Podłogi skórzane – montaż i konserwacja

Podłogi ze skóry stanowią nowość na rynku podłóg. Chociaż nie są jeszcze zbyt popularne w naszym kraju, są już dostępne, więc wszyscy zainteresowani mogą wypróbować je we własnych domach. Poniżej przestawiamy niezbędne informacje przydatne podczas montażu i konserwacji tego typu podłogi.

podłoga skórzanapodłoga skórzanapodłoga skórzanapodłoga skórzana

Montaż podłogi skórzanej

Podłogi skórzane, jakie znajdziemy na polskim rynku, dostępne są w postaci kwadratowych płytek oraz desek. Mimo innowacyjnej technologii i wykorzystanego materiału nie wymagają one profesjonalnego montażu. Możemy samodzielnie ułożyć naszą podłogę, korzystając przy tym jedynie z podstawowych akcesoriów.

Podłogi skórzane montowane są w sposób bezklejowy, w systemie pływającym, a ich mocowanie ułatwia specjalny system zamków, pozwalający łączyć poszczególne elementy podłogi „na klik”. Daje to doskonałą precyzję połączenia poszczególnych desek czy płytek i pozwala na stosowanie podłóg skórzanych w miejscach, które narażone będą na działanie wody, np. w kuchni czy łazience. Co więcej, technika ta pozwala w ramach gwarancji na nawet kilkukrotne ułożenie i rozebranie podłogi. Posadzkę skórzaną możemy więc układać łatwo niczym puzzle, a proces łączenia poszczególnych elementów jest odwracalny i umożliwia szybką zmianę aranżacji, bez konieczności większego remontu. Zaletą montażu podłogi skórzanej jest też fakt, że nie korzystamy podczas pracy z kleju i żadnych innych środków chemicznych.

Do montażu podłogi skórzanej potrzebne nam będą jedynie piła, młotek, ołówek, miarka, dobijak i kliny. Montaż rozpoczynamy od rozłożenia na posadzce podkładu pod właściwą podłogę. Następnie rozpoczynamy układanie poszczególnych elementów. Łączymy je ze sobą na zamek, a także w miarę potrzeby docinamy. Pamiętajmy o zachowaniu szczelin dylatacyjnych przy styku podłogi ze ścianą, tutaj umiejscawiamy kliny. Wyrównujemy ułożenie poszczególnych elementów podłogi za pomocą dobijaka. Jak widać, układanie podłogi skórzanej nie różni się wiele od układania klasycznych paneli, a prawdopodobnie, dzięki łatwemu łączeniu, jest jeszcze prostsze.

balsam do pielęgnacji skórbalsam do pielęgnacji skórbalsam do pielęgnacji skórbalsam do pielęgnacji skór

Konserwacja podłogi skórzanej

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym, jakiego wymagają skórzane podłogi, jest regularne odkurzanie – co najmniej raz w tygodniu. Następnie stosujemy odpowiedni do tego typu powierzchni środek pielęgnacyjny. Należy pamiętać, by nie używać preparatów wysoko zasadowych lub kwasowych ani polerujących, które przeznaczone są do innego rodzaju posadzek. Aby cieszyć się niezmienionym stanem skórzanej podłogi, należy także zadbać o to, by nie zalegała na niej woda – powinniśmy natychmiast ja wycierać. Pamiętajmy również, by zachować ostrożność podczas chodzenia na obcasach oraz zadbać o długość pazurów zwierząt domowych. Warto także stosować filcowe podkładki pod nogi krzeseł, stołów i pozostałych mebli, a jeśli to konieczne, regulować także wilgotność powietrza. Jej poziom zalecany dla podłóg ze skóry wynosi od 30 do 60%.

Dowiedzcie się więcej o podłogach skórzanych.

Data publikacji: 16.02.2016