Produkty

Ziemia po wykopie – czy można ją wykorzystać

Ziemia po wykopie – czy można ją wykorzystać

Ziemię otrzymaną z wykopu, można bardzo różnie spożytkować. Zakres prac zależeć będzie wyłącznie od rodzaju ziemi. Może być ona bowiem częściowo żyzna, ale częściowo również piaszczysta. Może wreszcie zawierać kamienie, grudy, czy żwir oraz drobne śmieci. Wyselekcjonujmy zatem bardzo dokładnie jej poszczególne partie.

piasek po wykopieSkąd wiem, jaką mam ziemię? Gdy rozpada się, oznacza że jest piaszczysta, gdy daje się formować jest żyzna. Piaszczysta przyda się do układania na terenie podmokłym i torfowym, żyzna będzie idealna do stworzenia aranżacji zieleni i założenia trawnika. To najcenniejsza część wykopu.

Jak zabezpieczyć ziemię:

Aby ziemia po wykopie mogła być użytkowana, nie może dojść do jej zanieczyszczenia. Dlatego ważne, aby chronić ją także przed ubiciem podczas rozjeżdżania. Warto jednoznacznie określić trasy przejazdu oraz miejsce składowania materiałów budowlanych. Jednocześnie zadbajmy, by były one w dość dużej odległości od kopca usypanej ziemi.

W wykopie znajdziemy również podglebie, które w późniejszym etapie przeprowadzanych prac może się przydać do wyrównywania podłoża terenu. Podglebie to nic innego, jak ziemia którą wydobywa się z głębszych wykopów, mająca zdecydowanie jaśniejszy kolor.

Ziemię z wykopów można także zastosować podczas zakładania ogrodu

Na etapie budowy trzeba ją będzie jednak gdzieś przechować. Wybierzmy w tym celu miejsce osłonięte od silnego słońca, ale również bliskie okolice drzew. Skumulowanie dużej ilości ziemi przy samym konarze, może spowodować uduszenie rośliny.

Gleba z wykopu będzie inna w poszczególnych warstwach. Górną stanowi warstwa żyznej gleby, którą warto umieścić w wydzielonym miejscu. To ją należy najbardziej chronić.

taczka ogrodowa CastoramaPod tą warstwą znajduje się grunt, nazywany inaczej martwicą. Ten rodzaj podłoża może stać się podstawą do wytworzenia w przyszłości pagórków, podsypu pod taras czy skalniaków. Podłoże wydobyte z wykopu, które ma charakter gliniasty i jałowy będzie idealne dla wodnych roślin. Może pełnić funkcję podłoża pod sadzawkę.

Martwica niestety nie przyda się pod uprawę, ale usypane z niej wały osłonią poszczególne strefy ogrodu np. od wiatru. Martwica pozwala również zniwelować różnice poziomów w terenie, który jest mocno pofałdowany.

Do gleby niskiej jakości można również dowieść nowej, a na poprzedniej wykonać rekultywację. Można wówczas nawieźć żyznej ziemi oraz udoskonalić podłoże z wykopu. Pomocny w tym będzie kompost, obornik oraz zielone nawozy. Konieczne będzie również przekopanie terenu, a także dotlenienie ziemi i jej odchwaszczenie. Przyda się także dodatkowa warstwa odżywek dla roślin.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Co zrobić ze starą taczką?

Co zrobić ze starą taczką?
Taczka jest narzędziem, które używamy na co dzień – w ogrodzie służy nam do przewożenia ziemi czy zerwanych jabłek, a przy remontach i pr...
Czytaj więcej

Użytkowanie, konserwacja i przechowywanie taczek

Użytkowanie, konserwacja i przechowywanie taczek
Bez względu na charakter prac z użyciem taczki oraz materiał jej wykonania, konieczne jest jej odpowiednie przechowywanie oraz prawidłowa konserwacja....
Czytaj więcej

Jak wybrać taczkę na budowę i do ogrodu

Jak wybrać taczkę na budowę i do ogrodu
Taczka to zarówno element wyposażenia placu budowy, jak i ogrodowego składziku z narzędziami. Urządzenie, które prezentuje się dość zwyczajnie, jest p...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Ziemia po wykopie – czy można ją wykorzystać