Produkty

Do czego służy fartuch przeciwwilgociowy i jak go zamontować

Do czego służy fartuch przeciwwilgociowy i jak go zamontować

Aby okno połaciowe dobrze spełniało swoją funkcję, powinno być szczelnie połączone z dachem, a już na pewno odpowiednio ocieplone. Tymczasem nieprofesjonalnie wykonany montaż okna to coraz powszechniejszy problem, który spotyka się zarówno w budownictwie mieszkalnym, jak i użyteczności publicznej. Okno, które cieknie, przez które wiatr przenika do wnętrza domu, nie stanowi bezpiecznej bariery przed zimnem.Wręcz przeciwnie, jest jednym z głównym problemów kojarzonych z wysokimi rachunkami za ogrzewanie.

fartuch przeciwwilgociowyPrawidłowo zamontowane okno połaciowe to takie, gdzie zostały zastosowane materiały izolacyjne, które poprawiają jego właściwości, a także usprawniają pracę dekarza, przyspieszając proces wstawiania skrzydła okna. Podstawowym produktem niezbędnym do montażu okna połaciowego jest fartuch przeciwwilgociowy. Odprowadza on wodę opadową poza obręb okna oraz spełnia wiele innych, bardzo przydatnych funkcji.

Prawidłowa instalacja okna, czyli?

To nie tylko samo osadzenie ramy okiennej we wnęce, ale również: stworzenie izolacji przeciwwilgociowej i termicznej. Wreszcie, to także samo docinanie folii oraz przygotowanie wełny mineralnej. Najważniejszym elementem jest tutaj kołnierz uszczelniający, który dobieramy do rodzaju pokrycia dachowego. Inne stosujemy do pokryć falistych, inne do płaskich. Odpowiedni dobór materiału ma niebagatelne znaczenie w późniejszym użytkowaniu okna.

Do szczelnego połączenia okna z papą lub folią możemy użyć wokółokiennej izolacji przeciwwilgociowej z trójwarstwowej włókniny polipropylenowej. Mówiąc prościej – fartucha. Ten, ze względu na swoją formę, łatwo rozłożyć na ościeżnicy i solidnie przymocować do łat montażowych. Górną część fartucha wprowadzamy pod rynienkę odwadniającą.

Zalety montażu fartuchów uszczelniających są ogromne. Produkt ma bardzo ważne zadanie do spełnienia. Zwiększa stopień odporności okna na opady, zapewnia też szczelne połączenie okna z istniejącą izolacją przeciwwilgociową (paroizolacyjną) pomieszczenia. Jak już wspomnieliśmy, jest również bardzo prosty w montażu.

Montaż okna – gdzie miejsce dla folii?kołnierz uszczelniający

Sytuacja wygląda następująco. Jeśli chcielibyśmy zamontować obok siebie kilka okien dachowych, niezbędne nam będą kołnierze. Te stanowią system kompatybilnych elementów, które dobieramy w zależności od rodzaju okna. Kołnierze montujemy wraz z blokami termoizolacyjnymi oraz zestawami do izolacji przeciwwilgociowej.

Kołnierze dobieramy bezpośrednio do wymiarów naszego okna, a także głębokości jego osadzenia i typu pokrycia dachowego. Ważne, żeby wszystkie elementy układać tak, aby woda mogła swobodnie ściekać po wierzchu z wyższego na niższy fragment. Przy dolnych krawędziach okien w zespoleniu przyklejamy lub formujemy miękkie fartuchy aluminiowe. Fartuchy są oczywiście szersze niż nasze okno. Na wystające fragmenty nakładamy bowiem elementy oblachowania okna. Z takim fartuchem są połączone aluminiowe osłony dolnej krawędzi i narożników okien.

Data publikacji: 03.02.2016
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Funkcje i rodzaje kołnierzy uszczelniających do okien dachowych

Funkcje i rodzaje kołnierzy uszczelniających do okien dachowych
Kołnierze uszczelniające pełnią bardzo ważną funkcję w konstrukcji okna dachowego. Omawiamy rodzaje kołnierzy uszczelniających okien połaciowych, dzie...
Czytaj więcej

Lukarna czy okno dachowe – co lepiej doświetli poddasze?

Lukarna czy okno dachowe – co lepiej doświetli poddasze?
Oświetlenie poddasza to jedna z kluczowych spraw podczas jego budowy lub adaptacji. Musimy zadbać o wystarczającą ilość światła, ale także zapewnić so...
Czytaj więcej

Nadstawki do okien dachowych – co to takiego?

Nadstawki do okien dachowych – co to takiego?
To niewielkich rozmiarów nieotwieralne okna, których funkcjonalność i estetyka są nieocenione. Nadstawki – bo o nich mowa – mogą stać się ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Do czego służy fartuch przeciwwilgociowy i jak go zamontować