Produkty

Połączenia dachu z wykorzystaniem metalowych złączy

Połączenia dachu z wykorzystaniem metalowych złączy

Niektóre miejsca łączeń naszego dachu powinny wyglądać estetycznie. Aby rzeczywiście tak było, do ich montażu stosuje się złącza metalowe, które po przeprowadzonych pracach są niewidoczne. Opowiemy o nich szczegółowo.

W połączeniu drewnianych elementów konstrukcji naszego dachu w dużej mierze liczy się solidne wykonanie i niezawodność. Tylko w niektórych przypadkach zwracamy większą uwagę na estetykę. Połączenia muszą spełniać swoją główną funkcję – znosić obciążenia pomiędzy wszystkimi elementami więźby.

Złącza stalowaTo, jak cała konstrukcja finalnie wygląda, nie ma znaczenia przede wszystkim dlatego, że prawdopodobnie zostanie ona pokryta warstwami wykończeniowymi. Jednak nie zawsze tak bywa. W budynkach zabytkowych, gdzie elementy drewniane są dodatkowo eksponowane, warto postarać się, aby złącza były jak najmniej widoczne dla postronnego obserwatora.

Złącza ciesielskie nazywane niewidocznymi lub ukrytymi - co to takiego?

To bardzo korzystne rozwiązanie dla wszystkich budynków wspomnianych powyżej. Po ich zamontowaniu, w końcowej wersji więźby złącza ukryte zostają w przekrojach łączonych elementów.

Do połączenia belek prostopadłych najczęściej służą nam tzw. wieszaki – złącza, które mają przekrój teowy. Mocuje się je do elementu głównego, a samą blachę wsuwamy do nacięcia wykonanego w elemencie podpieranym.

Siły przenoszone są przez sworznie przechodzące przed belkę i otwory w złączu. Przekrój belki powinien być tutaj równy z wymiarami sworzni. Wieszaki polecane są zarówno do belek poziomych, jak i pochylonych.

Czy montaż ukrytych złączy jest skomplikowany?

Niestety tak. Szczególnie, jeśli porównamy go z tradycyjnymi łączeniami. Najpierw przygotowujemy łączone elementy, później wycinamy szczelinę w osi belki i do niej wpuszczamy blachę.

Jeżeli zależy nam na najlepszym efekcie końcowym, w belce głównej lub podpieranej trzeba wyfrezować gniazdo. W nim ukryjemy blachę.

Profil łączący płytyW belce drugorzędnej wiercimy otwory – to miejsca na sworznie. Wiercenie musi być wykonane bardzo precyzyjnie, w innym przypadku po nawierceniu w środku przekroju otwory nie będą zgodne z tymi w złączu.

Etapy montażu: przybijamy złącza do elementu głównego (uwaga – wykonujemy to tylko przy pomocy specjalnych gwoździ technicznych), w najwyżej wywiercony otwór wkładamy sworzeń. Nakładamy belkę od góry na złącze i wbijamy kolejne sworznie. Dla uzyskania lepszego efektu szlifujemy połączenia, wówczas będą całkowicie niewidoczne.

Podstawy słupów - co to takiego?

To druga grupa złączy, które stosowane są głównie na różnego rodzaju werandach, wiatach – głównie tam, gdzie konstrukcja drewniana będzie odsłonięta.

Podstawy dzielą się na dwa podstawowe rodzaje - blachę poziomą i pionową. Podstawy pionowe działają bardzo podobnie do wieszaków. Blachy poziome przykręcamy do spodu słupa wkrętami do drewna. Część podstaw słupów pozwala na regulację wysokości. Jest to bardzo przydatne, bo pozwala skorygować błędy przy wykonywaniu fundamentu lub zamontować nieprecyzyjnie docięte słupy.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Jakie drewno konstrukcyjne wybrać?

Jakie drewno konstrukcyjne wybrać?
Właściwości drewna konstrukcyjnego pozwalają na jego długowieczne stosowanie w konstrukcji budynków, zwłaszcza więźby dachowej. Oto wyszczególnienie k...
Czytaj więcej

Złącza ciesielskie – błędy w montażu

Złącza ciesielskie – błędy w montażu
Złącza ciesielskie to materiały, których użycie znaczący sposób może przyspieszyć prace na dachu. Więźba dachowa jest dzięki nim trwała, a cała konstr...
Czytaj więcej

Jak samodzielnie wykonać łóżko?

Jak samodzielnie wykonać łóżko?
Wybierając meble do sypialni, powszechnym problemem jest dobór łóżka odpowiadającego naszym potrzebom. Mimo szerokiej oferty często zdarza się, że dec...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Połączenia dachu z wykorzystaniem metalowych złączy