icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Podłogi Weninger - montaż w systemie Zip`n`Go

W ofercie firmy Nova znajduje się 5 kolekcji podłóg Weninger – Ambiance +, Ambiance, Natural Gloss, Natural oraz Premium. Każda z nich, oprócz niepodważalnych walorów wizualnych, charakteryzuje się dużą i bardzo dużą odpornością na ścieranie (klasy AC5 i AC4), grubością od 8 do 12 mm, wysoką klasą użyteczności i niecodziennymi strukturami powierzchni paneli. Podkreślone w nich zostały naturalne usłojenie, gra światła na powierzchni, wysoki połysk, tłoczenia i żłobienia. Każdy z elementów posadzki ma zakończenie typu v-fuga, które przywodzi na myśl łączenie prawdziwych desek.

panele w przedpokojupanele w przedpokojupanele w przedpokojupanele w przedpokoju

Przygotowanie do montażu

Zakupione wcześniej panele powinny być przechowywane, bez odpakowywania, w miejscu przeznaczenia przynajmniej przez 2 doby od czasu montażu. Podczas ich mocowania nie powinno być zbyt zimno, najlepiej przeprowadzać prace w temperaturze od 12 do 30°C, zalecana wilgotność pomieszczenia, które ozdobimy nową podłogą, powinna oscylować w zakresie 40-65%. Jeśli mocować będziemy podłogę w nowym mieszkaniu, konieczne będzie tylko jej dokładne oczyszczenie. Jeśli pracujemy w starszym lokum, należy dokładnie zedrzeć poprzednią nawierzchnię. Po sprawdzeniu wypoziomowania posadzki (maksymalna dopuszczalna różnica to 5 mm/2 m) i po ewentualnym jej wyrównaniu, przygotowujemy narzędzia. Niezbędne będą: miarka, nożyk, kątowe taśmy dylatacyjne, ołówek, wyrzynarka.

Prace rozpoczynamy od przycięcia ościeżnic do wysokości paneli i rozłożenia folii paroizolacyjnej PE 0,2 mm – kładziemy ją na zakładkę (co najmniej 12-centymetrową) i kleimy kolejne fragmenty na łączeniu taśmą. Na niej znajdą się podkłady izolujące akustycznie i termicznie. W tym momencie możemy rozpocząć właściwą pracę.

Montaż paneli

Po wymierzeniu powierzchni i pozostawieniu szczelin dylatacyjnych o szerokości 8 mm przy krawędziach podłogi i wszelkich nieruchomych przedmiotów, takich jak rury, przestrzenie przy progach czy pod drzwiami, zdejmujemy opakowanie paneli i rozpoczynamy ich układanie od ściany graniczącej z tą wyposażoną w okno, a drewniane elementy ustawiamy zgodnie z kierunkiem padania światła słonecznego. Panele wyposażone są w przyjazny i prosty w użyciu system Zip`n`Go. Dzięki niemu praca nie zajmuje dużo czasu. Pamiętajmy, by szerokość ostatniego rzędu paneli, przy zachowaniu szczeliny dylatacyjnej, nie była mniejsza niż 50 mm. Ważne jest również, że jeżeli pomieszczenie, w którym układamy podłogę, ma więcej niż 12 m długości i 8 m szerokości, pośrodku niego należy uwzględnić dodatkową szczelinę dylatacyjną z użyciem profili przejściowych.

Sam montaż jest błyskawiczny – krawędź panelu wkładamy w poprzedni, lekko go podważając, a sąsiadujący z nim za pomocą kliknięcia łączy się z bokiem lewym lub prawym, w zależności od strony, w którą kładziemy podłogę. Pozostaje nam tylko wyciągnąć jeden z elementów mocujących, usytuowany na dole z lewej lub prawej strony – jest to plastikowy języczek, który wysuwamy po połączeniu boków. Nie pozbywajmy się ich, bo będą potrzebne w razie przenosin podłogi bądź korygowania ustawienia jej elementów.

Montaż ostatniego rzędu i sposoby ochrony podłogi

panele Weningerpanele Weningerpanele Weningerpanele Weninger

Szerokość ostatniego rzędu odmierzamy za pomocą miarki, odrysowujemy ołówkiem krawędź i wzdłuż niej przecinamy panel wyrzynarką. To jedyne użycie jakiegokolwiek elektronarzędzia podczas naszej pracy. Zwróćmy uwagę, by nie przecinać plastikowego języczka z boku panelu. Delikatnie go zaginamy, tak by przylegał do ściany, kiedy instalujemy ostatni rząd. I podobnie jak z całą resztą – po połączeniu boków sąsiadujących ze sobą elementów, usuwamy pasek plastiku. Nasza podłoga jest gotowa, pozostaje nam tylko zamocować wykończenie – listwy podłogowe i narożniki.

Chociaż podłoga jest niezwykle wytrzymała, warto zadbać o jej dobrą kondycję i znakomity wygląd na dłużej. W tym celu stosuje się na przykład filcowe podkładki pod nóżkami mebli, temu samemu służą gumowe, miękkie obramowania kółek, na których często oparte są meble. Czyszcząc posadzkę, nie można używać środków nabłyszczających, natłuszczających i wszelakich innych zawierających w swoim składzie wosk.

 

Data publikacji: 30.12.2014