Produkty

Jakie wybrać pokrycie dachowe?

Jakie wybrać pokrycie dachowe?

Pokrycie dachowe jest zwieńczeniem całej budowy. Krok ten nie jest jednak wcale taki łatwy, jeśli chodzi o wybór odpowiedniego pokrycia, jego montaż i późniejsze funkcjonowanie. Warto zatem przyjrzeć się z bliska wszystkim dostępnym rodzajom pokryć dachowych..

dach z blachy falistejDachówka

To jedno z najpopularniejszych rozwiązań na rynku. Dachówka jest stosowana przy pokryciach dachów spadzistych o kącie nachylenia powyżej 15 stopni. Sprawnie odprowadza wodę deszczową, jest odporna na zmiany temperatur i działanie promieni UV. Charakteryzuje się również świetną izolacyjnością cieplną oraz akustyczną i zabezpiecza przed porastaniem mchem. Ponadto wybór dachówki umożliwia nam wstawienie okna lub innego pożądanego elementu w każdej chwili, już po jej wcześniejszym zamocowaniu.

Dachówkę możemy podzielić na:

- Ceramiczną – jej trwałość może sięgać nawet okresu 100 lat. Jest dostępna w różnych wariantach kolorystycznych, posiada także wiele wzorów oraz kształtów, dzięki czemu z łatwością dopasujemy ją do indywidualnych wymagań. Pozwala na bezpieczny i stosunkowo łatwy montaż. 

- Betonową – jej trwałość z kolei sięga okresu około 70 lat. Jest dostępna w różnych wariantach kolorystycznych i wielu kształtach, nie posiada jednak tylu wzorów, co ceramiczna. Jest zaś od niej lżejsza i tańsza. Wymaga jednak odnawiania. Dachówkę betonową, nazywaną również cementową, preferuje się przy dachach o nachyleniu od 22 do 60 stopni.

Blachodachówka

Jest równie powszechnie stosowana, co dachówka. Stosuje się ją jednak przy pokryciach dachowych o mniejszym kącie nachylenia połaci dachu, który wynosić może nawet 9 stopni. Ponadto blachodachówka jest rozwiązaniem tańszym od dachówki. Jest też lekka, dzięki czemu łatwo ją transportować, ale jej montaż wymaga wyjątkowo mocnego przytwierdzenia do łat. Dostępna jest w formie stosunkowo dużych powierzchniowo arkuszy. Wykonuje się ją z cyny, aluminium, miedzi czy też stali ocynkowanej.

Blachodachówkę możemy podzielić na:

- Blachę falistą – stosowana jest na minimalnym kącie nachylenia. Jest lekka i tania, ale posiada słabą izolacyjność termiczną.

- Blachę płaską – stosowana wyłącznie na sztywnym poszyciu z desek lub płyt wiórowych.

Papa

Ten rodzaj pokrycia stosowany jest najczęściej na dachach płaskich. Papę na dachach skośnych stosowano dawniej w budynkach, które dziś możemy nazwaćdachówka karpiówka budowlami starego typu. Do dziś montuje się ją zazwyczaj na blokach mieszkalnych lub jako pokrycie tymczasowe. Papa jest stosunkowo tanim rozwiązaniem, ponadto nowoczesne produkty zmieniają wciąż swoje właściwości na lepsze. Mimo to wciąż jest to rozwiązanie mało atrakcyjne, szczególnie pod względem wizualnym. Papa mocno nagrzewa się pod wpływem temperatury, a dodatkowo co kilka lat należy ją konserwować.

Gont drewniany

Produkuje się go z impregnowanego drewna świerkowego, sosnowego i modrzewiowego. Należy pamiętać, że bez impregnacji taki gont szarzeje. Stosuje się go w przypadku wielu rodzajów dachów, ale wyjątkowo sprawnie montuje się go na powierzchniach o mocno skomplikowanym kształcie. Gont drewniany wyróżnia się świetną izolacyjnością termiczną oraz akustyczną, a także tym, że jest materiałem lekkim.

Gont bitumiczny

Na ten rodzaj pokrycia składają się zaś odpowiednio uformowane prostokątne pasy papy asfaltowej, które przypominają dachówkę. Podobnie jak w przypadku gontu drewnianego, także i gont bitumiczny sprawdza się doskonale na dachach o skomplikowanym kształcie, a także w przypadku dachów o małym, jak i dużym kącie nachylenia. Jest lekki i elastyczny, co ułatwia montaż, ale należy pamiętać o tym, że może pękać na łączeniach w przypadku nieostrożnego mocowania. Gont bitumiczny ma słabą izolacyjność termiczną, ale dobrą akustyczną. Ponadto jest odporny na działanie grzybów.

Strzecha

To najbardziej klasyczny pośród wszystkich rodzajów pokryć dachowych, który coraz częściej staje się bardziej atrakcją turystyczną niż odpowiednim pokryciem. Jednak dzięki odpowiednim środkom przeciwogniowym możliwe jest jego zastosowanie w nowoczesnym budownictwie. Co ciekawe, strzecha jest rozwiązaniem drogim. Jej zastosowanie może nam natomiast przynieść wiele korzyści. Mowa między innymi o trwałości sięgającej nawet 100 lat - podobnie jak w przypadku dachówek ceramicznych - oraz świetnych właściwościach termicznych. Strzecha stosowana jest na dachach skośnych o nachyleniu powyżej 35 stopni.

 

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Jak wykonać remont poddasza?

Jak wykonać remont poddasza?
Remont poddasza to prawdziwe wyzwanie. Podczas tego typu przedsięwzięcia należy mieć na uwadze wiele istotnych aspektów, takich jak doprowadzenie inst...
Czytaj więcej

Remont dachu – niezbędna wiedza

Remont dachu – niezbędna wiedza
Na gruntowny remont dachu decydujemy się, kiedy stare pokrycie jest zniszczone i użytkowanie budynku staje się tym samym niebezpieczne. Na względzie m...
Czytaj więcej

Uszczelnianie membran i folii dachowych

Uszczelnianie membran i folii dachowych
Pokrycie dachowe to bez wątpienia jeden z najważniejszych i zarazem najbardziej newralgicznych elementów całego budynku. Często zapominamy jednak o ty...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
18.01.2017
dachówki są super, ale strasznie drogie, dlatego ja wybrałem tańsze rozwiązanie - nie wygląda to źle, ale i tak zawsze trochę boli ;)

Ocena i komentarz dla:

Jakie wybrać pokrycie dachowe?