Produkty

Zalety gontów dachowych

Zalety gontów dachowych

Gont to rodzaj pokrycia dachowego z przeszłości i jeden z niewielu, który z powodzeniem stosujemy do dzisiaj. Pierwotnie gonty były produkowane wyłącznie z drewna, a także ręcznie łupane za pomocą siekiery. Takiego rodzaju deseczki były potem odpowiednio układane na dachach, tworząc jedno z najtrwalszych wtedy pokryć. Czy tak jest i teraz?

montaż gontów na dachuGonty drewniane zawsze stanowiły trwałe i estetyczne, ale zarazem drogie pokrycie dachowe. Wieki temu stosowano je jedynie na dachach kościołów, siedzib feudałów, zamków i dworów szlacheckich. Dzisiaj są one elementem stylu zakopiańskiego w architekturze, dlatego spotyka się je często na terenie Karpat, a w szczególności na Podhalu. Tradycyjne, ręcznie łupane gonty rzadko spotkamy na dachach nowoczesnych domów mieszkalnych, ponieważ ich cena oraz czas wykonania i położenia potrafią skutecznie odstraszyć. Jednak ze względu na liczne zalety takich organicznych pokryć dachowych, wracają one do łask – choćby wśród amatorów zrównoważonego budownictwa. Również wszechobecne i długo już modne style retro i rustykalny mają wpływ na nasze wybory – często chcemy sięgnąć po rozwiązania, które są nie tylko funkcjonalne, ale i wysoce estetyczne. Wiele starszych domów posiada gontowe dachy, które mogły być kładzione nawet 50 lat temu. Ponadto, już pod koniec XIX w. zaczęto produkować gonty bitumiczne, co znacznie upowszechniło tego typu rodzaj pokrycia. Elementy bitumiczne są tańsze, a przede wszystkim elastyczne, co pozwala zastosować je na nieregularnych bryłach. Są jednak mniej odporne, niż ich drewniane odpowiedniki.

Główne zalety gontów dachowych

gont bitumiczny zielonyPrzede wszystkim gonty (drewniane) to naturalne pokrycie dachowe, które możemy wybrać w przypadku, jeśli do budowy domu pragniemy użyć materiałów organicznych. Mają również tę wyższość nad dachówkami ceramicznymi i kamiennymi, że są lekkie – sprawia to, że konstrukcja dachu w ich przypadku nie musi być specjalnie wytrzymała. Trwałością zaś znaczenie przewyższają inne naturalne formy pokryć dachowych – trzcinę lub wióry z drewna osikowego.

Drugą ważną zaletą jest estetyka, jaką wyróżniają się zarówno gonty drewniane, jak i bitumiczne. W przypadku tych naturalnych, możemy wybrać spośród wielu gatunków drewna – głównie jodły, sosny, modrzewia, dębu kanadyjskiego bądź cedru. Wersje bitumiczne pozwalają nam z kolei na pełen wybór kolorów i kształtów, czym znacznie przewyższają droższe dachówki ceramiczne. Ponadto, jak już wyżej wspomnieliśmy, gonty bitumiczne są elastyczne, dlatego nadają się na dachy o różnych konstrukcjach.

Gonty dachowe są również trwałe, w szczególności zaś te wykonane z drewna ręczną metodą łupkową. Są niezwykle odporne na mrozy, nie nasiąkają wodą, nie ulegają niszczeniu podczas opadów gradu, a współczesne metody impregnacji na długo zabezpieczają je przed zmianą koloru i uleganiu zmiennym czynnikom atmosferycznym. Niektóre gonty bitumiczne są odpowiednio wzmacniane, dlatego zapewniają nam równie długą żywotność pokrycia, co elementy drewniane.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Czym pokryć dach? Przegląd materiałów, które możesz wykorzystać

Czym pokryć dach? Przegląd materiałów, które możesz wykorzystać
Dach to nie tylko ochrona przed deszczem i śniegiem – to również widoczny element każdego domu. Czym pokryć dach, aby najlepiej chronił w...
Czytaj więcej

Co to jest gont?

Co to jest gont?
Gont to drewniany materiał wykorzystywany do wykonania pokryć dachowych oraz elewacyjnych. Mimo iż był wykorzystywany w dawnych czasach, coraz częście...
Czytaj więcej

Jak kłaść gont? Instrukcja krok po kroku

Jak kłaść gont? Instrukcja krok po kroku
Gont bitumiczny jest coraz częściej wybieranym pokryciem dachowym. To bardzo ekonomiczne, praktyczne i estetyczne rozwiązanie. W tym artykule wyjaśnim...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Zalety gontów dachowych