Blachodachówka to rodzaj pokrycia dachowego, który jest stosunkowo odporny na działanie wielu niesprzyjających czynników. Nie musimy jej często czyścić, ponieważ większość brudu znika wraz z opadami deszczu, a ponadto nawet w wyjątkowo nieprzychylnych warunkach, dach nie porasta mchem. Nie oznacza to jednak, że o blachodachówkę nie należy dbać. Warto zaznaczyć, że pojawiają się na niej chociażby zarysowania, które są idealnym miejscem do rozwoju i rozprzestrzeniania się rdzy – wówczas powinniśmy zdecydować się na niezwłoczne oczyszczanie i malowanie farbą renowacyjną.
Kiedy konserwować?
Kontrolę pokrycia dachowego z blachodachówki należy przeprowadzać regularnie, po to by móc jak najszybciej zareagować na nadmierne zabrudzenia i usterki, takie jak zarysowania, pęknięcia czy nawet odpadające elementy. Powierzchownej obserwacji warto dokonywać raz do roku, a bardziej dokładnie przyglądać się naszej blachodachówce co kilka lat.
Mycie
Po okresie około 5 lat warto zdecydować się na dokładne mycie blachodachówki. Powinniśmy pamiętać o tym, aby dokonywać tego w prawidłowy sposób, w innym przypadku możemy doprowadzić np. do zamoczenia ocieplenia umieszczonego pod powierzchnią blachy. Aby uniknąć takich sytuacji, wodę powinniśmy lać od góry i na boki, unikając przy tym szorowania oraz niewłaściwych detergentów. Wszelkie stosowane środki chemiczne powinny być przeznaczone typowo do pielęgnacji dachu – inaczej możemy uszkodzić pokrycie i powłokę farby.
Malowanie
Zanim przystąpimy do malowania blachodachówki farbą renowacyjną, powinniśmy wybrany obszar precyzyjnie oczyścić – możemy to zrobić np. używając ścierki nasączonej białym alkoholem. Podobnie jak w przypadku środków czyszczących, także tutaj używamy wyłącznie typowych farb do naprawy powłok, które staramy się nakładać zawsze małym pędzelkiem. W przypadku uszkodzenia głębszego niż podkład gruntowy blachodachówki, powinniśmy zaaplikować dwie warstwy farby. Jeśli ślady rdzy są widoczne na całej szerokości dachu, to najlepszym wyjściem jest odrestaurowanie całej jego powierzchni. Należy wówczas dokładnie usunąć korozję za pomocą szlifierki z drucianą szczotką. Miejsca, w których nie pojawiła się jeszcze rdza, pokrywamy podkładem antykorozyjnym, po czym dokładnie malujemy całość.
Konserwacja blachodachówki
Jeśli dach naszego domu został pokryty przez blachodachówkę, to utrzymanie takiego pokrycia w dobrym stanie nie wymaga od nas specjalnego zaangażowania. Przed wszelkimi uszkodzeniami warto się jednak odpowiednio zabezpieczać, a w sytuacji, gdy się pojawiają – szybko i skutecznie reagować.

Dział Budowlany
Czym pokryć dach? Przegląd materiałów, które możesz wykorzystać

Jak wybrać kąt nachylenia dachu

Jak załatać blaszany dach
