Produkty

Zalety więźby prefabrykowanej

Zalety więźby prefabrykowanej

Więźba dachowa może być wykonywana tradycyjnie, przez brygadę cieśli. Można też wybrać więźbę prefabrykowaną, której poszczególne części są przygotowywane w fabrykach.

układanie więźbyElementy konstrukcyjne tradycyjnej więźby dachowej przygotowuje się z części drewnianych przywiezionych z tartaku. Jednak więźba wcale nie musi powstawać wyłącznie na placu budowy. Może być także przygotowywana w fabryce, dzięki temu jest później znacznie szybciej montowana na budynku.

Więźba prefabrykowana to tradycyjne konstrukcje ciesielskie wyrabiane w zakładach lub konstrukcje łączone za pomocą płytek kolczastych. Jej zastosowanie oznacza precyzję wykonania oraz znacznie krótszy czas przeznaczony na budowę. Poszczególne elementy są przygotowywane z należytą starannością na maszynach numerycznych. Możemy tym samym z ogromną dokładnością stworzyć dach o nietypowym kształcie. Jest to dobre rozwiązanie np. przy nadbudowie na dachach płaskich, gdzie tworzona  w ten sposób lekka konstrukcja nie obciąża już istniejącej.

Firmy, które specjalizują się w przygotowywaniu więźby dachowej, obliczają parametry budowy oraz przekroje poszczególnych elementów dla każdego rodzaju dachu, w tym również nachylenie połaci dla wybranego pokrycia. Nie bez znaczenia jest również obciążenie oddziałujące na dach.

Więźba dachowa prefabrykowana – czyli?

…taka, której założenie zajmie jeden dzień. Na miejsce budowy są już dostarczane wiązary kratownicowe, gotowe elementy, które łączy się ze sobą płytkami kolczastymi. Wiązar najczęściej składa się z pasa dolnego oraz dwóch pasów górnych. Układa się je na szczycie budynku, jeden obok drugiego.

Tradycyjne wiązary montuje się zwykle na dachach nieużytkowych, ale podobne konstrukcyjnie elementy możemy zamontować także na dachach z pomieszczeniami adaptacyjnymi.

Gotowe wiązary mogą osiągać naprawdę duże rozmiary. Można też tworzyć z ich udziałem nawet bardzo skomplikowane więźby. Dolne pasy wiązarów pełnią zwykle funkcję belek stropowych, ostatniej kondygnacji.

Jakie korzyści ze stosowania wiązarów prefabrykowanych wymienia się najczęściej?

Ze względu na to, że dolne wiązary tworzą konstrukcje stropu nad ostatnią kondygnacją, nie mamy konieczności tworzenia dość kosztownego stropu betonowego. część gotowej więźbyWiązary prefabrykowane to oszczędność drewna nawet o 30% w porównaniu z tradycyjną budową.

Konstrukcja tego typu przebiega szybko – trwa od jednego do dwóch dni, co znacznie skraca nam prace wykonywane podczas budowy dachu.

Powierzchnia z płyt prefabrykowanych pozwala na uzyskanie równej powierzchni połaci dachowych. W konstrukcjach wiązarowych przestrzeń w poddaszach użytkowych nie jest przedzielona niewygodnymi słupkami. Z tego powodu przestrzeń poddasza może być swobodnie urządzana.

Niestety, duża rozpiętość wiązarów to także trudność ich montażu. Ręcznie możemy mocować tylko te elementy, które są tworzone na budynkach parterowych, których rozpiętość nie przekracza 9 m. Do wyższych konstrukcji konieczne będzie użycie dźwigu.

 

 

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Jakie drewno konstrukcyjne wybrać?

Jakie drewno konstrukcyjne wybrać?
Właściwości drewna konstrukcyjnego pozwalają na jego długowieczne stosowanie w konstrukcji budynków, zwłaszcza więźby dachowej. Oto wyszczególnienie k...
Czytaj więcej

Płytki kolczaste w drewnianych budynkach – do czego służą

Płytki kolczaste w drewnianych budynkach – do czego służą
Współcześnie coraz większą popularnością cieszy się budownictwo prefabrykowane. Gotowe elementy konstrukcyjne, tzw. prefabrykaty, przygotowywane są w ...
Czytaj więcej

Wznoszenie domu technologią szkieletu stalowego

Wznoszenie domu technologią szkieletu stalowego
Obserwując rynek budowlany, wciąż jesteśmy świadkami powstawania nowych technologii. Jedną z nich jest możliwość wznoszenia budynków w oparciu o szkie...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Zalety więźby prefabrykowanej