Panele podłogowe Classen – zasady montażu bezklejowego

Panele podłogowe Classen dostępne są w marketach budowlanych Castorama w szerokiej gamie kolorystycznej, dzięki czemu z łatwością możemy je dopasować do naszej wizji mieszkania. Co jednak najważniejsze – oferują nam możliwość samodzielnego stworzenia podłogi w pożądanym pomieszczeniu przy użyciu bezklejowego systemu montażu.

Easy Connect i Megaloc

To właśnie systemy, dzięki którym możemy dokonać montażu paneli podłogowych Classen we własnym zakresie, bez konieczności użycia kleju. Unikamy w ten sposób zarówno potrzeby przytwierdzania paneli na klej bezpośrednio do podłoża, jak i do siebie na wzajem. System Easy Connect to wyjątkowo równe i dokładne połączenie

Montaż paneliMontaż paneliMontaż paneliMontaż paneli

elementów paneli, które są jako całość odporne na duże siły rozciągające. System Megaloc gwarantuje równie wysoką wytrzymałość, a do tego zapewnia jeszcze łatwiejsze i szybsze łączenie paneli na zatrzask – kolejne deski wymagają więc jedynie ułożenia i dociśnięcia do poprzednich.

Przygotowanie podłoża

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na wykorzystanie paneli podłogowych Classen w systemie montażu Easy Connect, czy też Megaloc, powinniśmy pamiętać o podstawowych zasadach ich układania. Tutaj istotną rolę ogrywa przygotowanie podłoża. Należy zadbać przede wszystkim o jego wyrównanie i wyczyszczenie – panele mocujemy na zwięzłej i suchej powierzchni. Jeśli układamy panele podłogowe Classen na podłożach mineralnych, powinniśmy zastosować folię paroizolacyjną o grubości 0,2 mm, zakładając na siebie jej kolejne fragmenty na około 10 cm oraz podnosząc brzegi folii na ściany na około 2 cm. Zanim przystąpimy do właściwego montażu, zakupione przez nas panele warto pozostawić w opakowaniach na 2-3 dni w warunkach pokojowych.

Właściwy montaż

Podczas układania paneli podłogowych Classen należy pamiętać przede wszystkim o odpowiednim dozowaniu siły, szczególnie podczas ewentualnego dobijania paneli, którego należy dokonywać jedynie przy użyciu lekkiego młotka gumowego. Pierwszy rząd paneli ustawiamy piórem do ściany – łączmy je wielokrotnie, przyciskając kciukiem – dopiero gdy ta metoda okażę się nieskuteczna, próbujemy delikatnie dobić nakładany panel do poprzedniego za pomocą młotka gumowego. Łączymy zawsze górną część

Panele ClassenPanele ClassenPanele ClassenPanele Classen

nakładanej deski do dolnej części ułożonego już elementu. Ostatni panel w rzędzie docinamy do odpowiedniej długości, dwukrotnie nacinając warstwę dekoracyjną wzdłuż wyznaczonej linii nożem do wykładzin, następnie łamiąc deskę opartą na prostej krawędzi. Kolejne rzędy paneli dopasowujemy do rowków wzdłużnych w ułożonych już elementach, umieszczając je pod kątem około 30 stopni i upuszczając na podłoże.

Ważne!

Kiedy decydujemy się na montaż paneli podłogowych Classen w pomieszczeniach wilgotnych, konieczne jest pozostawienie szczeliny dylatacyjnej o szerokości 15 mm. Podobnie jest przy montażu paneli w okolicach schodów, miejscach łączenia pomieszczeń lub różnych warstw wykończeniowych na podłodze. Panele te mogą bowiem ulec wydłużeniu lub skróceniu pod wpływem warunków klimatycznych.

Data publikacji: 21.01.2016