Produkty

Jak poprawnie wykonać kalenicę?

Jak poprawnie wykonać kalenicę?

Kalenica to jedna z najważniejszych części dachu, stanowiąca jego najwyższy element umieszczany na przecięciu połaci dachowych. Jej poprawne wykonanie jest szczególnie istotne w nowoczesnych budynkach, w których poddasza są najczęściej użytkowane jako mieszkalne. Stworzenie prawidłowo funkcjonującej kalenicy jest uzależniona od kilku aspektów, takich jak podkład, łaty, wentylacja i gąsiory. W tym artykule opowiadamy o każdym z nich.

montowanie kalenicyPodkład

Może nim być pełne deskowanie pokryte papą bądź niskoparoprzepuszczalna folia wstępnego krycia lub wysokoparoprzepuszczalna membrana dachowa. Wykonanie kalenicy zależy w dużej mierze właśnie od tego, jaki podkład zastosujemy. Jeśli jest nim pełne deskowanie pokryte papą lub folią niskoparoprzepuszczalną, konieczne jest pozostawienie pomiędzy podkładem a ociepleniem szczeliny wentylacyjnej, która zapewni skuteczne odprowadzanie pary wodnej. Odwrotnie postępujemy, gdy podkładem jest wysokoparoprzepuszczalna membrana – układamy ją zgodnie z zaleceniami producenta danej folii, ale zawsze szczelnie, w większości przypadków wykonując zakład folii na każdej połaci dachowej.

Łaty

Tutaj kluczowe jest poprawne zamocowanie kontrłat i łaty podkalenicowej, nazywanej też krawędziową. Pierwsze z nich układa się tak, by łączyły się w strefie kalenicowej. Wówczas możliwe jest wyznaczenie punktu mocowania łaty krawędziowej, która jest najwyżej położona na połaci dachowej – konieczne jest w tym przypadku wyznaczenie odległości położenia łaty od punktu wierzchołkowego, czego dokonuje się według wymiaru LAF oraz biorąc pod uwagę kąt nachylenia połaci. Położenie łaty podkalenicowej umożliwia z kolei wyznaczenie wysokości, na której zostanie zamocowana łata kalenicowa – tutaj odpowiedni punkt wyznacza się zgodnie z wymiarem FLA. Łatę kalenicową montuje się przy użyciu uchwytów wbijanych (gdy mamy do czynienia z krokwiami opartymi na płatwi kalenicowej) lub nakładanymi (gdy płatwi nie ma).

Wentylacja

Aby stworzyć skuteczną wentylację  strefy kalenicowowej, koniecznie jest zastosowanie specjalnych taśm kalenicowych wentylacyjno-uszczelniających (ewentualnie przy użyciu rzadko stosowanych szczotek kalenicowych). Tego typu materiały będą w stanie nie tylko dbać o efektywną wymianę powietrza, ale także dodatkowo uszczelnią kalenicę przed działaniem wilgoci. Taśmy wykonywane są najczęściej z aluminium lub miedzi i posiadają na swoim spodzie warstwę kleju butylowego, który wpływa na ich łatwy montaż. Stosując taśmy, należy jednak pamiętać o ich wyjątkowo precyzyjnym przytwierdzaniu do podłoża – powinno się tego dokonywać na suchych i oczyszczonych pokryciach.

Gąsiory gąsiory

Ich zastosowanie to zwieńczenie strefy kalenicowej. Gąsiory dostępne są w formie odpowiednio wyprofilowanych dachówek lub kształtek blaszanych, które są dopasowywane do rodzaju pokrycia. Ich głównym zadaniem jest zabezpieczenie przed wodą opadową. Należy je mocować zawsze po ułożeniu pokrycia dachowego. Gąsiory montuje się do listwy kalenicowej. Należy pamiętać o tym, że konieczne jest tutaj uprzednie przykręcenie gąsiora początkowego pod kołnierzem gąsiora podstawowego.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Odwodnienie dachów o nietypowych kształtach

Odwodnienie dachów o nietypowych kształtach
Coraz częściej w naszym otoczeniu pojawiają się domy o nietypowych konstrukcjach. Są niezwykle ciekawymi rozwiązaniami architektonicznymi, dają także ...
Czytaj więcej

Wymieniamy pokrycie dachowe z azbestu – co powinniśmy wiedzieć?

Wymieniamy pokrycie dachowe z azbestu – co powinniśmy wiedzieć?
Azbest to najpopularniejszy na przełomie lat 60 i 70 ubiegłego wieku materiał pokrycia dachowego. Obecnie uznawany jest za szkodliwy dla zdrowia i sys...
Czytaj więcej

Dachówki do zadań specjalnych - gąsiory, nasadki antenowe i dachówki ozdobne

Dachówki do zadań specjalnych - gąsiory, nasadki antenowe i dachówki ozdobne
Dzięki dachówkom do zadań specjalnych dach naszego domu zyskuje ostateczny szlif. Dzięki niemu będzie wyglądał efektownie, ale też zapewnimy prawidło...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak poprawnie wykonać kalenicę?