Produkty

Konserwacja dachu

Konserwacja dachu

Mimo że zima nie zawsze daje się we znaki, to nadejście wiosny jest dobrym momentem na okresowy przegląd stanu najważniejszych części naszego domu. Jako że jednym z elementów najbardziej wystawionych na szkodliwe działanie aury jest dach, od niego wypadałoby zacząć. Pamiętajmy bowiem, że drobne usterki na dachu mogą mieć bardzo przykre skutki w przyszłości.

Co bardzo ważne, stan dachu możemy skontrolować samodzielnie – oczywiście ewentualne naprawy warto zlecić specjalistom, niemniej fachowa wiedza nie jest konieczna, by pewne wady zauważyć.

Stan dachu po zimie – gdzie zacząć?

Rzecz jasna od wierzchniej strony – pokrycie jest najbardziej narażone na zgubne działanie skrajnych temperatur, opadów czy też na uszkodzenia mechaniczne. Najważniejsze są miejsca złączeń – np. zlewni czy kominów, bowiem to tam często znajdują się największe ogniska pleśni czy grzybów. Cały dach należy również metodycznie przejrzeć w poszukiwaniu pęknięć, wyszczerbień lub innych oznak, które mogą wydać się niepokojące.

W następnej kolejności warto udrożnić rynny. Pamiętajmy, że służą one odprowadzaniu wody poza obręb dachu – kiedy woda nie będzie miała ujścia, bardzo łatwo może dojść do zawilgocenia ścian budynku. Tego typu działanie powinno się wykonywać regularnie, bowiem na bieżąco znacznie łatwiej usuwać zalegające w rynnach liście i inne zanieczyszczenia, które powodują zbieranie się wody. W skrajnie niekorzystnych warunkach, kiedy stojąca woda zamarznie, może nawet dojść do rozsadzenia rynny.

Stan pokrycia

udrożnienie rynienBardzo istotny jest również stan pokrycia dachowego. Jeśli w trakcie oględzin zauważymy jakiekolwiek niekorzystne zmiany, należy zareagować od razu. W przeciwnym razie możemy spowodować przeciek i konieczny będzie remont obejmujący zdecydowanie szerszy zakres robót (co będzie nas też kosztować odpowiednio więcej).

O zachowaniu pokrycia dachowego w dobrym stanie powinniśmy także pamiętać podczas poruszania się po dachu. Pamiętajmy, że jest to działanie wymagające najwyższej uwagi – drobny błąd może się skończyć upadkiem i kontuzją. Żeby zagwarantować sobie bezpieczeństwo, a przy tym nie uszkodzić pokrycia dachowego, warto skorzystać z ławy kominiarskiej lub innych kładek lub podestów przeznaczonych do prac dekarskich.

Pokrycia inne niż włókno-cementowe powinno się również raz na jakiś czas umyć. Pamiętajmy jednak, żeby użyć w tym celu detergentów przeznaczonych do mycia pokryć, bowiem niektóre środki mogą się okazać zbyt intensywne i przynieść skutek zupełnie odwrotny do zamierzonego.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Do czego służy komunikacja dachowa? Czy jest niezbędna?

Do czego służy komunikacja dachowa? Czy jest niezbędna?
Komunikacja dachowa to system elementów stosowanych na dachu i ułatwiających poruszanie się podczas przeprowadzania prac naprawczych czy wizyt ...
Czytaj więcej

Sprawdzamy dach przed zimą

Sprawdzamy dach przed zimą
Zima to czas, w którym nasz dach odbywa prawdziwą próbę wytrzymałości na niskie temperatury, szalejący wiatr oraz opady deszczu, gradu i śniegu. Średn...
Czytaj więcej

Jak odśnieżać dach?

Jak odśnieżać dach?
Obfite opady śniegu wiążą się nie tylko z beztroską jazdą na nartach, sankach i rzucaniem śnieżkami. To również duży obowiązek – przede wszystk...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Konserwacja dachu