Produkty

Od czego zależą ceny paneli podłogowych?

Od czego zależą ceny paneli podłogowych?

Od czego zależy cena paneli podłogowych? Dlaczego jedne kosztują mniej, a drugie więcej? Czy to wpływ indywidualnej oceny producentów, czy może jednak parametrów (rodzaju drewna, grubości)? W tym artykule postaramy się wyjaśnić wszystkie wątpliwości.

panele laminowaneWidełki potrafią być bardzo szerokie

Zwłaszcza jeśli chodzi o cenę paneli laminowanych. Można bowiem kupić metr wspomnianych paneli za kilkanaście złotych, a można za kilkadziesiąt. Wyższa cena oznacza dla nas większe koszty, czasem jednak warto zapłacić więcej.


Zobacz za co płacisz!


Podstawowe parametry określające cenę naszych paneli to:

- klasa użyteczności – można wyróżnić 6 rodzajów klas oznaczonych numeracją od 21 do 31. Pierwsza cyfra zawsze oznacza rodzaj pomieszczenia (2 – pomieszczenia mieszkalne, 3 – użyteczności publicznej), druga zaś określa możliwy poziom intensywności użytkowania podłogi (1 – pomieszczenia o niskim natężeniu ruchu, 2 – pomieszczenia o średnim natężeniu ruchu, 3 – pomieszczenia o wysokim natężeniu ruchu). Jeśli mamy wątpliwości co do tego, gdzie odnaleźć oznaczenia klasy użyteczności, to warto pamiętać, że na opakowaniu produktu znajduje się ona dokładnie przy symbolu klasy ścieralności.

- klasa ścieralności – czyli, krótko mówiąc, identyfikacja trwałości paneli, oczywiście im będzie ona wyższa, tym nasza podłoga dłużej będzie wyglądała na ładną i mocną. Klasę ścieralności określamy w skali od AC1 do AC5.

- grubość paneli – im nasze panele będą grubsze, tym bardziej stabilne i odporne na ewentualne odkształcenia, Standardową grubością paneli jest 8 mm (bywają jednak i takie, które mają 12 mm).panele podłogowe

- struktura paneli – ma nie tylko walor estetyczny, ale także wpływa na wytrzymałość. Całkowicie gładkie panele mogą być przeznaczone do mało użytkowych pomieszczeń, a najmocniejsze z nich swoim wyglądem przypominają naturalne drewno, czasem trudno je nawet odróżnić od typowej podłogi drewnianej.


Panele stały się jednym z najczęściej stosowanych materiałów do wykończenia naszych podłóg. Wykonane z drewna, tworzyw sztucznych lub korka mogą mieć różną wytrzymałość na odkształcenia i zniszczenia. Jedne wyglądają w naszych wnętrzach pięknie przez długie lata, drugie szybko się niszczą i są niepraktyczne. To właśnie dlatego podczas ich zakupu nie zawsze powinniśmy kierować się zaskakująco niską i kuszącą ceną. Znacznie więcej uwagi musimy poświęcić ocenie klasy użyteczności, ścieralności czy strukturze paneli. Im parametry te będą wyższe, tym nasz wybór okaże się bardziej trafiony.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jakie podkłady pod panele - TOP 4 produkty

Jakie podkłady pod panele - TOP 4 produkty
Ułożenie podłogi to jeden z najważniejszych etapów wykończenia mieszkania. Aby efekt zadowalał estetyką i wieloletnią funkcjonalnością, należy ...
Czytaj więcej

Izolacja akustyczna podłogi - jak wyeliminować hałas kroków i dźwięki uderzeniowe

Izolacja akustyczna podłogi - jak wyeliminować hałas kroków i dźwięki uderzeniowe
Izolacja akustyczna może znacząco podnieść komfort korzystania z pomieszczenia z laminowanymi podłogami – dzięki niej odgłosy kroków i ud...
Czytaj więcej

Naturalny czy sztuczny – wady i zalety różnych podkładów pod panele

Naturalny czy sztuczny – wady i zalety różnych podkładów pod panele
Odpowiednio dobrany podkład pod panele może nam pomóc w stworzeniu skutecznej izolacji termicznej i akustycznej podłogi, jak również w p...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Od czego zależą ceny paneli podłogowych?