Jaką wybrać podłogę, aby optycznie powiększyć lub pomniejszyć wnętrze?

Gdy zależy nam na optycznym pomniejszeniu lub powiększeniu pomieszczenia, zwykle skupiamy się na doborze mebli, odpowiedniego światła lub koloru ścian, zapominając o możliwościach optycznych, jakie daje nam podłoga.

Słoneczna aranżacja utrzymana w jasnych kolorach, z odsłoniętymi wielkoformatowymi oknami znacznie powiększy pokój dzienny. Z kolei pomalowanie wszystkich ścian ciemniejszym odcieniem (polecane są w tym przypadku kolory beżowe), powieszenie zasłon i obrazków na ścianie od razu sprawi, że pomieszczenie będzie optycznie znacznie mniejsze.

Cały efekt może jednak zepsuć zły rodzaj lub kolor podłogi. Często o tym zapominamy, a przecież to właśnie podłogi, oprócz sufitów, zajmują w mieszkaniach największą powierzchnię. Dzięki nim można optycznie zarówno pomniejszyć, jak i powiększyć powierzchnię – a przy okazji pomysłowo wydzielić przestrzenie w mieszkaniu.

Triki z kolorem podłogi

Optycznych zmian najłatwiej dokonać za pomocą kolorów i faktur podłogi. Jasna podłoga może np. powiększyć ciasną łazienkę, a ciemne odcienie, np. egzotyczne gatunki drewna (orzech, wenge) – mogą sprawić, że nawet w najbardziej przestronnym salonie będzie przytulnie. Możemy też optycznie powiększyć małe mieszkanie, jeśli podłoga we wszystkich pomieszczeniach będzie tego samego koloru.

Powiększamy wnętrze kolorem

Jasne podłogi – poza tym, że powiększają optycznie pomieszczenia – dają wrażenie naturalności i stanowią dobre tło do wystroju wnętrza. Idealnie nadają się do wnętrz słabo oświetlonych. Do tego rodzaju podłóg najlepiej dobrać proste i lekkie meble – będą pasować zarówno jasne (z akcentem w żywym kolorze, np. ciemniejszymi zasłonami czy poduszkami) lub ciemne.

W przypadku materiałów – postawmy na tkaniny z naturalnych włókien. Do takiej aranżacji będą pasować jasne ściany – rozświetlą przestrzeń szczególnie w ciasnych i zaciemnionych pokojach. Aby nadać takiemu wnętrzu charakteru wystarczy jeden wyrazisty dodatek lub pomalowanie jednej ze ścian na ciemniejszy kolor. Problem małej łazienki również można rozwiązać za pomocą podłogi – wystarczy wykończyć podłogę w łazience i przylegającym do niej pomieszczeniu tym samym materiałem (lub chociażby materiałem w podobnym kolorze). Efekt ten działa również w drugą stronę – wielki salon optycznie pomniejszymy, jeśli podłoga w przylegającym pomieszczeniu będzie w innym kolorze.

Optyczne pomniejszenie – ciemno, ale przytulnie

Pamiętajmy, że wybierając bardzo ciemny odcień drewna ryzykowne będzie zestawienie go ze śnieżnobiałą bielą ścian. W takim przypadku lepiej postawić na ciepłe beże i écru lub mocny kolor na jednej lub dwóch ścianach. Salon optycznie się pomniejszy, a nam pozostanie jedynie dobór dodatków i mebli. Do ciemnych podłóg najbezpieczniej jest dobrać meble o prostych formach, ale nie z tego samego gatunku drewna. Inne optyczne triki

Proporcje wnętrza można również zmieniać poprzez pasy na podłodze, na przemian: ciemne i jasne. Możemy w ten sposób wydłużyć lub skrócić optycznie pomieszczenie. Krótkie pomieszczenie wydłużamy elementami układanymi równolegle do krótszych ścian. W wąskich wnętrzach sprawdzą się długie elementy, ale koniecznie ułożone w poprzek.

SMALL_jasna_podlogaSMALL_jasna_podlogaSMALL_jasna_podlogaSMALL_jasna_podloga