Ocena fachowca
O tym, czy wymiana pokrycia dachowego jest konieczna oraz jakie elementy powinny zostać poddane wymianie bądź naprawie, powinna decydować opinia wykwalifikowanego inżyniera. To on dokonuje oględzin obecnego stanu pokrycia oraz całej konstrukcji. Do jego zadań należy wykonanie precyzyjnych pomiarów, zlokalizowanie usterek i zaproponowanie sposobu, w jaki będzie można się ich pozbyć. Jeśli decydujemy się na wymianę pokrycia dachowego, warto skorzystać też z usług konstruktora, który jest odpowiedzialny za ocenę stanu więźby dachowej.
Przepisy
Jeśli chcemy dokonać wymiany pokrycia dachowego, to konieczne jest zgłoszenie takiej operacji w starostwie co najmniej 30 dni przed rozpoczęciem właściwych prac budowlanych. Zgłoszenie powinno obejmować dokładny zakres przeprowadzanych robót oraz termin ich rozpoczęcia. Aby zostało ono pozytywnie rozpatrzone, istotne jest też dołączenie oświadczenia o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. W przypadku zmiany konstrukcji nośnej dachu, jego kształtu czy też podwyższenia budynku wymagane jest zaś pozwolenie na budowę. Na wykonanie wszystkich prac mamy 2 lata zgodnie z datą, która w naszym zgłoszeniu widnieje jako termin rozpoczęcia robót budowlanych.
Wymiana pokrycia
Podczas wymiany pokrycia dachowego powinniśmy pamiętać przede wszystkim o skutecznym zabezpieczeniu miejsca pracy, które jest wyjątkowo narażone na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Konstrukcję możemy chronić chociażby za pomocą specjalistycznych plandek dachowych.
Samej wymiany jesteśmy w stanie dokonać na cztery powszechnie znane sposoby. Pierwszym z nich jest wymiana na takie samo pokrycie, co jest zabiegiem najbardziej wygodnym ze względu na brak dodatkowych obciążeń. Warunkiem jednak jest tu dobry stan więźby dachowej. Drugi sposób to wymiana pokrycia cięższego na lżejsze, które w większości przypadków nie wymaga wzmacniania więźby dachowej. Dodatkowe usztywnienie jest koniecznie, gdy poszycie jest zapadnięte pomiędzy krokwiami. Możemy zdecydować się też na wymianę pokrycia lżejszego na cięższe, gdzie wzmocnienie więźby jest niemal w każdym przypadku koniecznością, co powoduje, że taki rodzaj wymiany może być trudny w realizacji. Ostatnią z opcji jest podjęcie się zamontowania nowego pokrycia na starym, czego dokonuje się najczęściej w dachach spadzistych pokrytych papą i gontem bitumicznym. W tym przypadku jesteśmy w stanie zaoszczędzić na rozbiórce starego pokrycia, ale dodatkowo obciążamy konstrukcję dachu.