Od czego zależą ceny paneli podłogowych?

Od czego zależy cena paneli podłogowych? Dlaczego jedne kosztują mniej, a drugie więcej? Czy to wpływ indywidualnej oceny producentów, czy może jednak parametrów (rodzaju drewna, grubości)? W tym artykule postaramy się wyjaśnić wszystkie wątpliwości.

panele laminowanepanele laminowanepanele laminowanepanele laminowane

Widełki potrafią być bardzo szerokie

Zwłaszcza jeśli chodzi o cenę paneli laminowanych. Można bowiem kupić metr wspomnianych paneli za kilkanaście złotych, a można za kilkadziesiąt. Wyższa cena oznacza dla nas większe koszty, czasem jednak warto zapłacić więcej.


Zobacz za co płacisz!


Podstawowe parametry określające cenę naszych paneli to:

- klasa użyteczności – można wyróżnić 6 rodzajów klas oznaczonych numeracją od 21 do 31. Pierwsza cyfra zawsze oznacza rodzaj pomieszczenia (2 – pomieszczenia mieszkalne, 3 – użyteczności publicznej), druga zaś określa możliwy poziom intensywności użytkowania podłogi (1 – pomieszczenia o niskim natężeniu ruchu, 2 – pomieszczenia o średnim natężeniu ruchu, 3 – pomieszczenia o wysokim natężeniu ruchu). Jeśli mamy wątpliwości co do tego, gdzie odnaleźć oznaczenia klasy użyteczności, to warto pamiętać, że na opakowaniu produktu znajduje się ona dokładnie przy symbolu klasy ścieralności.

- klasa ścieralności – czyli, krótko mówiąc, identyfikacja trwałości paneli, oczywiście im będzie ona wyższa, tym nasza podłoga dłużej będzie wyglądała na ładną i mocną. Klasę ścieralności określamy w skali od AC1 do AC5.

- grubość paneli – im nasze panele będą grubsze, tym bardziej stabilne i odporne na ewentualne odkształcenia, Standardową grubością paneli jest 8 mm (bywają jednak i takie, które mają 12 mm).

panele podłogowepanele podłogowepanele podłogowepanele podłogowe

- struktura paneli – ma nie tylko walor estetyczny, ale także wpływa na wytrzymałość. Całkowicie gładkie panele mogą być przeznaczone do mało użytkowych pomieszczeń, a najmocniejsze z nich swoim wyglądem przypominają naturalne drewno, czasem trudno je nawet odróżnić od typowej podłogi drewnianej.


Panele stały się jednym z najczęściej stosowanych materiałów do wykończenia naszych podłóg. Wykonane z drewna, tworzyw sztucznych lub korka mogą mieć różną wytrzymałość na odkształcenia i zniszczenia. Jedne wyglądają w naszych wnętrzach pięknie przez długie lata, drugie szybko się niszczą i są niepraktyczne. To właśnie dlatego podczas ich zakupu nie zawsze powinniśmy kierować się zaskakująco niską i kuszącą ceną. Znacznie więcej uwagi musimy poświęcić ocenie klasy użyteczności, ścieralności czy strukturze paneli. Im parametry te będą wyższe, tym nasz wybór okaże się bardziej trafiony.

Data publikacji: 29.09.2014