Produkty

Jak przygotować dach na intensywne opady deszczu?

Jak przygotować dach na intensywne opady deszczu?

Wysokie temperatury w czasie lata wiążą się z ryzykiem wystąpienia spektakularnych burz z intensywnymi opadami deszczu. Jak zabezpieczyć nasz dach, aby w momencie, w którym będzie potrzebny najbardziej, sprostał naszym wymaganiom?

prace na dachuDach jest ważny nie tylko zimą, kiedy przykryty jest grubą warstwą białego puchu, ale także podczas każdej innej pory roku, podczas której zamiast śniegu może padać deszcz czy grad. Wysokie w ostatnich latach temperatury w Polsce niosą za sobą niebezpieczeństwo groźniejszych burz i opadów, niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Co zrobić by być przygotowanym nawet na najintensywniejszy deszcz od lat?

Przegląd dachu

Regularne przeglądy dachu, czy to przed sezonem zimowym, czy każdym innym to obowiązek każdego gospodarza. Niezależnie od rodzaju pokrycia czy więźby, przegląd i ewentualne poprawki wykonane przez specjalistów to podstawa. Na szczęście większość firm dekarskich zapewnia darmowe przeglądy jeszcze przez wiele lat po zamontowaniu pokrycia. Nawet jednak w przypadku konieczności zamówienia przeglądu dachu usługa nie jest droga i praktycznie każdy będzie mógł sobie na nią pozwolić. Przeglądy wykonywane regularnie to w kontekście kilkunastu lat także spora oszczędność. Szybko wykryte i naprawione ubytki pozwalają uniknąć większych i kosztowniejszych napraw.

Uszczelnienie dachu

Do najczęstszych problemów z zadaszeniem należą jego ubytki w uszczelnieniu. Dach narażony jest na działanie przeróżnych warunków atmosferycznych – od gigantycznych upałów latem, powodujących nagrzanie blachy, po utrzymywanie ciężaru śniegu zimą. Nie sprzyja to trwałości preparatów uszczelniających, dlatego ich braki należy regularnie uzupełniać. Najlepiej zrobić to tuż po zimie, w miesiącach wiosennych. Choć uszczelnienia można wykonać samemu, polecamy w tym celu specjalistów, którzy zrobią to profesjonalnie przy użyciu bezpiecznego sprzętu.

specjalistyczny uszczelniaczCzyszczenie rynien

Drożność rynien jest niezwykle ważna, szczególnie w kontekście odprowadzania wody z dachu. Niezależnie od intensywności opadów zanieczyszczone rynny nie będą w stanie spełniać swojej podstawowej funkcji. Ich czyszczenie, szczególnie po okresie zimowym i letnim, to obowiązek, o którym nie powinniśmy zapominać. Usunięcie wszelkich gałęzi, liści, piasku czy sadzy może udrożnić rynny i uratować naszą elewację przed wilgocią i plamami.

Dbałość przede wszystkim

Od czasu do czasu dach warto po prostu... umyć. Nie chodzi w tym przypadku wyłącznie o walory estetyczne, ale przede wszystkim o jego drożność. Choć teoretycznie dach "czyszczony" jest przez każdy opad, to umycie go szczotką przy użyciu detergentu pozwoli zetrzeć z niego tłuste sadze, pyły i osad, które powodują, że jest on bardziej "tępy". Czysty dach umożliwia swobodny przepływ wody w miejscach, które są do tego przeznaczone. Zaletą mycia dachu jest także możliwość jego jednoczesnego przeglądu. Każde miejsca, w których dostrzeżemy choć cień korozji powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć.

Zabezpieczenie dachu jest ważne nie tylko przed zimą i opadami śniegu. Aby pokrycie dachowe spełniało swoją rolę o każdej porze roku, warto pamiętać o jego dobrym stanie także w trakcie cieplejszym miesięcy.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Rodzaje uszczelniaczy dekarskich

Rodzaje uszczelniaczy dekarskich
Uszczelniacze dekarskie pełnią w pracy dekarza bardzo ważną rolę. Ich zadaniem jest zabezpieczenie tych spośród najbardziej newralgicznych miejsc dach...
Czytaj więcej

Jak dbać o kolektory słoneczne?

Jak dbać o kolektory słoneczne?
Regularne przeprowadzanie przeglądów oraz niezbędnych prac konserwatorskich znacząco wpływa na trwałość i sprawność kolektorów słonecznych. Jeśli chce...
Czytaj więcej

Jak załatać blaszany dach

Jak załatać blaszany dach
Problem przeciekającego dachu jest wyjątkowo nieprzyjemną usterką – kapiącej wody nie sposób nie zauważyć, trudno jednak znaleźć miejsce, gdzie ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak przygotować dach na intensywne opady deszczu?