Produkty

Kolor dachu – jakie ma znaczenie

Kolor dachu – jakie ma znaczenie

Dach jest elementem budynku, który pojawia się znacznie wcześniej niż inne elementy wykończeniowe, np. elewacja. Z tego powodu zanim podejmiemy decyzję o jego wyborze, powinniśmy mieć już zamysł, jak chcemy, by nasz dom prezentował się w ostatecznym rozrachunku. Jedna z kwestii, które powinniśmy przemyśleć, jest kolor pokrycia dachowego.

brązowy dachCo wpływa na wygląd budynku

Na to, jak prezentuje się nasz dom z zewnątrz, wpływ ma całokształt jego wykończenia. Wpływa na niego dach i jego kolor, barwa elewacji, a także stolarka okienna i drzwiowa. Poza tym ważne jest także, aby budynek harmonijnie wtapiał się w otaczającą go zabudowę oraz krajobraz. Jeśli zadbamy o każdy szczegół, z pewnością tak będzie. Jednak nieodpowiednio połączone ze sobą barwy bądź kolory zupełnie odbiegające od tych dominujących na sąsiadujących budynkach może sprawić, że nasze gospodarstwo nie będzie prezentowało się estetycznie. Jaki wpływ na to ma kolor dachu?

Znaczenie barwy dachu

Przy wyborze barwy dachu możemy kierować się własnymi upodobaniami, jednak koniecznie należy uwzględnić także inne czynniki. Kolor dachu warto dobrać odpowiednio do otaczającego dom krajobrazu – zarówno naturalnego, jak i innych budynków znajdujących się już w danej okolicy. Jeżeli nasz dom posadowiony jest pośród licznych drzew, w zielonej okolicy porośniętej bujną roślinnością, najlepszym wyborem będzie jeden z naturalnych kolorów, np. ładnie komponujący się z zielenią brąz. Intensywne barwy, jak np. czerwień, błękit, będą zakłócały w tym wypadku harmonię – sprawdzą się jednak w przypadku dużych betonowych powierzchni okalających dom, którym dodadzą nieco życia.

Innym ważnym aspektem jest także kolorystyka, w jakiej utrzymane są dachy sąsiednich budynków. Jeśli wszystkie posiadają tę samą lub bardzo zbliżoną barwę, może to oznaczać, że jest to zalecenie odgórne, które ma na celu troskę o spójność kolorystyczną danego terenu. Nawet jeśli nie jesteśmy ograniczeni przepisami, warto dostosować kolorystykę dachu do okolicznych budynków.

Należy także wziąć pod uwagę styl, w jakim utrzymany będzie nasz budynek. Inny kolor dachu (który często jest zależy od materiału pokrycia) sprawdzi się w budownictwie utrzymanym w klasycznym, tradycyjnym stylu, a inny w projekcie nowoczesnym. W pierwszym przypadku stosuje się zwykle barwy o ciepłym odcieniu, w drugim mogą być one chłodne i dobrane na zasadzie kontrastu z barwa elewacji. Jednak samą barwą dachu (oraz elewacji) możemy także nadać pożądany styl naszej budowli. Oznacza to, że nawet budynek reprezentujący tradycyjne budownictwo może uchodzić za nowoczesny, jeśli wykorzystamy w nim np. połączenie czarnego bądź grafitowego dachu i bieli ścian zewnętrzach. Natomiast dom o nowoczesnej formie wykończony czerwonym dachem i kremowa elewacją będzie sprawiał wrażenie klasycznego, ciepłego i przyjaznego.

Warto także dodać, że niewłaściwie dobrany kolor w przypadku pokryć rozbudowanych, wielospadowych może stać się elementem dominującym i przytłaczającym. Dlatego w wypadku takich konstrukcji lepiej unikać ciemnych barw. Więcej informacji na temat kształtu dachu znajdziecie w tym miejscu.

Kolor dachu a komfort mieszkaniaszary gont

Poza optycznym odbiorem budynku i jego stylistycznym dopasowaniem do otoczenia, warto także wziąć pod uwagę znaczenie koloru dachu dla komfortu korzystania z domu. Jak wiadomo, przedmioty o ciemnych barwach nagrzewają się bardziej niż te w jasnych kolorach. Dotyczy to również dachów. Te ciemne, np., czarne czy ciemnobrązowe nagrzewają się w znacznie większym stopniu od tych jaśniejszych. Teoretycznie w budynku prawidłowo zaizolowanym nie powinno wpływać to na komfort przebywania w pomieszczeniach na poddaszu. Jednak w praktyce, gorącą pochodzące od rozgrzanego dachu będzie dawało się we znaki, gdy w upalne dni będziemy otwierać okno połaciowe.

 

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Jak wykonać remont poddasza?

Jak wykonać remont poddasza?
Remont poddasza to prawdziwe wyzwanie. Podczas tego typu przedsięwzięcia należy mieć na uwadze wiele istotnych aspektów, takich jak doprowadzenie inst...
Czytaj więcej

Remont dachu – niezbędna wiedza

Remont dachu – niezbędna wiedza
Na gruntowny remont dachu decydujemy się, kiedy stare pokrycie jest zniszczone i użytkowanie budynku staje się tym samym niebezpieczne. Na względzie m...
Czytaj więcej

Uszczelnianie membran i folii dachowych

Uszczelnianie membran i folii dachowych
Pokrycie dachowe to bez wątpienia jeden z najważniejszych i zarazem najbardziej newralgicznych elementów całego budynku. Często zapominamy jednak o ty...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
02.08.2015
Wszystkie dachy w mojej okolicy są czerwone, a teraz budują się nowi i kładą czarną dachówkę. Zastanawiam się, czy jest u nas przepis, nakazujący kładzenie czerwonej, czy to tylko przypadek, że wszyscy sąsiedzi mają czerwoną. Dziwnie będą wyglądać ci jedni z czarną.

Ocena i komentarz dla:

Kolor dachu – jakie ma znaczenie