spędzamy wakacje w mieście, nie jesteśmy skazani na nudę. Warunki bliskie odległym łąkom, jeziorom czy morzu możemy zapewnić sobie sami – w ogrodzie. Jak zaaranżować zieloną przestrzeń z tyłu domu, by wypocząć nawet lepiej niż na wyjeździe?

ogród na wakacje

Stanowisko do wypoczywania

W zależności od tego, czy jesteśmy fanami jeziora, czy morza, wypoczywać możemy na trawie lub piasku. W części ogrodu, w której nie hodujemy roślin, bez trudu wysypiemy drobny jasny piasek, tworząc tymczasową plażę. Stanowisko wykończymy meblami i akcesoriami:

leżakami i leżankami – to one będą służyć do wygrzewania się, relaksowania i opalania,

parasolem ogrodowym – ochroni nas przed porażeniem słonecznym oraz poparzeniem skóry, jeśli planujemy przebywać w ogrodzie przez wiele godzin,

basenem – jeśli stawiamy go z myślą o najmłodszych, wystarczy prosty model dmuchany. Dla całej rodziny nadadzą się: nieco większy model rozporowy bądź trwały, lecz wymagający dłuższych przygotowań stelażowy.

Porada eksperta

Meble ogrodowe warto wybierać z uwzględnieniem różnych aspektów, m.in. ich odporności na trudne warunki pogodowe. W lecie jest to przede wszystkim silne promieniowanie UV, ale także nieoczekiwane deszcze. Metal pokryty emulsją antykorozyjną i tworzywo sztuczne sprawdzą się bardzo dobre. Sięgając po meble drewniane, wiklinowe czy rattanowe, przed pierwszym użyciem warto zaimpregnować je samodzielnie.

ogród na wakacje

Stanowisko do grillowania

Wakacje nie mogłyby się obyć bez grilla! Zamiast kupować jednorazowe urządzenia i jechać nad rzekę, zdając się na łaskę kapryśnej pogody, stanowisko do grillowania możemy urządzić w swoim ogrodzie. Tu powinny znaleźć się przede wszystkim wygodne meble: duży i stabilny stół, krzesła dopasowane wysokością do stołu oraz parasol zwieńczający całość.

Główny bohater, jeśli ma nam służyć przez kilka sezonów i pozwalać na wykonanie nawet bardziej skomplikowanych dań – potrawki, duszonej ryby czy pizzy – powinien wykazywać się jak największą funkcjonalnością. Do wyboru mamy trzy rodzaje: tradycyjny model węglowy, droższy przy zakupie gazowy oraz elektryczny.

Grill elektryczny nie sprawdzi się w ogrodzie, ponieważ do działania potrzebuje dostępu do prądu. Jeśli chcemy grillować przy altanie, jest szansa, że podłączymy go do gniazdka, jednak nie warto ryzykować – ma to być rozwiązanie na lata.

Pozostają zatem grill węglowy i gazowy. Ten pierwszy jest tańszy, jeśli chodzi o zakup, jednak nie eksploatowanie. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jak często planujemy urządzać grillowe spotkania. Jeśli kilka razy w tygodniu przez cały sezon, finansowo lepszy będzie model gazowy. Nie zapomnijmy też o pokrywie!

ogród na wakacje

Letnia bryza rodem znad morza

Lato kojarzy się z piękną pogodą, ale i upałami. Jak się odświeżyć w przygotowanym z myślą o wakacyjnym wypoczynku ogrodzie? Możemy nosić ze sobą butelkę ze spryskiwaczem pełną wody, jednak nawet jeśli wlejemy zimną, zaraz się ogrzeje i straci na funkcjonalności.

Dobry sposób na orzeźwianie podchwyciły władze większych miast, które w rynkach stawiają… zraszacze! Jeśli komuś jest gorąco, może wejść w zasięg strumienia i ochłodzić się bryzą. Z zamkniętymi oczami można poczuć się jak nad morzem, zwłaszcza gdy z restauracji – a w naszym ogrodzie z grilla – wydobywa się apetyczny aromat typowo wakacyjnych potraw: smażonej czy grillowanej ryby, karczku, kiełbaski.

Nie zapominajmy, że ustawienie w ogrodzie zraszaczy to również gratka dla dzieci i korzyść dla zwierząt domowych, zwłaszcza psów. Na takich wakacjach ogrodowych mogą wypocząć wszyscy bez wyjątku.