Słoma w budowie domów
Są trzy sposoby wykorzystania słomy podczas budowy domu. Najpopularniejszym z nich jest wypełnianie sprasowanymi kostkami słomy konstrukcji wykonanych z drewna. Pełnią one więc rolę wypełnienia ścian i ocieplenia. Te same sprasowane kostki mogą również zostać ułożone jedna na drugiej i pełnić funkcję ścian nośnych. Jeszcze jednym rozwiązaniem jest zastosowanie kostek wytworzonych z gliny i słomy, które łączy się ze sobą podobnie jak cegły. Bez względu na to, na którą z technik się zdecydujemy, ściany wykonane za pomocą słomy pokrywa się jeszcze warstwą gliny, pełniącą rolę bariery ognioochronnej, zabezpieczenia przed wilgocią oraz odpowiadającą za właściwą cyrkulację powietrza.
Właściwości domów ze słomy
Zastosowanie drewna, słomy oraz gliny sprawa, że wznoszone za ich pomocą konstrukcje są w pełni ekologiczne. Materiały te są bowiem w pełni naturalne, a ich rozkład nie stwarza zagrożenia dla środowiska. Jednocześnie wpływają one na stworzenie we wnętrzu budynku specyficznej atmosfery, zapewniając m.in. utrzymanie w nich optymalnej dla samopoczucia wilgotności powietrza. Dodatkowo ściany ze słomy cechują się dużym oporem cieplnym oraz małą akumulacją ciepła. Oznacza to, że w chłodne dni budynek możemy szybko ogrzać i utrzymać w nim odpowiednią temperaturę niewielkim kosztem. Latem natomiast wnętrze nagrzewa się dosyć długo, co w połączeniu z właściwym systemem wentylacyjnym pozwala zachować w nim przyjemny chłód. Budynek ze słomy cechuje się również dużą izolacyjnością akustyczną. Kolejną cechą wznoszonych ze słomy i gliny ścian jest ich odporność na ogień, większa nawet niż drewna. Sprasowana kostka słomiana pokryta warstwą gliny o grubości 5 cm nie podlega działaniu ognia przez minimum godzinę.
Zaletą tego typu konstrukcji jest również fakt, że do wykończenia całości budynku stosuje się tradycyjnie wykorzystywane materiały. Daje to więc możliwość wybudowania domu o rożnym charakterze i wpisującego się w różne style, nawet nurt nowoczesny.
Tym, co zagraża nietypowemu materiałowi budowlanemu, jakim jest słoma, jest wilgoć. Jeśli dopuścimy do zamoknięcia kostek słomianych mających stanowić ściany naszego domu, najpewniej zaczną one pleśnieć, co będzie przyczyną osłabienia konstrukcji domu. Materiał zawilgocony nie nadaje się więc do wykorzystania na budowie. Problem ten można rozwiązać, stosując na budowie elementy zaimpregnowane gliną. Aby natomiast uchronić postawione już ściany przed wodą, stosuje się podwyższone fundamenty.
Warto dodać, że domy ze słomy stanowią ciekawe rozwiązanie, choć nie zawsze i niewiele tańsze od tradycyjnych budowli. Specyficzny materiał nie ogranicza w zasadzie możliwości wznoszenia budynków różnego typu – sprawdzi się zarówno przy budowaniu domów jednorodzinnych, jak i z przeznaczeniem na agroturystykę, kościołów, a nawet sal konferencyjnych czy wielopiętrowych centrów.