Produkty

Przygotowanie oczka wodnego do zimy

Przygotowanie oczka wodnego do zimy

Oczko wodne zwykle stanowi jedną z największych ozdób ogrodu, w którym się znajduje. W sezonie cieszy oko nie tylko taflą wody, ale i bujnie kwitnącą roślinnością. Jak każdy inny element naszej posesji wymaga odpowiedniej pielęgnacji i przygotowania do zimy. Podpowiadamy, jak to zrobić.

wyławianie ryb z oczka wodnegoPodstawowe czynności

Przygotowanie oczka wodnego do zimy zależy od rożnych czynników, np. od jego głębokości, rodzaju roślin i obecności zwierząt. Zanim jednak przystąpimy do konkretnych działań, powinniśmy wykonać podstawowe czynności związane z pielęgnacją naszego oczka.

Przede wszystkim oczyszczamy wodę. Możliwe, że w trakcie sezonu zbiornik zapełni się mułem, resztkami roślin, glonami czy innymi zanieczyszczeniami. Musimy wtedy je wypompować za pomocą pompy ssącej (wcześniej odławiając żyjące w oczku ryby). Pamiętajmy też o usunięciu liści spadających z drzew, np. korzystając ze specjalnego sita, oraz o odchwaszczeniu dna oczka. Warto także przyciąć roślinność porastającą jego brzegi, by ograniczyć jej niekontrolowany rozrost.

Oczko głębokie i oczko płytkie

Głębokość oczka wodnego decyduje o tym, czy wypełniająca je woda będzie zamarzać od dna czy od powierzchni. Oczka sięgające na głębokość ponad 1 m pozwalają na zimowanie w nich ryb i roślin – tutaj woda zamarza bowiem od góry. Musimy jednak zadbać o odpowiednie dotlenianie wody, by zapewnić prawidłową wymianę gazów i umożliwić przetrwanie zwierzętom. Można to zrobić korzystając np. z chemicznych środków natleniających oraz napowietrzaczy.

Jeżeli natomiast nasze oczko nie należy do głębokich – jest niewielki i płytkie – prawdopodobnie zamarznie od dna aż do powierzchni, co uniemożliwi przetrwanie żabom i rybom. Warto więc  całkowicie wypompować z niego wodę, odławiając wcześniej wszelkie żywe organizmy, oraz niektóre gatunki roślin. Pęczniejący lód mógłby prowadzić do uszkodzeń oczek wyłożonych folią, a nawet betonowych.

Ryby – co z nimi zrobić

Ryby zamieszkujące głębokie oczka wodne mogą z powodzeniem w nich zimować, pod warunkiem że zadbamy o wspomniane wyżej napowietrzanie wody. W innym wypadku nie tylko zwierzętom grozi śmierć, ale również nasze oczko po zimie będzie wyglądało i pachniało odpychająco.

Wszystkie ryby będziemy musieli odłowić, jeżeli mieszkają w oczkach płytkich. Możemy przezimować je w akwariach, wannach czy beczkach, gdzie okresowo trzeba będzie podmieniać część wody na świeżą. Musimy wziąć pod uwagę, że wielkość zbiornika, w którym przetrzymamy ryby, ich gatunek i liczba zadecyduje także o tym, czy konieczne będzie zamontowanie filtra lub napowietrzacza. Ważne jest, by po zakończonym sezonie zimowym ryby wypuścić z powrotem do oczka najwcześniej 2 tygodnie po jego ponownym napełnieniu wodą. Trzeba przy tym pamiętać, by różnica temperatur wody pomiędzy tą w oczku a tą w tymczasowym zbiorniku nie wynosiła więcej niż 3° C. Ryb z reguły nie karmimy, jeśli temperatura wody spada poniżej 10°C, choć raz na dwa tygodnie można podać im np. larwy ochotki.

Rośliny – jak je zabezpieczyć

W zależności od gatunku roślin porastających nasze oczko oraz od jego głębokości, będziemy mogli pozostawić je w nim lub przenieść w inne miejsce. Jeśli roślinność porasta głębsze partie oczka głębokiego, możemy śmiało ją w nim pozostawić. Należy jednak usunąć obumarłe części i podciąć pędy. Okazy unoszące się tuż pod powierzchnią wody lub na niej, np. lilie wodne, należy przenieść do piwnicy, garażu albo akwarium, bądź ewentualnie przesadzić w głębsze partie zbiornika. Roślinność tworzącą w głębszym oczku szuwary najlepiej zostawić – da schronienie rybom i dodatkowo utrudni zamarzanie wody dookoła niej.środek oczyszczający oczko wodne

Rośliny porastające płytkie oczka, z których usuwamy wodę na zimę, trzeba będzie również przenieść do innych pomieszczeń a także dodatkowo doświetlać. Do takich należą rośliny zimozielone. Inne gatunki, jak np. tatarak czy strzałka wodna, możemy pozostawić w pustym oczku, okrywając jedynie ich podstawę i zapewniając wilgoć.

 

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Przygotowanie oczka wodnego do nowego sezonu

Przygotowanie oczka wodnego do nowego sezonu
Oczko wodne jest jednym z najbardziej atrakcyjnych elementów krajobrazu w ogrodzie, na działce czy małej przydomowej przestrzeni. Aby przebywanie w je...
Czytaj więcej

Jak przygotować oczko wodne do zimy?

Jak przygotować oczko wodne do zimy?
Oczko wodne stanowi atrakcyjne urozmaicenie przydomowego krajobrazu. Aby przetrwało zimę i cieszyło nas kolejnej wiosny, jesienią, jeszcze przed pierw...
Czytaj więcej

Projektujemy oczko wodne

Projektujemy oczko wodne
Prawidłowo zaprojektowane i wykonane oczko wodne będzie atrakcją naszej przydomowej lub ogrodowej przestrzeni w każdym sezonie. Jeśli zdecydujemy się ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Przygotowanie oczka wodnego do zimy