Produkty

Główne zalety dachów z łupka naturalnego

Główne zalety dachów z łupka naturalnego

Łupek naturalny, czyli rodzaj kamiennej dachówki, jako materiał pokryciowy naszych dachów stosujemy od setek lat. Aby łupek można było układać na dachu, najpierw tniemy go na bloki, następnie rozłupujemy na mniejsze elementy o grubości około 5 mm. Jako skała osadowa łupek składa się z wielu warstw miki i może przybierać kolor czarny, szary, zielony oraz brązowy.

dach z łupka naturalnegoCzy pokrycie dachowe może być jednocześnie ekologiczne, naturalne oraz trwałe? Może, pod warunkiem, że zdecydujemy się na odpowiedni materiał. Jednym z nich jest łupek, naturalne tworzywo w postaci kamienia, który w budownictwie znany jest już od bardzo dawna.

Nieocenioną zaletą łupka, materiału stosowanego w budownictwie powszechnie, jest właściwie nieograniczone zastosowanie - może pokrywać dach domu jednorodzinnego, z dużym lub mniejszym spadkiem.

Łupek to także dach o wysokim stopniu elegancji. Na dachu prezentuje się pięknie – wszystko dzięki wykorzystywaniu bardzo profesjonalnych metod obróbki.

Do głównych zalet tego materiału pokryciowego należą:

 • Brak problemów z utylizacją po czasie użytkowania materiału – w tym zakresie wyprzedza dawny eternit, z którym wiele gospodarstw domowych ma problemy do tej pory.

 • Mała ilość zużywanej energii na poziomie prac przygotowujących materiał do użycia – większość prac wykonywanych jest ręcznie, bez konieczności wypalania łupka w wysokich temperaturach.

 • Masywny charakter, idealny do pokryć stosowanych na dużych domach – łupek wygląda bowiem dość monumentalnie, nadaje budowie wrażenia ciężkości.

 • Trwałość, którą w przypadku łupka określa się nawet na 250 lat.

 • Możliwość formowania dowolnych kształtów. Pięknie prezentuje się na dachach pochyłych, których kąt nachylenia wynosi np. 30 stopni.

 • Szeroka gama kolorystyczna – łupek może przybrać kolor grafitowy, zielony, purpurowy – oczywiście wszystkie prezentują się naprawdę zjawiskowo.

 • Wytrzymałość na działanie czynników atmosferycznych. Ogromną zaletą łupka jest także ognioodporność.

 • Możliwość układania w różnym kierunku. Łupek można też obracać o 90 lub 45 stopni – dzięki temu możemy uzyskać różne wzory krycia.

 • Możliwość podkreślenia przy pomocy łupka, a dokładniej techniki szablonu łupkowego, wyobleń i załamań na powierzchni dachu. Łączenie jednej połaci dachowej z drugą poprzez miękkie kosze wykonane z odpowiednio przyciętych płytek umożliwia szczelne krycie trudnych miejsc na dachu, które w ten sposób stają się jego ozdobą.

 • Możliwość stosowania zarówno w pokryciach domów jednorodzinnych, jak i przy zabudowie sakralnej.

Ze względu na sposób ułożenia materiału na dachu łupek przybiera inne formy wykończenia. Istnieje wiele szablonów krycia łupkiem, m.in.:dachy z łupka naturalnego

 • Staroniemieckie – płytka w kształcie łuski o kroju tępym, normalnym i ostrym. Kąty między piersią lub plecami a stopą płytki są ściśle określone i przyporządkowane do każdego kroju łuski.

 • Łuskowe – wykonywane na całym dachu z płytek w kształcie łuski o jednym, stałym rozmiarze. Prawidłowy rozmiar płytki dobiera się z uwzględnieniem nachylenia dachu oraz indywidualnych warunków panujących na placu budowy. Minimalne nachylenie dachu wynosi 25 stopni.

 • Niemieckie – wykonuje się na pełnym deskowaniu z warstwą wstępnego krycia, np. papą podkładową. Minimalne nachylenie dachu dla krycia niemieckiego to 25 stopni.

Montując łupek, należy pamiętać, że jest to materiał szlachetny, trwały i długowieczny. Warto więc zapewnić mu odpowiednie towarzystwo – specjalne, miedziane lub cynkowane ogniowo, gwoździe do mocowania.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Metody renowacji pokryć dachowych z papy

Metody renowacji pokryć dachowych z papy
Papa to taki produkt, który już po kilkunastu miesiącach od założenia niszczeje oraz traci swoje pierwotne właściwości – przynajmniej w niektóry...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Główne zalety dachów z łupka naturalnego