Jak usunąć wgniecenia z dywanu?

Raz na jakiś czas dokonujemy w mieszkaniu zmian, które mają na celu odświeżenie wnętrza. Nie zawsze musi to być generalny remont – czasem wystarczy jedynie przestawienie mebli. Często w takich momentach okazuje się, że pozostawiły one na dywanie mało estetyczne odciski. Jak sobie z nimi poradzić?

wgniecenie w dywanieWykorzystaj żelazko

Żelazko wykorzystujemy do walki z zagnieceniami, jednak najczęściej z tymi, które pojawiają się na ubraniach. Okazuje się, że przyda się nam ono także do usuwania wgnieceń z dywanu. Należy jednak pamiętać, że żelazko nie powinno mieć bezpośredniego kontaktu z jego powierzchnią. Mogłoby to doprowadzić do spalenia włókien i powstania nieodwracalnego uszkodzenia. Na odciśniętym miejscu najlepiej rozłożyć wilgotną ściereczkę, a następnie dokładnie ją przeprasować. Po tym zabiegu dywan należy wyszczotkować – włosie powinniśmy czesać do góry. Do usuwania wgnieceń możemy wykorzystać także aktywną funkcję parowania. Żelazko należy przytrzymać kilka centymetrów nad wgnieceniem, aby para zmiękczyła włókna. Następnie włosie należy wyprostować. Również w tym przypadku niezwykle ważne jest zachowanie ostrożności – nagrzana stopa żelazka nie powinna dotknąć dywanu.

Siła lodu

Do usunięcia mało estetycznych wgnieceń na dywanie wykorzystać możemy także lód. Jest to sposób prosty, niewymagający dużego nakładu pracy, a do tego niezwykle skuteczny. Naszym jedynym zadaniem jest umieszczenie kostki lodu na wgnieceniu. Po jego całkowitym rozpuszczeniu dywan należy delikatnie przetrzeć suchą ściereczką w taki sposób, aby włosie uniosło się do góry. Po tym zabiegu wgniecenia powinny całkowicie zniknąć, jednak w przypadku uciążliwych śladów warto czynność powtórzyć. Do usunięcia zagnieceń możemy wykorzystać także wodę. Lekko wilgotną gąbką należy okrężnymi ruchami szczotkować włosie, które po chwili powinno powrócić na swoje miejsce.

wgnieciony dywanDziałaj profilaktycznie

Często rezygnujemy z dywanów w mieszkaniu, bowiem obawiamy się ich pielęgnacji. Utrzymanie ich w czystości i dobrym stanie nie jest jednak trudne, a wymaga od nas jedynie sumienności. Aby na dywanie nie pojawiały się wgniecenia, warto co jakiś czas przestawiać meble. Niekoniecznie musimy zmieniać całą aranżację wnętrza – stojące na dywanie elementy wystarczy przesunąć o kilka centymetrów. Pamiętajmy także, że gdyby nie obecność dywanu, to meble odciskałyby się bezpośrednio na podłodze. Usunięcie wgnieceń z paneli lub desek jest zdecydowanie trudniejsze i nie zawsze skuteczne. Wymiana całej posadzki wiąże się z kolei z wysokimi kosztami, często nieporównywalnymi z zakupem nowego dywanu. 

Data publikacji: 15.12.2015