Produkty

Zalety materiałów drewnopochodnych

Zalety materiałów drewnopochodnych

Aby cieszyć się obecnością drewna w najbliższym otoczeniu, nie są potrzebne dębowe deski podłogowe czy gdańskie szafy – na rynku mamy mnogość materiałów drewnopochodnych. Czym są i do czego możemy je stosować?

płyta osb frezowanaTrociny i wióry, które są masowo produkowane w tartakach przy obrabianiu drewna, znajdują zastosowanie w naszych domach nie tylko jako ściółka dla zwierząt domowych. Można powiedzieć, że jesteśmy otoczeni przez materiały drewnopochodne, bo zarówno trociny i wióry, jak i gałęzie drzew są ich głównym składnikiem. Poddawane działaniu wody, wysokiej temperatury, prasowaniu, łączone z lepiszczem, odpowiednio klejone i cięte, dają nam w efekcie sklejkę, płytę pilśniową i wiórową.

Sklejka – jej właściwości sprawiają, że ma uniwersalne zastosowanie w budownictwie, meblarstwie, a także w lotnictwie i modelarstwie. Warstwy płatów drewna układane są naprzemiennie (w liczbie nieparzystej) i klejone. W zależności od tego, czy klej ma właściwości wodoodporne czy nie, rozróżniamy sklejkę odporną na wilgoć i wodę oraz nieodporną. Ważne jest, że właściwość ta nie dotyczy części drewnianej sklejki, a jedynie warstw kleju.

Płyta pilśniowa – do jej wyrobu służy nie tylko materiał drewniany, ale również pochodzący z lnu czy konopi. Łączone ze sobą w różnych kierunkach, poddawane prasowaniu i działaniu wysokiego ciśnienia dają w efekcie płytę wykorzystywaną w budownictwie i do wytworzenia mebli. Szczególnie twarde płyty pilśniowe, w przygotowaniu których użyto żywic i olejów, a wierzch pokryto emalią, są materiałem używanym w zakładach stolarskich.

Płyta wiórowa – składają się na nią sprasowane przy wykorzystaniu żywicy wióry drzewne, poddane działaniu wysokiej temperatury i ciśnienia. Przy użyciu różnych substancji w czasie produkcji otrzymać możemy płyty wiórowe o zwiększonej odporności na ogień, wodę czy działanie grzybów.

Zalety materiałów drewnopochodnych:

- proces produkcji umożliwia wykonanie dużych powierzchni, co w przypadku drewna jest niemożliwe,wiercenie w desce- ich cena jest konkurencyjna w porównaniu do drewna,
- brak w nich typowych wad drewna – sęków, pęknięć, odkształceń,
- są zdecydowanie bardziej odporne na działanie pleśni i grzybów,
- z racji swoich właściwości izolacyjnych są często wykorzystywane w budownictwie.

O popularności materiałów drewnopochodnych zaważyły głównie cena oraz ich właściwości, niejednokrotnie przewyższające naturalne drewno. Biorąc pod uwagę ich wykorzystanie w trakcie budowy czy remontu, musimy pogodzić się z tym, że pozbawimy się tym samym walorów dekoracyjnych – jedynie niektóre sklejki prezentują się w takim stopniu, jak drewno. Materiały kompozytowe wymienione wyżej to nie wszystkie produkty, które stworzono przy współudziale drewna, dlatego dostępna nam paleta rozwiązań zawiera w sobie także płyty MDF, ekodeski czy płyty OSB.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Co to jest kompozyt?

Co to jest kompozyt?
Nowoczesne rozwiązania technologiczne w budownictwie to nie tylko udoskonalona architektura, ale również nowe typy materiałów. Tradycyjn...
Czytaj więcej

Płyta drewnopodobna - TOP 4, które możesz zastosować przy budowie swojego domu

Płyta drewnopodobna - TOP 4, które możesz zastosować przy budowie swojego domu
Popularne w branży budowlanej i wykończeniowej płyty drewnopodobne różnią się od siebie właściwościami, zastosowaniem i ceną. Którą płyt...
Czytaj więcej

Jaka płyta OSB na sufit będzie najlepsza?

Jaka płyta OSB na sufit będzie najlepsza?
Płyty OSB to bardzo trwały i wygodny materiał, który posłuży Ci w remoncie domu lub mieszkania. Dzięki różnorodnemu zastosowaniu i łatwo...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Zalety materiałów drewnopochodnych